Autor Tema: prva pomoc  (Pročitano 31080 puta)

GOLF IV

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 238
    • Pogledaj profil
prva pomoc
« poslato: Decembar 28, 2012, 06:49:31 pre podne »

saban

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 135
    • Pogledaj profil
Odg: prva pomoc
« Odgovor #1 poslato: Decembar 28, 2012, 07:04:17 posle podne »
PRVA POMOC SE ODRZAVA PO SVIM OKRUZIMA ZAISTA NASTAVA I ZAISTA ISPITI AL NIJE TESKO POLOZITI izgleda da je lakse nego na starim testovima hehehe ko razume shvatice

ivana17

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 16
    • Pogledaj profil
Odg: prva pomoc
« Odgovor #2 poslato: Januar 15, 2013, 10:46:10 posle podne »
Pozdrav svima,

Gradski zavod za hitnu medicinsku pomoc poceo je od prosle nedelje obuku kandidata za vozace iz prve pomoci. Obuka traje dva dana (osam skolskih casova) i kosta 7200 din. Obuka se sprovodi u gradskim zavodu za hitnu medicinsku pomoc, Franse Deparea br 5.
Zainteresovani kandidati mogu se prijaviti na br telefona: 3615-015. Vise informacija na beograd94.rs
« Poslednja izmena: Januar 15, 2013, 10:48:39 posle podne ivana17 »

Cvrck

  • Gost
Odg: prva pomoc
« Odgovor #3 poslato: Januar 16, 2013, 12:09:23 posle podne »
Da 7200 i ne dobija se prirucnik sa testovima, samo knjiga i CD i na polaganju su neka leva pitanja. Tako je bar meni rekla jedna zena koja je polagala tamo.

ivana17

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 16
    • Pogledaj profil
Odg: prva pomoc
« Odgovor #4 poslato: Januar 16, 2013, 02:52:07 posle podne »
Nisam znala... Ja sam položila ispit iz prve pomoći na drugom mestu i platila 8 520 din... Mislim da je priručnik i više nego dovoljan za spremanje teorijskog dela ispita, a nekome siigurno znači ova ušteda od 1320 din.  Ne bi smeli da vam daju ništa izvan onoga što su predavali na obuci i priručnika...

ivana17

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 16
    • Pogledaj profil
Odg: prva pomoc
« Odgovor #5 poslato: Januar 18, 2013, 09:21:42 posle podne »
50 rešenih pitanja za polaganje teorijskog ispita iz prve pomoći za kandidate za vozače

1. Ako se neko povredi u saobraćaju:
b) svako je dužan da mu u okviru svojih znanja i mogućnosti pruži pomoć

2. Prva pomoć je:
a) pomoć koja se pruža na mestu nezgode, da bi se spasio život ili sprečilo pogoršanje stanja povređenog  do dolaska službe hitne. med. pom.

3. Cilj prve pomoći je:
b) da spasi život i smanji posledice povređivanja

4. Ko može da pruži prvu pomoć
a) bilo koje obučeno lice koje se zatekne na mestu nezgode

5) U kom od navedenih slučajeva je potrebno ukloniti odeću sa tela povređene osobe?
v) ako je uklanjanje odeće neophodan uslov za primenu neke mere prve pomoći,
g) ako procenite da povređenom odeća otežava disanje ili na drugi način utiče na pogoršanje stanja.

6) U kom od navedenih slučajeva je povređenom motociklisti potrebno skinuti zaštitnu kacigu?
b) ukoliko je bez svesti i povraća,
v) ako ima krvarenje koje se ne može zaustaviti dok je kaciga na glavi.

7) Da li je bezbedno pomoći nekome ko krvari?
a) jeste, ukoliko se pridržavate osnovnih principa zaštite od infekcije.

8) Šta od navedenog ne pripada merama za zaštitu od infekcije u okviru prve pomoći:
v) korišćenje joda ili drugog sredstva za dezinfekciju.

9) U prvoj pomoći, trouglu maramu možemo koristiti: v) za previjanje i za imobilizaciju.

10) Izotermalni prekrivač služi za:
b) za održavanje stalnosti temperature tela.

11) Prvi zavoj sadrži:
a) sterilnu gazu i zavojnu traku.

12) Pravilan redosled koraka koje je potrebno primeniti na mestu nezgode (upisati redne brojeve od 1 do
5):

(4) poziv hitnoj pomoći
(3) mere nedložne pomoći
(1) mere bezbednosti
(5) dodatne mere prve pomoći
(2) utvrditi da li je nekome život ugrožen

13) Mere oživljavanja (kardiopulmonalnu reanimaciju) je potrebno započeti kada utvrdite da je osoba:
a) bez svesti i disanja

14) Prilikom izvođenja grudnih kompresija u toku oživljavanja odrasle osobe, grudni koš potiskujemo za:
v) 5-6 cm

15) Prilikom izvođenja grudnih kompresija u toku oživljavanja odrasle osobe,  pritisak vršimo brzinom od
g) 100-120/minuti

16) Koju količinu vazduha dajemo jednim udahom, prilikom izvođenja veštačkog disanja?
a) oko 1/2 litra

17) Osnovna namena bočnog položaja za oporavak, kod osobe bez svesti je:
b) da održava disajni put prohodnim.

18) Na koji način može biti ugroženo disanje osobi koja je bez svesti, ukoliko leži na leđima?
a) zapadanjem jezika u ždrelo
b) povraćanjem

19) Kako postupamo sa osobom kojoj je zapalo strano telo u disajne puteve, ukoliko osoba snažno kašlje?
b) podstičemo je da kašljem izbaci strano telo

20) Kako postupamo sa osobom kojoj je zapalo strano telo u disajne puteve, ukoliko je osoba modra i ne
može da diše?
v) Izvodimo Hajmlihov manevar

21) Kako postupamo sa osobom kojoj je zapalo strano telo u disajne puteve, ukoliko je osoba izgubila
svest?
a) započinjemo sa grudnim kompresijama

22) Arterijsko krvarenje se javlja u vidu:
a) isprekidanih mlazeva svetlo crvene krvi.

23) Vensko krvarenje se javlja u vidu:
v) neprekidnog isticanja tamno crvene  krvi.

24) Kapilarno krvarenje se javlja u vidu:
g) sitnih kapljica krvi na površini rane

25) Koje su od navedenih tvrdni tačne?
a) Bez obzira na vrstu krvarenja, njihova najbitnija posledica je iskrvarenost.
v) Isticanje krvi iz rane ili iz prirodnih otvora na čovečjem telu se naziva spoljašnje krvarenje.
d) Krvarenje se najefikansije može zaustaviti kompresivnim zavojem.

26) Kada koristimo sterilnu gazu za prekrivanje rane, potrebno je da ona:
a) obuhvata površinu rane u celini

27) U slučaju da gaza spadne sa rane prilikom pružanja pomoći, vaš postupak je sledeći:
b) ne vraćate je na ranu već je zamenite novom gazom.

28) Označite pravilan redosled koraka (brojevima od 1 do 3) u postupku zaustavljanja krvarenja primenom
kompresivnog zavoja:
(3) previjati vršeći dovoljno jak pritisak
(1) izvršiti direktan pritisak na ranu preko komada sterilne gaze
(2) preko gaze, na mestu krvarenja, postaviti nerazvijenu rolnu zavoja.

29) Šta treba učiniti ako krv probije sve slojeve kompresivnog zavoja i pojavi se na površini?
a) pojačati pritisak sa još jednim koturom zavoja

30) Ukoliko postoji strano telo u rani, prilikom pružanja prve pomoći vaš postupak je sledeći:
b) nećete vaditi strano telo zbog mogućeg jakog krvarenja
g) fiksiraćete strano telo kolutovima zavoja.

31) Položaj povređenog u slučaju krvarenja iz nosa je:
v) sedeći položaj sa glavom blago nagnutom prema napred

32) Mere prve pomoći ako povređeni pokazuje znake unutrašenjeg krvarenja su:
b) postaviti povređenog u položaj "autotransfuzije"
v) pratiti povređenom disanje i puls

33) Veličina opekotine se može proceniti:
b) primenom pravila devetke
v) merenjem dlanom

34) Hlađenje opekotine vodom treba da traje:
v) najmanje 10 min

35) Nakon hlađenja opekotine potrebno je:
b) prekriti opekotinu gazom ili što čistijom tkaninom
v) ostaviti povređeni deo tela u mirovanju.

36) Postupak prve pomoći kod opekotina lica je:
a) hladiti opekotinu najmanje 10 min

37) Kada ćete posumnjati na povrede kostiju:
b) Ako se osoba žali na bol i nemogućnost pokretanja povređene noge
g) Ako postoji skraćenje ili krivljenje povređene ruke

38) Osnovna mera prve pomoći kod povrede kostiju i zglobova je:
b) imobilizacija

39) Prva pomoć kod preloma podlaktice uključuje imobilizaciju:
v) šake, lakta i preloma.

40) Imobilizacija preloma potkolenice uključuje:
v) skočni zglob, koleno i prelom.

41) Prva pomoć kod preloma nadlaktice uključuje imobilizaciju:
v) lakta, ramena i preloma.

42) Prilikom preloma kostiju karlice, može doći do:
a)velikog gubitka krvi
v) razvoja stanja šoka

43) Kod povrede slabinskog dela kičme savetujte povređenog da zauzme:
v) ležeći položaj na leđima

44) Prilikom preloma kićme, može doći do:
v) povrede kičmene moždine

45) Dopunite sl. rečenicu:
Odrasla osoba u stanju mirovanja ima prosečno 12-16 udisaja u minuti.

46. Dopunite sl. rečenicu:
Kod zdrave, odrasle osobe puls iznosi od 60-80 otkucaja u minuti.

47) Povežite povredu ili stanje sa odgovarajućim položajem unesrećenog u toku pružanja prve pomoći:
4. srčane tegobe (4.polusedeći položaj sa podrptom glavom i ramenima).
3 krvarenje iz nosa (3. sedeći položaj sa glavom na dole)
2 osoba koja je jako iskrvarila (2. ležeći na leđima sa podignutim nogama i rukama)
1 prelom karlice (1. položaj u kojem je povređeni zatečen)

48) Napravite pravilan redosled u zbrinjavanju sledećih povreda (upisati br. od 1-4):
(2) jako krvarenje iz posekotine na nozi
(3) opekotina stopala
(1) nagli srčani zastoj
(4) zatvoren prelom podlaktice

49) Napravite pravilan redosled u zbrinjavanju sledećih povreda (upisati br. od 1-4):
(2) jako krvarenje iz posekotine na ruci
(3) opekotina dlana
(1) zagušenje zalogajem
(4) zatvoren prelom potkolenice

50)  Napravite pravilan redosled u zbrinjavanju sledećih povreda (upisati br. od 1-4):
(2) posekotina na ruci sa jakim krvarenjem
(3) opekotina dlana
(1) besvesno stanje
(4) prelom ključne kosti


Cvrck

  • Gost
Odg: prva pomoc
« Odgovor #6 poslato: Januar 19, 2013, 07:40:06 posle podne »
Ja sam polagala na Paliluli i isto platila 8520din pa sam tek onda saznala za polaganje u hitnoj pomoci.
Informacije koje sam dobila od osobe koja je polagala tamo su drugacije od onih javno objavljenih.
Kao sto sam vec napisala receno mi je da nisu bila ta pitanja na testu u hitnoj pomoci i da uopste nisu dobili prirucnik sa testovima.
Svakako da to nije nista tesko ali ima onih koji ne zele da uce i prvu pomoc pored novog zakona i testova.
Takodje mi je receno da obuka nije rasporedjena u 2 dana nego 1 dan i to puno radno vreme, 8h.
Mozda su sada promenili sistem po kom vrse obuku, ja vas samo obavestavam na koji nacin je odrzana jedna od obuka i polaganje.

mixi81

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 2
    • Pogledaj profil
Odg: prva pomoc
« Odgovor #7 poslato: Februar 15, 2013, 11:01:50 pre podne »
Pozdrav

ja sam polagao u Crvenom krstu i sve je bilo odlicno. Jeste da kosta 8.520 dinara ali se i nauci! Udzbenik, zbirka test pitanja su odlicno odradjeni, ono sto je najbitnije ono sto ima u zbirci nadje se na testu.
Moj prijatelj je polagao u Hitnoj pomoci i video je muku, jeste jeftinije ali mu je to izslo na nos. Pitanja koja je dobio nije mogao  maltene da pronadje nigde.... strasno...

sasa69

  • Gost
Odg: prva pomoc
« Odgovor #8 poslato: Februar 15, 2013, 08:16:34 posle podne »
Pitam ja vas?

Auto ispravio krivinu....

Zabio se u kanal sa vodom....

Zapomaze, hladno je, voda ledena....

Sta se radi....? Kako se radi...? Da cujem pa cu vam reci sta je bilo....

ivana17

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 16
    • Pogledaj profil
Odg: prva pomoc
« Odgovor #9 poslato: Februar 15, 2013, 11:06:39 posle podne »
Po onome što su nama rekli, a uz rizik da ispadnem naivna, prvo slede mere bezbednosti: zaustavljanje vozila, oblačenje prsluka, uključivanje sva 4 pokazivača pravca, uzimanje kutije sa prvom pomoći, postavljanje trougla, prilazak povređenom, poziv hitnoj, policiji ili vatrogascima, ukazivanje pomoći, u ovom slučaju, ako okolnosti dozvoljavaju izvlačenje iz vozila... Po onome što su mene učili, ako osoba ne može da hoda izvlačimo je pomoću Rautekovog hvata, pokrivamo pokrivačem za očuvanje toplote itd. Ne dajemo joj da jede ili pije.  Kažite šta je bilo u realnoj situaciji...Jedno je teorija, sasvim drugo praksa, ali ovo bi bio najjednostavniji "školski primer".
Ovo pitanje me podseća na ono, vozite putem 80-90 km/h i ugledate dedu i mladića na putu, ne možete da se zaustavite, morate nekog da zgazite, ko će to biti?

mixi81

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 2
    • Pogledaj profil
Odg: prva pomoc
« Odgovor #10 poslato: Februar 20, 2013, 04:23:10 posle podne »
Ja sam se opredelio za Crveni krst! :)
Zasto?
Evo zasto…
Imaju preko 137 godina iskustva u obuci prve pomoci.
Rade na trenutno 140 lokacija u Srbiji / i jos se sire/
Vec 5 godina za redom ekipe Crvenog krsta osvajaju I mesto u Evropi na takmicenju u prvoj pomoci.
I ono najvaznije – jedino udzbenik Crvenog krsta ima sertifikat Evropskog referentnog centra za prvu pomoc iz Pariza da sadrzi najnovije doktrine iz prve pomoci
/dok ni jedna zdravstvena ustanova ni zavod za hitnu pomoc u Srbiji ne poseduje ovako vazan sertifikat/
Eto zasto…

sasa69

  • Gost
Odg: prva pomoc
« Odgovor #11 poslato: Februar 20, 2013, 06:18:11 posle podne »
Po onome što su nama rekli, a uz rizik da ispadnem naivna, prvo slede mere bezbednosti: zaustavljanje vozila, oblačenje prsluka, uključivanje sva 4 pokazivača pravca, uzimanje kutije sa prvom pomoći, postavljanje trougla, prilazak povređenom, poziv hitnoj, policiji ili vatrogascima, ukazivanje pomoći, u ovom slučaju, ako okolnosti dozvoljavaju izvlačenje iz vozila... Po onome što su mene učili, ako osoba ne može da hoda izvlačimo je pomoću Rautekovog hvata, pokrivamo pokrivačem za očuvanje toplote itd. Ne dajemo joj da jede ili pije.  Kažite šta je bilo u realnoj situaciji...Jedno je teorija, sasvim drugo praksa, ali ovo bi bio najjednostavniji "školski primer".
Ovo pitanje me podseća na ono, vozite putem 80-90 km/h i ugledate dedu i mladića na putu, ne možete da se zaustavite, morate nekog da zgazite, ko će to biti?

dakle, covek je u kanalu do grudi u vodi, oko -5 je zapomaze, jer ce se udaviti.....

vi ga izvlacite, jer ste naisli, a on se davi.... i vas tuzi jer je ostao nepokretan...


Neco

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 52
    • Pogledaj profil
Odg: Ppolaganje prakticnog ispita
« Odgovor #12 poslato: Februar 20, 2013, 08:39:34 posle podne »
Polaganje prakticnog ispita se nije odrzalo u NOVI PAZAR jer je u nadzor bio Gos. Pejovic licno  izabranio prakticni ispit do daljnjeg.Opet ista pesma nasloni za zadnja sedista pojasevi signalizacija na vozilima grad neobelezen horizontalnom i vertikalnom signalizacijom na delu gde je prosao marsutama za polaganje cak je imao sastanak sa vlasnicima auto skola gde im je rekao sta treba da otklone da bi mogli da nastave sa ispitima prakticnog dela.

ivana17

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 16
    • Pogledaj profil
Odg: prva pomoc
« Odgovor #13 poslato: Februar 21, 2013, 12:07:14 pre podne »
Osnovno pravilo je sačuvati život povređenom, bilo je slučajeva, konkretno kod povreda kičme, da povređeni nakon ukazane pomoći tuži spasioca jer je prilikom spasavanja došlo do povrede kičmene moždine i čovek je ostao nepokretan... Skroz nezavidna situacija, čak i za lekare komplikovana...


apatinus2

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 409
    • Pogledaj profil
Odg: Ppolaganje prakticnog ispita
« Odgovor #14 poslato: Februar 21, 2013, 12:27:34 pre podne »
Polaganje prakticnog ispita se nije odrzalo u NOVI PAZAR jer je u nadzor bio Gos. Pejovic licno  izabranio prakticni ispit do daljnjeg.Opet ista pesma nasloni za zadnja sedista pojasevi signalizacija na vozilima grad neobelezen horizontalnom i vertikalnom signalizacijom na delu gde je prosao marsutama za polaganje cak je imao sastanak sa vlasnicima auto skola gde im je rekao sta treba da otklone da bi mogli da nastave sa ispitima prakticnog dela.


pa ko je odobrio rute?da li je kaznjen? ili ste "kaznjeni" samo vi instrutori i vlasnici..?ne moze vam enko usmeno zabraniti nesto stop je zakonski odobreno? ili ??
malo su nas bombardovali..maloo