Autor Tema: Prvenstvo prolaza-pružanje puta  (Pročitano 24277 puta)

Petar

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 319
    • Pogledaj profil
Prvenstvo prolaza-pružanje puta
« poslato: Novembar 24, 2011, 10:19:13 posle podne »
Нешто сте се успавали.
Ево још једне дилеме.
Ова је била и на првом програму РТС. Један полицајац се дивно избрукао, а богами и неки инструктори и возачи.
Пробајте Ви.

Пружање пута са првенством пролаза.
Зелено светло.
Које возило прво пролази кроз раскрсницу.
Само полако.
« Poslednja izmena: Mart 03, 2015, 05:42:21 posle podne Petar »

soks5

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 105
    • Pogledaj profil
Odg: Prvenstvo prolaza-pružanje puta
« Odgovor #1 poslato: Novembar 24, 2011, 10:35:56 posle podne »
ajde opet ja prvi  :D
Prvo, zeleno vozilo pa ljubicasto.


wintera

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 26
    • Pogledaj profil
Odg: Prvenstvo prolaza-pružanje puta
« Odgovor #2 poslato: Novembar 25, 2011, 01:29:33 posle podne »
   Prvenstvo prolaza na raskrsnici ima ljubicasti a zatim zeleni automobil zato sto oboica imaju zeleno svetlo i medjusobno se gleda pravilo desne strane zato sto je svetlosni saobracajni znak stariji od znaka pruzanja puta sa prvenstvom prolaza.
WinterA

Petar

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 319
    • Pogledaj profil
Odg: Prvenstvo prolaza-pružanje puta
« Odgovor #3 poslato: Novembar 28, 2011, 10:50:57 pre podne »
Ево стручног тумачења.
И ова дилема за већину није дилема.
Регулисање првенства пролаза на раскрсницама је дефинисано хијерархијским правилима који дефинишу саобраћајне токове са првенством пролаза.
Свако ''више'' правило поништава ниже и нижа правила.
Ево те лествице:
1. правило десне стране - без икаквих знакова
2. вертикални саобраћајни знаци
3. семафори
4. полицајци који регулишу саобраћај
У нашем случају саобраћај је регулисан употребом вертикалне саобраћајне сигнализације и светлосне саобраћајне сигнализације.
Пошто је светлосна саобраћајна сигнализација у функцији, а пошто је и највиша по рангу мора се поступити по овој регулативи. Значи сва возила која се крећу путем којим је саобраћај регулисан зеленим светлом имају првенство пролаза у односу на возила која се крећу другим крацима (споредним).
Сва возила која се крећу путем са првенством пролаза се сада налазе на крацима исте важности па за њих, у међусобном односу, даље важи правило десне стране.
У случају да семафори нису у функцији или су упаљена жута трепћућа светла на свим крацима, онда се саобраћај дефинише нижим нивоом, а то је саобраћајним знацима. Тада неби важило правило десне стране, већ би првенство пролаза имало возило које се креће путем са првенством пролаза (пружањем).
Мислим да би сада свима требало да буде јасно и ово тумачење.
За остале дилеме следе тумачења у наредним данима.

Укључите се у дискусију.

Петар Рашета, дипл.инг.саобр.
Секретар ЗАШ Србије

vladalle

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 32
    • Pogledaj profil
Odg: Prvenstvo prolaza-pružanje puta
« Odgovor #4 poslato: Decembar 19, 2011, 11:34:07 pre podne »
Ja sam pre nekoliko meseci imao jednu zestoku raspravu povodom ovakve situacije kada je jedna starija gospodja u DZIPU bukvalno htela da se bije samnom u sred raskrsnice . Semafori su radili a ona je imala bas ovaj znak-pruzanje puta sa prvenstvom prolaza , bilo je zeleno i meni i njoj. Posto nije htela da mi ustupi prvenstvo ukocili smo nekako istovremeno u sred raskrsnice , otvara prozor i kaze meni : "gde gledas p******* , vidis li ti znak?" itd. A saobracajac stoji na 5 metra od raskrsnice i ne reaguje. Onako zatecen pomislio sam da stanem i pitam ga gde gleda i cime se bavi u sred radnog vremena ali kad sam bolje razmislio ,odustao sam . Po njegovoj NE REAKCIJI  shvatio sam da verovatno i on ne zna ko tu ima prednost .

milanvolan

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
Odg: Prvenstvo prolaza-pružanje puta
« Odgovor #5 poslato: Januar 05, 2012, 11:05:55 posle podne »
Da li vi znate u koju kategoriju znakova (obavestenja, opasnosti itd )spada znak pruzanje puta sa prvenstvom prolaza?
Da li ce taj odgovor poljuljati vasa misljenja?


dejan_vrs

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 2
    • Pogledaj profil
Odg: Prvenstvo prolaza-pružanje puta
« Odgovor #6 poslato: Januar 06, 2012, 12:34:55 posle podne »
prvenstvo prolaza ima ljubicasto vozilo, jer se na ovoj raskrsnici saobracaj regulise pomocu semafora a kad semafor ne radi onda  se regulise pomocu saobracajnih znakova.


« Poslednja izmena: Januar 06, 2012, 01:26:18 posle podne dejan_vrs »

Petar

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 319
    • Pogledaj profil
Odg: Prvenstvo prolaza-pružanje puta
« Odgovor #7 poslato: Januar 09, 2012, 07:19:11 pre podne »
Знак пружање пута са првенством пролазу је у новом Правилнику сврстан у допунске табле. У предходном правилнику је био у групи знакова обавештења као и знак пут са првенством пролаза.
Но, мислим да то не треба да буде разлог вашег става, јер је то учињено због чињенице да је он заиста ближе објашњавао ситуацију на раскрсници и да се по правилу постављао на сва четири крака и испод знака обавештење и испод знакова изричитих наредби.(стоп и обрнути троугао), па је било логично и да буде сврстан у допунске табле.Ја имам свој лични стручни став, а то је да је могао остати и као знак обавештења и да нам тада није више потребан знак ''пут са првенством пролаза'' као и да се на раскрсницдама више нису морали постављати знаковови изричитих наредби (стоп и троугао), те би и ту уштедели у материјалу, али због важности саобраћаја и нивоа угрожавања безбедности законодавац је мислио да неке ситуације треба ИСТАКНУТИ, те је систем поставио овако како и функционише.
У Закону код нас не влада ''принцип поверења'' по коме се може очекивати да ће сви учесници у саобраћају поштовати  правила и Закон, па се још увек тражи принцип очекивањња и претпосравки да морамо знати да ће неки и грешити, па да сви морају возити опрезно како би исправили и туђе грешке.
Петар Рашета, дипл.инг.саобр.

Ivan452

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 1
    • Pogledaj profil
Odg: Prvenstvo prolaza-pružanje puta
« Odgovor #8 poslato: Mart 03, 2015, 12:19:07 pre podne »
Ja moram da pitam da li jos neko vidi ovu sliku ovde... :D