Autor Tema: sta se desva sa poligonima .I.  (Pročitano 38160 puta)

MT

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 156
    • Pogledaj profil
Odg: sta se desva sa poligonima .I.
« Odgovor #30 poslato: Decembar 22, 2012, 09:45:23 pre podne »
Zato tu radnju za C kategoriju i ne radimo a poligonu, vec u gradu..

A za B je tacno da su trazili maksimalne korekcije, tj. sve po novom, svaka linija i linijica je morala da bude na svom mestu.


A gde u gradu ? Kad polukružno okretanje hodom unazad nije dozvoljeno. Pročitajte nastavni plan i program dodatne praktične obuke za C1 i C kategoriju : "PD 2; nastavna tema - radnje i postupanja; nastavna jedinica - zabrana polukružnog okretanja sa manevrom (manevar vožnje unazad) na mestima zabrane zaustavljanja i parkiranja (raskrsnica i dr.)" Na kolskom ulazu u zgradu, dvorište itd. je takođe zabranjeno zaustavljanje i parkiranje. Pravilnik kaže da se ovo radi, ukoliko ne može na poligonu na nekoj drugoj površini ili SAOBRAĆAJNICAMA SA SLABIM INTENZITETOM SAOBRAĆAJA. Pa i tu je opet raskrsnica ili kolski ulaz. Znači, imamo dodatni čas na kome kandidata učimo da je to zabranjeno, a u ispitnom zadatku će imati tu radnju ?! Očigledno, ko je pisao pravilnik, nije dobro proučio zakon. Rešenje je poligon. A ako ga nemamo, šta onda ?

Kolega, da li bi ste radili polukruzno na raskrsnici,na kojoj to nije moguce uraditi bez manevrisanja( voznje unazad)?...

igorski

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 141
    • Pogledaj profil
Odg: sta se desva sa poligonima .I.
« Odgovor #31 poslato: Decembar 22, 2012, 11:28:19 pre podne »
Ne znam da li se pitanje odnosi na mene.

Ali ipak odgovoricu kakva je situacija kod nas.  Prve putanje za C kategoriju smo pravili kao do sad, tj, radnju parkiranje hodom unazad pod pravim uglom smo zbog nemogucnosti da se radi na poligonu stavili da se radi u gradu, kao i do sad, ulaskom u "rikverc" u neke slabo prometne ulice. Kad smo dobili uputstvo da to VISE ne moze, tj, sad vise ne postoji mogucnost takve radnje na raskrsnicama ( a kako je mogla do sad?), mi smo pronasli "drugi prostor", tj prostor gde se ne vrsi saobracaj i to tako resili problem sa tom poligonskom radnjom.
Polukruzno okretanje radimo na mestima na kojima je to moguce, tj. bez manevrisanja.

mrkiboy74

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 155
    • Pogledaj profil
Odg: sta se desva sa poligonima .I.
« Odgovor #32 poslato: Decembar 22, 2012, 11:34:11 pre podne »
Zaustavljanje vozila je svaki prekid kretanja vozila na putu u trajanju do tri minuta, pri čemu vozač ne napušta vozilo, osim prekida radi postupanja po znaku ili pravilu kojim se reguliše saobraćaj!!!
Polukružno okretanje sa vraćanjem u rikverc je radnja po pravilu saobraćaja, tako da može da se obavi na mestima gde je zabranjeno zaustavljanje, u suprotnom ne bismo smeli da stanemo ni na semaforu jer je u raskrsnici zabranjeno zaustavljanje i parkiranje 5 m od poprečnog kolovoza???


Definicija zaustavljanja je dobra, ali tumačenje nije. Izostavili ste ključnu reč - "REGULIŠE". Prekid kretanja radi postupanja po znaku ili pravilu kojim se REGULIŠE saobraćaj je, na primer, zbog znaka STOP, crvenog svetla, znaka ovlašćenog lica, zbog propuštanja vozila koja imaju prednost, pešaka, itd... Prekid kretanja zbog polukružnog okretanja hodom unazad nije zbog pravila kojim se REGULIŠE saobraćaj nego zbog vaše želje da okrenete vozilo. Međutim, ako ste prinuđeni da to uradite, npr. zbog nemogućnosti da prođete usled oštećenja kolovoza, saobraćajne nezgode, neke blokade na putu i sl., to nije onda vaša želja nego pravilo kojim se tog momenta REGULIŠE saobraćaj.

Kolega MT, mislim da sam ovim i vama odgovorio. I nadam se da sam bio dovoljno jasan.  :)

MT

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 156
    • Pogledaj profil
Odg: sta se desva sa poligonima .I.
« Odgovor #33 poslato: Decembar 22, 2012, 10:07:51 posle podne »
Oprostite nisam pravnik,ne tumacim bas najbolje,ali ni vi niste bas ubedljivi i niste mi odgovorili na postavljeno pitanje, :),vesto ste izbegli da odgovorite,ALI kad je rec o dodatnim casovima,ako sam ja dobro protumacio,u tom programu treba da se kandidat upozna sta su razlike i izmedju ostalog da ne sme da se zaustavi ili parkira u nekom haustoru,zagradi sa svojim vozilom neki prolaz,da ne moze da radi polukruzno ulevo na raskrsnici gde to nije tehnicki izvodljivo(bez dodatnog manevrisanja),naravno da ne moze da koristi bocni put ako ce time ometati saobracaj(nigde decidno ne pise da je to zabranjeno),igorski je i naveo clanove zakona..ako vec i nesto tumacite gledajte da to ima nekog i smisla, ja ne vidim u cemu je problem,bojim se da cemo svakakvim tumacenjem propisa samo sebi stetiti,....nemojte da mi budemo pravnici,...zato smo i dobili uputsvo na 60 i kusur strana,...

milos.sb

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 73
    • Pogledaj profil
Odg: sta se desva sa poligonima .I.
« Odgovor #34 poslato: Decembar 22, 2012, 10:32:52 posle podne »
http://www.vozite.com/polukruzno_okretanje_tehnika_voznje.html

Evo ovde je detaljno obijašnjeno polukružno okretanje vožnjom unazad na raskrsnici. Tako je u svim udžbenicima. Kod nas je to uvek bio ispitni zadatak.

milos.sb

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 73
    • Pogledaj profil
Odg: sta se desva sa poligonima .I.
« Odgovor #35 poslato: Decembar 22, 2012, 10:34:37 posle podne »
Postupak polukruznog okretanja iz tri manevra na raskrsnici:

 

 Postupak polukruznog okretanja iz tri manevra  podrazumeva da se radnja sme izvoditi na dozvoljenom mestu i ukoliko preglednost raskrsnice to dozvoljava. Sam postupak je objasnjen u daljem tekstu i samo se tako sme izvoditi, iduci  iz ’glavne’ u sporednu ulicu, a NIKAKO DRUGACIJE.

 

1)  2)

 Zaustaviti se sa ukljucenim desnim pokazivacem pravca uz desnu ivicu kolovoza,odmah iza raskrsnice.         

 

3)  4)

Pre zapocinjanja polukruznog okretanja izvrsiti proveru situacije pogledima iza vozila i okretanjem glave preko desnog ramena.

 

5)

Voznjom unazad kretati se  iz glavne u sporednu ulicu uz desnu ivicu kolovoza, desne saobracajne trake. Pritom proveriti situaciju ispred vozila (1.) sada prednji kraj vozila ide blize ili prelazi razdelnu liniju, a potom proveriti situaciju preko levog ramena okretanjem glave (2.).

 

6)

Nakon uradjenih provera nastaviti kretanje u nazad i pogled usmeriti iza vozila.

 

7)

Nakon provere situacije na glavnom putu pogledima u levu i desnu stranu, ukljuciti levi pokazivac pravca i u blagom luku izvrsiti skretanje u levu stranu.

igorski

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 141
    • Pogledaj profil
Odg: sta se desva sa poligonima .I.
« Odgovor #36 poslato: Decembar 22, 2012, 10:36:23 posle podne »
Samo da naglasim da nista nismo sami tumacili. Svaka radnja koju smo trebali da radimo i koja je isla u putanje je bila uz odobrenje MUP-a, tj. sve su oni morali da aminuju, i mi smo menjali onako kako oni kazu. Ni oni nisu znali kako i sta sve treba, pa smo malo, malo menjali putanje i radnje dok nismo dosli do konacnog resenja a to je da nema parkiranja unazad pod pravim uglom u ulicama u naselju.
Mi smo i dalje protiv toga, ali sta da radimo kad se nepitamo.

mrkiboy74

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 155
    • Pogledaj profil
Odg: sta se desva sa poligonima .I.
« Odgovor #37 poslato: Decembar 23, 2012, 01:24:21 pre podne »
Oprostite nisam pravnik,ne tumacim bas najbolje,ali ni vi niste bas ubedljivi i niste mi odgovorili na postavljeno pitanje, :),vesto ste izbegli da odgovorite,ALI kad je rec o dodatnim casovima,ako sam ja dobro protumacio,u tom programu treba da se kandidat upozna sta su razlike i izmedju ostalog da ne sme da se zaustavi ili parkira u nekom haustoru,zagradi sa svojim vozilom neki prolaz,da ne moze da radi polukruzno ulevo na raskrsnici gde to nije tehnicki izvodljivo(bez dodatnog manevrisanja),naravno da ne moze da koristi bocni put ako ce time ometati saobracaj(nigde decidno ne pise da je to zabranjeno),igorski je i naveo clanove zakona..ako vec i nesto tumacite gledajte da to ima nekog i smisla, ja ne vidim u cemu je problem,bojim se da cemo svakakvim tumacenjem propisa samo sebi stetiti,....nemojte da mi budemo pravnici,...zato smo i dobili uputsvo na 60 i kusur strana,...


Da li ja pišem kineskim jezikom.. ? Pa ne morate biti pravnik da bi protumačili ovo. Da, program dodatne praktične obuke predviđen je da kandidat upozna šta su razlike između starog i novog zakona. Po starom zakonu zaustavljanje nije bilo zabranjeno na kolskom ulazu u zgradu ali po novom jeste ( član 66, stav 1, tačka 18). A zabranjeno je i u raskrsnici (član 66, stav 1, tačka 3). I upavo zbog toga imamo problem. Da bi izveli polukružno okretanje hodom unazad moramo se ZAUSTAVITI i to najmanje dva puta. Da ponovimo definiciju zaustaljanja : - " Zaustavljanje vozila je SVAKI (naglašavam ovo SVAKI) prekid kretanja vozila na putu u trajanju do tri minuta, pri čemu vozač ne napušta vozilo, osim prekida radi postupanja po znaku ili pravilu kojim se REGULIŠE (naglašavam opet i ovo REGULIŠE) saobraćaj." A šta je to prekid kretanja, valjda je jasno - mirovanje vozila, makar trajalo i 1 (jedan) sekund. Dakle, prilikom polukružnog okretanja hodom unazad pravimo prekršaj tim ZAUSTAVLJANJEM vozila po ovom novom NAKARADNO napisanom zakonu, jer ga ne vršimo da bi postupili po znaku ili pravilu nego po svojoj želji da okrenemo vozilo.

Da, i ja ću okrenuti vozilo hodom unazad ako mi bude mrsko da se provozam dalje pa ga izvedem na većoj raskrsnici iz jednog poteza, ali i dalje tvrdim da time činim prekršaj. Desiće mi se i da vozim bez pojasa, i to je prekršaj, pre par dana sam vozio van naselja a nisam poneo lance za sneg, ali tvrdim da je to prekršaj. Voleo bih i da mogu voziti neregistrovan auto, ali i to bi bio prekršaj zar ne ?
Kolega MT, i ja bih želeo da to nije tako ali da bi sve ovo protumačili kako treba, ostavimo svoje želje po strani.. I ne moramo biti pravnici  :)

MT

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 156
    • Pogledaj profil
Odg: sta se desva sa poligonima .I.
« Odgovor #38 poslato: Decembar 23, 2012, 10:42:17 pre podne »
izgleda da da, :),pa moguce da bas nisam dobro razumeo,...da ne razvlacimo ovu temu,molim vas napisite kako bi ste vi definisali radnju "polukruzno okretanje sa koriscenjem bocnog puta",gde,kako i na koji nacin moze da se izvede...

mrkiboy74

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 155
    • Pogledaj profil
Odg: sta se desva sa poligonima .I.
« Odgovor #39 poslato: Decembar 23, 2012, 12:26:52 posle podne »
izgleda da da, :),pa moguce da bas nisam dobro razumeo,...da ne razvlacimo ovu temu,molim vas napisite kako bi ste vi definisali radnju "polukruzno okretanje sa koriscenjem bocnog puta",gde,kako i na koji nacin moze da se izvede...


Iskreno, ne znam. Gotovo nemoguće ako hoćemo da bude u skladu sa zakonom. To bi trebala biti neka površina koja nije ni put ni kolski ulaz. Za obuku i polaganje, najbolje rešenje je poligon. U ispitnim zadacima ta radnja postoji samo za C kategoriju i to zbog utovara ili istovara, naglašeno je. U pravilniku su naveli da se može raditi na raskrsnici sa putem sa slabim intenzitetom saobraćaja, prevideli su da je to prekšaj. Osim toga, ko još vrši utovar ili istovar na raskrsnici ?  ;D Ali je van pameti što je zabranjeno zaustavljanje na kolskom ulazu u zgradu, dvorište i sl. kad je svakako skraćeno sa 15 na 3 minuta i to bez napuštanja vozila. Van svake pameti.

GOLF IV

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 238
    • Pogledaj profil
Odg: sta se desva sa poligonima .I.
« Odgovor #40 poslato: Decembar 23, 2012, 01:12:38 posle podne »
praksa je drugo zakon je drugo gledajte malo izmedju redova ;D

mrkiboy74

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 155
    • Pogledaj profil
Odg: sta se desva sa poligonima .I.
« Odgovor #41 poslato: Decembar 23, 2012, 01:34:56 posle podne »
praksa je drugo zakon je drugo gledajte malo izmedju redova ;D


Dokle ? Ako ćemo tako, onda sve gubi smisao. Zašto uvek praviti razliku između prakse i zakona ? Zašto gospoda ne angažuje struku i napiše zakon koji može bez problema da se primeni u praksi ? Zar na predavanjima treba da pričamo jedno a na putu nešto sasvim drugo ? Kakvu poruku šaljemo kandidatima ? Učiće jedno, a kasnije za te iste stvari plaćati kazne ? Ko je tu lud ? Ja se s tim neću pomiriti nikad ! Sviđalo se to kome ili ne.

milos.sb

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 73
    • Pogledaj profil
Odg: sta se desva sa poligonima .I.
« Odgovor #42 poslato: Decembar 23, 2012, 02:51:46 posle podne »
Poslednja metodika obuke koju imam je iz 2008. Profesora Dr. Krste Lipovca, i tu je takođe ovako obijašnjeno polukružno okretanje sa vraćanjem u rikverc. A do poslednjeg održanog polaganja 16. Oktobra 2012. je ovo bio ispitni zadatak.

MT

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 156
    • Pogledaj profil
Odg: sta se desva sa poligonima .I.
« Odgovor #43 poslato: Decembar 23, 2012, 03:28:02 posle podne »
i...opet smo na pocetku,..zato sam i kazao da ne treba da tumacimo na pravnicki nacin jer ta radnja ostaje kao takva i ona ce se izvoditi,pisalo to u zakonu ili ne,ali sustina se opet izgubila,a to je da kandidat mora da se upozna na koji nacin da je bezbedno obavi.i tu je struka i omanula,svi se nesto "busaju u grudi"kako bi uradili ovo ili ono,stari zakon cca 25god,novi se pravio 6-7 god,pravilnici 3 godine,..mnogo vremena,a cini mi se da se nismo makli dalje od pocetka....

mrkiboy74

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 155
    • Pogledaj profil
Odg: sta se desva sa poligonima .I.
« Odgovor #44 poslato: Decembar 23, 2012, 04:16:08 posle podne »
Poslednja metodika obuke koju imam je iz 2008. Profesora Dr. Krste Lipovca, i tu je takođe ovako obijašnjeno polukružno okretanje sa vraćanjem u rikverc. A do poslednjeg održanog polaganja 16. Oktobra 2012. je ovo bio ispitni zadatak.


Metodika je iz 2008. a zakon je počeo da se primenjuje 10.12.2009. i zabranio prokleto zaustavljanje na kolskom ulazu. Da, ta radnja se radila do poslednjih ispita jer gospoda nije ništa čitala, a radili su se i stari testovi, zar ne ? Mislim da je svima problem promeniti navike. Kod nas je ta radnja izbačena iz ispitnih zadataka za B i D kategoriju, a za C radićemo je na poligonu. A ostali nek izvole pa kad se desi nezgoda, onda će da tumače na pravnički način, to je kod nas svakako postala praksa - ništa nije tako važno dok neko ne nastrada. A kad se to desi, onda kreće preventiva i onda su svi pametni. Ja se vodim principom "bolje sprečiti nego lečiti", ali očigledno izigravam budalu. Uostalom, ovo nikad nije, a po svemu sudeći neće nikad ni biti pravna država. I sa ovakvim stavovima niko i nema pravo da se žali na to.