Autor Tema: Prvenstvo prolaza-stop  (Pročitano 16650 puta)

Petar

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 319
    • Pogledaj profil
Prvenstvo prolaza-stop
« poslato: Novembar 23, 2011, 06:11:19 posle podne »
Поштоване колеге. Крећемо са новом рубриком.
Радећи у Заједници ауто школа Србије приметио сам да постоје многе дилеме чак и међу инструкторима у решавању неких саобраћајних ситуација.
Желео бих да чујем и Ваше мишљење.
Крећем од једне дилеме за коју нисам веровао да постоји, али се појавила пре десетак година, али и недавно у круговима неких инструктора.
Ко на овој раскрсници први прелази преко раскрснице и зашто?

Чњкаћу неколико дана на одговоре, а онда  постављам нову дилему.
Поздрав
Рашета.
Само напред. Немојте се стидети
Није срамота не знати, срамота је не питати.
« Poslednja izmena: Novembar 23, 2011, 09:35:03 posle podne Petar »

soks5

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 105
    • Pogledaj profil
Odg: Prvenstvo prolaza-stop
« Odgovor #1 poslato: Novembar 23, 2011, 06:38:30 posle podne »
Interesantno . I ja sam imao slicno neku dilemu(probacu da nabavim sliku pa da postavim) kada sam ja polagao za instruktora, pri cemu ni jedan ispitivac nije mogao da mi da obrazlozenje i pravilno tumacenje te situacije. Ako sledim njegovo (ne tako racionalno i pravilno) obrazlozenje, tj. njegovu logiku rekao bih da na slici PRVO ide crveni auto, pa tek onda plavi.
Ja LIČNO bih  rekao obrnuto (prvo plavi pa crveni).
Nadam se strucnom objasnjenu ove situacije  :).

Džoni

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 4
    • Pogledaj profil
Odg: Prvenstvo prolaza-stop
« Odgovor #2 poslato: Novembar 23, 2011, 08:36:49 posle podne »
Саобраћајни знакови "укрштање са путем са првенством пролаза" и "обавезно заустављање" имају исто значење у смислу првенства пролаза.Разлика је по месту постављања и поступку проласка кроз раскрсницу.У ситуацији на слици кроз(или преко) раскрсницу(е) прво пролази плави аутомобил јер задржава правац кретања.

wintera

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 26
    • Pogledaj profil
Odg: Prvenstvo prolaza-stop
« Odgovor #3 poslato: Novembar 25, 2011, 01:19:00 posle podne »
     Prvenstvo prolaza bi trebalo da ima plavi a zatim crveni automobil zato sto oboica dolaze sa sporednog na glavni put i medjusobno postuju pravilo desne strane .
WinterA

Petar

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 319
    • Pogledaj profil
Odg: Prvenstvo prolaza-stop
« Odgovor #4 poslato: Novembar 28, 2011, 10:34:49 pre podne »
Крећем са одговорима.
За већину инструктора и возача ово и није дилема.
Овде је представљена класична четворокрака раксрница где је саобраћај регулисан саобраћјнијм знацима који дефинишу првенство проласка на раксрсници.
Употребљена су два саобраћајна знака из групе ЗНАКОВА ИЗРИЧИТИХ НАРЕДБИ, а то, између осталог, значи да је постављање ових саобраћајних знакова обавезно код раскрсница где имате укрштање путева различите важности.
Оба знака указују возачима, који на њих наилазе, да се налазе на споредном путу и да морају да извврше пропуштање возила на главном путу на који наилазе.
Разлика је у томе што се знак ''стоп'' поставља на местима где није обезбеђена довољна дужина троуглова прегледности, па возачи крећући се дозвољеним брзинама не могу да се правовремено увере о ситуацији саобраћаја на главном путу, па немају довољно времена и простора да пропусте учесника у саобраћају на главном путу без заустављања. Због тога је знаком изричите наредбе регулисано да МОРАЈУ зауставити своје возило пре укључивања на главни пут. (пут са првенством пролаза).
Е, у овој ситуацији многи лаички тумаче саобраћајне знаке па кажу ''пошто овај има стоп он ће морати стати, а ја иако скрећем лево не морам стати јер имам троугао, па зато могу ићи пре њега''.
Значи, користи се класично правило десне стране, јер се оба возила налазе на споредним краковима.
НАПОМЕНА: овде сте приметили да нема саобраћајних знакова на путу са првенством пролаза. Па и не морају да се поставе, јер је ту предвиђен знак обавештења и он може или не мора да се постави. Баш због тога је, из практичних разлога, усвојено да се на споредним путевима постављају саобраћајни знаци који се разликују од свих других, да би се и ''слеђа'' могло закључити о ком се знаку ради.
Мислим да је сада све јасно.

jocale

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 8
    • Pogledaj profil
Odg: Prvenstvo prolaza-stop
« Odgovor #5 poslato: Decembar 03, 2011, 09:20:16 pre podne »
Na znak -Obavezno zaustavljanje- vozac je duzan da zaustavi svoje vozilo i prpusti sva vozila sa kojima ima konfliktne tacke u raskrsnici.Pozdrav.

Petar

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 319
    • Pogledaj profil
Odg: Prvenstvo prolaza-stop
« Odgovor #6 poslato: Decembar 03, 2011, 09:30:20 pre podne »
Ево шта пише у Правилнику о саобраћајним знацима. Где ту пише да мора пропустити све са којима има конфликте.

II-2
2)   знак „обавезно заустављање” (II-2), који означава место пред улазом у раскрсницу на коме је возач дужан да заустави возило и уступи првенство пролаза возилима која се крећу путем на који он наилази;

А ово пише за обрнути троугао.
II-1
1)   знак „укрштање са путем са првенством пролаза” (II-1), који означава близину раскрснице на којој возач мора да уступи првенство пролаза возилима која се крећу по путу на који он наилази;