Autor Tema: Predavaci teorijske obuke  (Pročitano 36704 puta)

neshsha

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 3
    • Pogledaj profil
Predavaci teorijske obuke
« poslato: Oktobar 20, 2012, 10:31:36 posle podne »
Postovani

Ovo sto drzava radi je sramota za struku. Sada kada je postojala sansa da se zastiti struka donet j sledeci pravilnik

Посебно оспособљен предавач мора испуњавати следеће услове:

1. да има најмање вишу стручну спрему саобраћајне струке - смер друмски саобраћај или високу стручну спрему друге струке- CITAJ MEGATREND;

 2. да има најмање пет година радног искуства у области безбедности саобраћаја на путевима - CITAJ POLICAJCI;

 3. да има најмање три године возачку дозволу за возила B категорије и

  4. да има сертификат Агенције да је посебно оспособљен за унапређење знања из области безбедности саобраћаја.

Smatram da je taj pravilnik nevidjena sramota za struku, i ne mogu da verujem da je Agencija za bezbednost saobracja to dozvolili. Zasto vec jednom neko ne pocne da se bori za struku jer je ovo sramota za sve nas koji smo zavrsili Saobracajni fakultet ili Visu saobracajnu skolu nadajuci se da mozemo da se u buducnosti bavimo poslom za koji smo se skolovali.

SRAMOTA

Zasto se neko ne pozabavi malo ovim problemom?

MT

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 156
    • Pogledaj profil
Odg: Predavaci teorijske obuke
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 21, 2012, 11:40:32 posle podne »
Ovi pravilnici i štite struku,završenom višom ili visokom školom,kvalifikovali ste se za predavača u školi,a polaganjem licence,ste i spremni za rad.
Ali ne treba da zaboravite da pre toga morate da budete u obuci toliko dugo da i pored stručne osposobljenosti morate da dokažete koliko ste zaista sposobni da predajete ovu materiju, budućem poslodavcu,a na kraju uvek vam ostaje mogućnost da otvorite svoju školu izađete na tržište i ponudite vaše usluge,što mislim da je i najbolje rešenje,tako će te moći zajedno sa svima nama koji smo u ovom poslu da date doprinos u borbi za struku....

neshsha

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 3
    • Pogledaj profil
Odg: Predavaci teorijske obuke
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 22, 2012, 01:14:44 pre podne »
Struka se ne stiti tako sto se omogucava drugim strukama da joj se "mesaju" u posao. Potrebno je na trzistu stvoriti ''glad'' za strukom. Kao sto je na primer zasticena FARMACIJA. Svaka apoteka mora da ima dipl. farmaceuta. Ne moze doktori ili bilo ko drugi i kraj. Pa je trziste ''gladno" za farmaceutima a bogami i dobro zaradjuju.

A mi smo sada imali priliku da to isto uradimo i da se zastitimo, i omogucimo ljudima nase stuke dobru zaradu i mogucnost da se zaposle. Ovako smo samo dopustili policiji da vodi kolo i ubira "maslo" ,a mi cemo sa diplomama da krasimo zidove...



nighthawk

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 4
    • Pogledaj profil
Odg: Predavaci teorijske obuke
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 28, 2012, 12:04:29 pre podne »
Svaka čast kolega, sad si me baš isprovocirao pa da istresem i svu gorčinu...i ja sam u početku mislio da je ovo prava stvar i naložio se, ali sada :(...mislim da si potpuno u pravu i, nažalost, previše stvari koje radi ili dozvoljava ova "država" je sramota, a sve u vezi ovoga je izgleda malo žešća mutljavina...Teško da je i ovaj zakon donet zbog bezbednosti saobraćaja, pre će biti da je to samo za uterivanje discipline boraniji i još veće nameštanje dosadašnjeg monopola preko famoznih licenci i sve preko te iste famozne Agencije...i to sigurno ne struci i/ili saobraćajnim inženjerima i teško da ćemo se mi ovde leba najesti :( , nemamo mi sto života da čekamo licence  - sve preko nultih, prvih, nameštenih, bezecovanih, preko godina "iskustva"...! I...nije samo ovaj pravilnik sramota za struku, sramota je i to koliko je uopšte prošlo vremena do njegovog donošenja i početka primene, sramota su gužve u auto školama za polaganje po starom, sramota je to što će cela ova ujdurma ustvari drastično pogoršati bezbednost saobraćaja zbog ogromnog broja polu ili potpuno neobučenih vozača koji će izaći na ulice zbog ovakve situacije polaganja po "starom" (posledično pretpostavljam da će auto škole barem narednih godinu dana zvrljiti prazne)... Takođe, što se tiče licenci za predavače i dokumenta sa uslovima koji se odnosi na dobijanje istih, mislim da bi bilo lakše da su na saobraćajnom fakultetu osnovali poseban odsek za to, bilo bi poštenije  :P (slično može da važi i za obuku kandidata)... cenu obuke su možda trebali da stave bar 2 - 3 hiljade evra pa da im, sve u cilju "bezbednosti", boranija za volanom jeftinih automobila više ni ne smeta na ulicama >:(. I na kraju dragi kolega, mislim da je cela priča zamišljena tako da krupniji igrači iz "struke" ostaju isti, samo će pazar da bude veći!!!

MT

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 156
    • Pogledaj profil
Odg: Predavaci teorijske obuke
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 28, 2012, 08:06:34 pre podne »
Utiske koje ste izrazili su takvi,slažem se ali malo "para" uši,to što se stalno nešto žalimo,prvo menjajte zakon nije nam dobro,promeni se zakon opet nije dobro,...pa u takvoj postavci stvari kada smo i sami zbunjeni šta je dobro,neko je iskoristio i napravio se lud,...,dobijamo ono što smo zaslužili...mislim da je neozbiljno porediti se sa drugim strukama,jer niko se ne poziva na nas kad rešava svoje probleme,ALI je dobro što treba da se ugledamo kako druge struke brane sebe,...nisam još čuo nijednog lekara da se pozivao na saobraćajnog inženjera,kada  su rešavali probleme svoje struke.
Gospodo ono što nam je preostalo je da se prestanemo sa jadikovkama,i da u narednom periodu pokažemo koliko smo konstruktivni u saradnji sa nadležnima,da ne tražimo opet neke povlastice koje će koristiti korisnici naših usluga,nego mi sami,mani te se stvari na koje ne možete da utičete,nemojte rasipati energiju na prazne priče,..fokusirajte se na probleme koji su pred vama,pridržavajte se svega što je propisano,i naplatite svoje vreme i znanje,niko vam to neće braniti,...tako mislim da će se stvari menjati,nadam se nabolje.....

Traffic-man

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 7
    • Pogledaj profil
Odg: Predavaci teorijske obuke
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 29, 2012, 10:49:38 pre podne »
Glavni problem, po meni, je taj što je novi zobs (kao i onaj pre njega) donet pod velikom uticajem onih organa koji nisu smeli mnogo da se mešaju u ovu materiju. Tako su nastali neki "truli" kompromisi koji će najviše uticati na to da u Srbiji i dalje imamo loše vozače, loše predavače, loše instruktore, itd. Kada kažem neodgovarajuća ustanova, tj. neodgovarajući državni organ, pre svega mislim na policiju i njeno radno telo - agencija za bezbednost saobraćaja. Posao policije je : neposredna kontrola i interventno regulisanje saobraćaja, poslovi vezani za bezbednost saobraćaja i obrada saobraćajnih nezgoda. Posao policije NIJE : upavljanje saobraćajem, donošenje zakonskih i podzakonskih akata, redovno regulisanje saobraćajnih tokova, uticaj na rad auto škola, obuka vozača.... Policija je organ izvršne vlasti (ne zakonodavne, ne sudske) i kao takva ne bi smela da ima ovoliko uticaja na saobraćajnu struku i na donošenje pravnih normi. Naravno, sada je kasno pričati o ovome, ali struka je morala da reaguje adekvatnije pre donošenja ovakvog zakona i ovakvih pravilnika. Tu su delimično krivi i pojedini vlasnici auto škola, kojima je jedini parametar i zvezda vodilja NOVAC, a ne obavljanje posla po standardima, pravilima i normama. Zato ćemo i imati situaciju da budući predavač u auto školi bude diplomac nekog singidunuma, menadžmenta, sega-mega trenda, ili policajac sa kupljenom diplomom opet nekog privatnog fakulteta, ili eventualno vlasnik auto škole ili dosadašnji instruktor koji je završio višu saobraćajnu ili neki privatni faks pod sumnjivim okolnostima. Uostalom, vreme će pokazati. Pozdrav svima ;)

MT

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 156
    • Pogledaj profil
Odg: Predavaci teorijske obuke
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 29, 2012, 07:19:46 posle podne »
Bilo kako bilo,tako nam je,i videćemo,vreme će zaista pokazati...

marko

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 13
    • Pogledaj profil
Odg: Predavaci teorijske obuke
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 30, 2012, 01:44:27 posle podne »
Postovani,

da li neko zna kada ce biti organizovani pripremna nastava, kada ce moci da se dobiju te licence. Da li je opste odredjena cena pripremne nastave, licence... da li postoji odredjena literatura? i da li  postoji zvanicna prijava za polaganje strucnog ispita predavaca teorijske obuke.

unapred zahvalan na odgovoru..

nighthawk

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 4
    • Pogledaj profil
Odg: Predavaci teorijske obuke
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 31, 2012, 09:19:20 pre podne »
Poštovani kolega, kako se ovde radi ispada da je lakše postati astronaut u NASA, nego predavač teoretske nastave u Srbiji  ;D...Ako već nisi našao i pogledao evo ti link stranice Agencije za bezbednost saobraćaja, tu je sve "objašnjeno"  i ima nekakav obrazac i e-mail adresa za prijavu na pripremnu nastavu, prijava je samo "preliminarna"... Pozz
http://www.abs.gov.rs/licence.html

apatinus2

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 409
    • Pogledaj profil
Odg: Predavaci teorijske obuke
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 31, 2012, 08:16:58 posle podne »
kad smo vec kod teorijske nastave,da li je neko vec napravio nekakvu prezentaciju ?nekakvu podlogu za predavanja,bar za ova 3 dodatan casa?
malo su nas bombardovali..maloo

Traffic-man

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 7
    • Pogledaj profil
Odg: Predavaci teorijske obuke
« Odgovor #10 poslato: Novembar 08, 2012, 07:19:52 posle podne »
http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/351725/Propust-u-zakonu-Buducim-vozacima-predavace-i-diletanti

Ovo je zaista veliki problem. Razni lobiji su uspeli da izdejstvuju da se u zakon, tj. pravilnik ubaci stavka da predavači teorijske nastave mogu biti ljudi koji imaju diplomu bilo kog fakulteta. Izgleda da će budući vozači stvarno biti ,,kvalitetno obučavani".

GOLF IV

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 238
    • Pogledaj profil
Odg: Predavaci teorijske obuke
« Odgovor #11 poslato: Novembar 08, 2012, 07:56:14 posle podne »
Pa bolje da budu predavaci Instruktori voznje koji imaju dugogodisnje iskustvo u saobracaju nego neki sumari ili gradjevinci ma samo da uvedu vize ponovo sto pre.....

Traffic-man

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 7
    • Pogledaj profil
Odg: Predavaci teorijske obuke
« Odgovor #12 poslato: Novembar 08, 2012, 08:45:12 posle podne »
Citat
Pa bolje da budu predavaci Instruktori voznje koji imaju dugogodisnje iskustvo u saobracaju
Po ovoj logici svaki vozač koji ima par godina voz.dozvolu može da bude predavač, jer ima iskustvo u saobraćaju?
Instruktor vožnje ima iskustvo da bude instruktor vožnje, a predavač treba da ima akademsko obrazovanje iz oblasti saobraćaja jer je svojim školovanjem stekao neophodna znanja i veštine koja će najviše koristiti budućim kandidatima. Ko je završio saobraćajni fakultet zna o čemu govorim. Kao što medicinska sestra ne može da radi posao lekara, tako ni instruktori vožnje ne bi trebalo da budu predavači.
Građevinci, šumari, ekonomisti i ostali nisu ni vredni pomena, podrazumeva se da nemaju šta da traže u ovoj oblasti ukoliko želimo da nam kandidati u auto školama nešto i nauče.
« Poslednja izmena: Novembar 08, 2012, 09:11:18 posle podne Traffic-man »

mrkiboy74

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 155
    • Pogledaj profil
Odg: Predavaci teorijske obuke
« Odgovor #13 poslato: Novembar 08, 2012, 09:41:32 posle podne »

Po ovoj logici svaki vozač koji ima par godina voz.dozvolu može da bude predavač, jer ima iskustvo u saobraćaju?
Instruktor vožnje ima iskustvo da bude instruktor vožnje, a predavač treba da ima akademsko obrazovanje iz oblasti saobraćaja jer je svojim školovanjem stekao neophodna znanja i veštine koja će najviše koristiti budućim kandidatima. Ko je završio saobraćajni fakultet zna o čemu govorim. Kao što medicinska sestra ne može da radi posao lekara, tako ni instruktori vožnje ne bi trebalo da budu predavači.
Građevinci, šumari, ekonomisti i ostali nisu ni vredni pomena, podrazumeva se da nemaju šta da traže u ovoj oblasti ukoliko želimo da nam kandidati u auto školama nešto i nauče.
[/quote]
A zašto vi kolega podcenjujete instruktore upoređujući ih sa vozačima i medicinskim sestrama ? Pitajte bilo kog profesionalnog vozača da li bi mogao da radi posao instruktora vožnje. Odgovor je negativan, osim ako je primoran zarad gole egzistencije. I zašto instruktori ne treba da obavljaju posao predavača ? Nemaju dovoljno bogat rečnik ? Nemaju dovoljno bogato teoretsko znanje ili ne umeju da ga prenesu ? Naravno, svaka čast visokoobrazovanim predavačima na akademskom znanju ali na koje veštine ste mislili ? Vodeći se starom japanskom poslovicom "jedan gram prakse vredi više nego tona teorije", najbolji predavač bi bio visokoobrazovani INSTRUKTOR vožnje.

sibek2005

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 39
    • Pogledaj profil
Odg: Predavaci teorijske obuke
« Odgovor #14 poslato: Novembar 08, 2012, 10:33:55 posle podne »
ne vidim cemu dizanje prasine... neka bude diplomirani pravnik, ekonomista, farmuaceut,... ili bilo ko u konkurentoj auto skoli, ok, otvoreno je trziste. moja zelja za bavljenjem tim poslom kao diplomirani inzinjer drumskog saobracaja ce isplivati vec na prvom casu, a njihovo moranje bavljenje tim poslo usmerice. kandidate za polaganje kod mene... tako da je kvalitet ispred svega...
a sto se tice visoko obrazovanih instruktora... sto da ne, mada je kvalitetno da se ima visoko obrazovni profil u skoli a ako je to jos instruktor sa iskustvom to je pun pogodak... samo sto to nije svuda slucaj da ima takvih ljudi...