Autor Tema: Šta sa odstupanjem od minimalnih cena obuke ?  (Pročitano 7197 puta)

Instruktor Pera

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 54
    • Pogledaj profil
Šta sa odstupanjem od minimalnih cena obuke ?
« poslato: Januar 04, 2013, 12:07:12 pre podne »
Pošto se polako bliži taj 25. januar, dan kad završavamo sa svim đacima, počinje da se oseća napetost i strah : Kako opstati bez ili sa vrlo smanjenim upisom novih kandidata ?
I već je počelo.
Prvobitne cene koje su svi uvrstili u svoje cenovnike počele su da se polako (ali sigurno) spuštaju .
Tako me juče zove prijateljica i pita da upiše dve ćerke. Koja je cena ? Ja kažem 64.ooo. Auuu, pa kod ovih, da ne pominjem imena, je 51.000. obrnem telefone, vidim da ih je već dosta spustilo cenu praktične obuke na 39.400, 00.
Odjednom više niko ne podleže PDV-u.
A to je tek početak.
Šta ćemo da radimo u februaru i martu ?
Hoće li opet obuka biti preko grupovine 9.900,00 ?
I ko je nadležan da reaguje u tom slučaju ?
Kakve su sankcije protiv prekršioca ?

Ne dozvolimo da posle ovakve muke oko promene zakona na kraju opet ispadnemo budale i da sami uništavamo ono od čega nas većina živi.
« Poslednja izmena: Januar 04, 2013, 12:15:17 pre podne Instruktor Pera »

MT

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 156
    • Pogledaj profil
Odg: Šta sa odstupanjem od minimalnih cena obuke ?
« Odgovor #1 poslato: Januar 04, 2013, 08:51:38 pre podne »
Ako nisu u PDV,oni ne čine nikakav prekršaj,to je min.cena,jedino štetu svim ostalim koji se pridržavaju preporuke da jedinstvena cena bude sa PDV-om...tu se ništa ne može,nažalost...

sasa69

  • Gost
Odg: Šta sa odstupanjem od minimalnih cena obuke ?
« Odgovor #2 poslato: Januar 04, 2013, 03:09:35 posle podne »
Mrzime da trazim, ali nekako ovako je rekao RAseta, po pravilu iz vece skole izlaze bolje obuceni novi vozaci.... Izjava kod Alvirovica na RTS u, e sada po pravilu vece skole veca cena, pa makar to bi i PDV od 20%, sto znaci onaj ko nije u pdv 20% jeftiniji, i neje nista prekrsio... a sto da se pridrzava dogovora, ka se pridrzava Zakona, to jest mozete da mu pljunete pod prozor i konkurentni je od vas u startu za 20%..... A sto sam pisao, danas u 10 potpisali dogovor o ceni ispod koje se ne ide, do 12 sati nije niko usao, od 12 sati smo jeftiniji za svaki sat po 500,00 dinara dok ne pocnu da se upisuju....

apatinus2

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 409
    • Pogledaj profil
Odg: Šta sa odstupanjem od minimalnih cena obuke ?
« Odgovor #3 poslato: Januar 04, 2013, 04:04:50 posle podne »
drzava je propisala cenu,propisala je i kazen za ne pridrzavanje..,znaci..snizavanje cene ispod propisaen je kaznjivo zakonom.cuvajte se..,ranije nisu imali osnov za kazne,sad ga imaju..
malo su nas bombardovali..maloo

sasa69

  • Gost
Odg: Šta sa odstupanjem od minimalnih cena obuke ?
« Odgovor #4 poslato: Januar 04, 2013, 04:56:13 posle podne »
jeste, tacno kolega apatinus2, ali i stos je u tome da se kolege pridrzavaju najnize cene, a sto je dovor pao da se drze i 20%, to u Zakonnu nigde ne pise,  nego je to stvar konkurencije, nisu u sistemu pdv i sto da ne budu jeftiniji za 20%, a po najnizoj prpisanoj ceni..... a dogovor e to je ono cega nema u ovoj demokratiji, vec 20 godina..........

apatinus2

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 409
    • Pogledaj profil
Odg: Šta sa odstupanjem od minimalnih cena obuke ?
« Odgovor #5 poslato: Januar 04, 2013, 06:30:53 posle podne »
ok nisu u sistemu,ali oni koji jesu opet imaju olaksice i pvrat pdv za gorivo za automobil itd..,sve ima svoje prednosti i mane.naravno.morace se prikazivati veci troskovi...,od 03.11.2012 vec se mora pisati racun prema novom cenovniku.uz to fiskalne kase vec godinu i vise ne treba kucati,nasea delatnost je van fiskalne.
malo su nas bombardovali..maloo

Instruktor Pera

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 54
    • Pogledaj profil
Odg: Šta sa odstupanjem od minimalnih cena obuke ?
« Odgovor #6 poslato: Januar 04, 2013, 09:41:27 posle podne »
Kolege, što se tiče različitih cena kod škola koje su u PDV-u i onih koje nisu, to je jasno.

Ali šta kad se počne spuštati ispod osnovne cene koju je država propisala ?
Šta ako počnu opet GRUPOVINE kao prošle godine pa gazde ponude obuku za 9900 ?
Na kraju, šta ako je neko u sistemu PDV-a a spusti cenu na 39.400. ?

Zato sam pitao da li neko zna :
Ko je nadležan da reaguje u tom slučaju ?
Kakve su sankcije protiv prekršioca ?
Za 20 dana među auto školama će početi bespoštedna borba za opstanak. Normalno ne pištoljima nego, kao i uvek do sada, spuštanjem cena. Pošto smo poznati po tome da ni jedan međusobni dogovor nismo ispoštovali, želim da znam ko je nadležan, na koji način i sa koliko interesovanja će pokušati da nas zaštiti od nas samih ? 

I ovo u vezi fiskalnih kasa da li trebaju ili ne ? Ovi moji i dalje kucaju.
I ako ne trebaju kakve račune škole treba da izdaju kandidatima ?

apatinus2

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 409
    • Pogledaj profil
Odg: Šta sa odstupanjem od minimalnih cena obuke ?
« Odgovor #7 poslato: Januar 05, 2013, 11:46:05 pre podne »
racuni uobicajeni,razlicite forme su dozvoljene,fiskalna ne treba,ipak ako neki drugi posao radis u istoj firmi obavezno taj racun fiskalizuj.mislis da je neko lud da uplati na racun minimalnih 40000 ,a naplati od kandidata 20000? a na onioh 39400 placa dazbine 3 poreza itd.itd..,ne verujem..bas..


malo su nas bombardovali..maloo

sasa69

  • Gost
Odg: Šta sa odstupanjem od minimalnih cena obuke ?
« Odgovor #8 poslato: Januar 05, 2013, 02:32:13 posle podne »
a koliko mi se cini i ugovor je obavezan, a unjega ide cena i sve ostalo, polaganje je toliko, obuka toliko, predavanje casova toliko, zbir, puta ucenika = saldo, pa ko nema toliki saldo moze da plati iz svog dzepa ili kazna. pa makar davao i za dzabe, dazbine mora da plati... ili gresim?

apatinus2

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 409
    • Pogledaj profil
Odg: Šta sa odstupanjem od minimalnih cena obuke ?
« Odgovor #9 poslato: Januar 05, 2013, 02:56:22 posle podne »
tako je.to je mozda i najveca promena koja nas :) je zadesila....,opet sa druge strane ugovor ce nas zastititi..od nesavesnih kupaca,i musterija..,:)
malo su nas bombardovali..maloo

MT

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 156
    • Pogledaj profil
Odg: Šta sa odstupanjem od minimalnih cena obuke ?
« Odgovor #10 poslato: Januar 05, 2013, 07:43:15 posle podne »
Izgleda da je vec panika pocela ili je praznicna groznica ili se radi o necem drugom, ...ako nekom do sad nije jasno da vise nece biti velikog broja kandidata,i da sa spustanjem cene ili nekim drugim trikovima nece nista postici, osim sto ce sebe deplasirati i uniziti,...onda je to njihov problem,i naravno drzavnih organa,i nadam se da svako ko iole razmislja o svojoj buducnosti u ovom poslu treba da postupa u skladu sa donetim propisima,a ako je spreman da iste izigrava,njemu na savest i odgovornost.
Mislim da mnogi do sad nisu bili iskreni,i da su u takvim situacijama nasli izgovor,da i oni sami spuste cenu,tako je bilo do sad,i manjina je stalno z......... vecinu.
Hajde da svako od nas postupa po savesti i da takvi(nadam se pojedinci),ostanu u manjini,...i bice rezultata,nisam bas siguran da ce se i oni odricati neceg sto su mogli da naplate....

sasa69

  • Gost
Odg: Šta sa odstupanjem od minimalnih cena obuke ?
« Odgovor #11 poslato: Januar 06, 2013, 07:22:58 pre podne »
bravo za odlican komentar. posla do 20tog, a posle idemo da prosimo ili u socijalu. kandidate smo ispucali do oktobra.

GOLF IV

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 238
    • Pogledaj profil
Odg: Šta sa odstupanjem od minimalnih cena obuke ?
« Odgovor #12 poslato: Januar 06, 2013, 08:18:38 pre podne »
Ma kakav posao nema vise tu posla nece biti kandidata dve godine zar jos niste promenili profesiju,sta se ceka nemojte cekati zadnji minut nema tu filozofije i ko je muljaao i ko nije isto mu se pise idemo na kolektivni godisnji odmor samo pazite nemojte da se uspavaate......

sasa69

  • Gost
Odg: Šta sa odstupanjem od minimalnih cena obuke ?
« Odgovor #13 poslato: Januar 06, 2013, 02:58:38 posle podne »
ko zna zna, ko nezna njemu dva rece moj profa iz marxizma,o malo, ali ovde je i to ko zna  i ko nezna sedi dole jedan....
meni sigurno.... jer znam da smo naderali bar godinicu, jer i ovo malo jedva mogu da plate....