Autor Tema: Probna dozvola  (Pročitano 21037 puta)

Boban_19

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 13
    • Pogledaj profil
Probna dozvola
« poslato: Januar 15, 2011, 06:52:51 posle podne »
Ljudi moji ovo nije normalno...
Dobio sam probnu dozvolu...Ajde nema veze pomirio sam se sa tim...Ali sada mi nije jasno shta smem a shta ne smem da radim sa njom...
Na dozvoli lepo pishu ogranicenja:ne sme posle 23,ne sme bez pratioca sa minimum 5 godina iskustva,mora oznaka P...Ali mi nije jasno da li se to odnosi na sve koji imaju probnu dozvolu ili samo na one koji imaju probnu dozvolu a maloletni su...
Dakle ja sam punoletan i u mup-u su mi rekli da to nema veze i da opet imam ista ogranicenja kao da sam maloletan...Onda su mi u autoshkoli rekli da se na mene odnose sva igranicenja osim toga da pored mene mora ad bude neko sa 5 godina iskustva...Pa ko je ovde u pravu...Dakle smem li da vozim bez nekoga ko ima dozvolu 5 godina ili ne...?

apatinus2

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 409
    • Pogledaj profil
Odg: Probna dozvola
« Odgovor #1 poslato: Januar 16, 2011, 12:11:55 pre podne »
procitaj zakon.nadji na netu.
malo su nas bombardovali..maloo

Boban_19

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 13
    • Pogledaj profil
Odg: Probna dozvola
« Odgovor #2 poslato: Januar 16, 2011, 12:32:18 pre podne »
Nasao sam kompletan zakon i jako je zbunjujuc....Prvo pisu ogranicenja za probnu dozvolu,pa onda pisu da se na lica koja dobiju probnu dozvolu a punoletna su odnose neke odredbe 2,4,5 i 7...a koje su to odredbe nemam pojma jel nigde ni jedna odredba nije oznacena brojem...zato mi treba neko da mi protumaci zakon...Ili neko ko je pricao sa nekim saobracajcem na tu temu. ??? ???

apatinus2

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 409
    • Pogledaj profil
Odg: Probna dozvola
« Odgovor #3 poslato: Januar 16, 2011, 08:53:47 pre podne »
clan je odredjn brojem a odredba je svaki novi pasus.znaci 2 4 5 i 7 pasus..,ovako si naucio vise..
malo su nas bombardovali..maloo

Boban_19

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 13
    • Pogledaj profil
Odg: Probna dozvola
« Odgovor #4 poslato: Januar 16, 2011, 06:14:16 posle podne »
Taj deo zakona nije napisan u pasusima....Ali kada bi tako gledao...onda bi smeo da vozim od 23 do 5....Ali bi u svakom momentu (i pre i posle 23 morao da vozim sa nekim ko ima dozvolu 5 godina)...mada je teshko provaliti koji su to chlanovi jer su neki chlanovi odvojeni zarezom a neki tachkama...pa ne znam da li je to kompletan chlan ili samo neka mala odredba...
 :-\  :-[

dikan

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 32
    • Pogledaj profil
Odg: Probna dozvola
« Odgovor #5 poslato: Januar 16, 2011, 10:24:57 posle podne »
gubite vreme na glupostima sam kažeš da si dobio probnu dozvolu na kojoj sve piše i pridržavaj se toga ili plaćaj kazne.Ovaj sajt postaje zajednica kandidata ili probnih vozača ali probaj na sajtu mup-a ili nešto slično da postaviš pitanje.Auto škole izdaju samo uverenje o položenom vozačkom ispitu.

Boban_19

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 13
    • Pogledaj profil
Odg: Probna dozvola
« Odgovor #6 poslato: Januar 16, 2011, 11:06:16 posle podne »
Da pise sve na njoj ali je potpuno nejasno...Nebitno samo ti meni uzivaj.

dikan

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 32
    • Pogledaj profil
Odg: Probna dozvola
« Odgovor #7 poslato: Januar 17, 2011, 04:30:12 posle podne »
Bobane pročitaj još jednom svoju poruku od 15.01.

MTK

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 55
    • Pogledaj profil
Odg: Probna dozvola
« Odgovor #8 poslato: Januar 17, 2011, 04:37:05 posle podne »
3. Пробна возачка дозвола
Члан 182.
Лицу које испуњава све услове за управљање возилом B категорије, а није навршило 18 година живота издаће се пробна возачка дозвола кад наврши 17 година, са роком важења од једне године.
Пробна возачка дозвола се може користи само у Републици Србији.
Возач који има пробну возачку дозволу B категорије не сме да започне и управља возилом без надзора лица у возилу које има возачку дозволу B категорије у трајању од најмање пет година.
Возач који има пробну возачку дозволу не сме да управља моторним возилом у периоду од 23,00 до 5,00 сати, користи телефон и друга средства за комуникацију за време вожње.
Возач који има пробну возачку дозволу се не сме кретати брзином већом од 90% од брзине која је дозвољена на делу пута којим се креће.
Лице које врши надзор дужно је да се стара да возач возилом управља на безбедан начин и у складу са прописима.
Моторно возило, којим управља возач који има пробну возачку дозволу, мора бити означено посебном ознаком "P“, која мора бити на видљивом месту са предње и задње стране возила.
Пробна возачка дозвола ће се издати и лицу које је навршило 18 година, које први пут стиче право на управљање моторним возилима "B“ категорије. На ово лице примењују се одредбе прописане у ст. 2, 4, 5. и 7. овог члана. Пробна возачка дозвола за лица из става 8. овог члана издаје се са роком важења од једне године.
Министар надлежан за послове саобраћаја прописаће посебне услове о изгледу, техничким карактеристикама и начину постављања посебне ознаке из става 9. овог члана.


Petar

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 319
    • Pogledaj profil
Odg: Probna dozvola
« Odgovor #9 poslato: Januar 17, 2011, 05:27:20 posle podne »
Ма људи, оканите се пробне дозволе. То је све јасно.
Она се издаје само онима који први пут положе за Б категорију.
Ако су малолетни морају имати и пратиоца, а они и сви остали имају она ограничења која је дао МТК.

Boban_19

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 13
    • Pogledaj profil
Odg: Probna dozvola
« Odgovor #10 poslato: Januar 18, 2011, 12:05:33 pre podne »
Ok samo da vam kazem da sam razgovarao na ovu temu sa 2 saobracajca...I rekli su mi da je potpuno isto i ako jesi i ako nisi punoletan...Dakle u oba slucaja morash imati pratioca....Neko ovde lose tumaci zakon,ali u principu oni naplacuju kazne tako da su oni u pravu.

Petar

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 319
    • Pogledaj profil
Odg: Probna dozvola
« Odgovor #11 poslato: Januar 18, 2011, 07:24:42 pre podne »
Није ОК и сигурно ти саобраћајаци (као и обично) нису у праву. Ако ти се то деси јави се Нашој правној служби да те одбрани.

Bezar

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 14
    • Pogledaj profil
Odg: Probna dozvola
« Odgovor #12 poslato: Januar 18, 2011, 09:10:16 pre podne »
Opet dezinformacija na RTS-u, gospodin Rebić iz MUP-a gostovao je u jutarnjem programu, izjavio je da kandidati sa navršenih 17 godina ne mogu polagati još uvek što NIJE ISTINA.