Autor Tema: Velike kazne za ''ozbiljne'' prekršaje  (Pročitano 24410 puta)

Goca more

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 18
    • Pogledaj profil
Velike kazne za ''ozbiljne'' prekršaje
« poslato: Februar 08, 2013, 07:44:02 posle podne »

Mi, auto škole u Kruševcu se možemo pohvaliti da smo među prvima u Srbiji organizovali polaganje i teoretskog i praktičnog dijela vozačkog ispita...označili poligon, napravili ispitne zadatke...maksimalno smo se zalagali da sve odradimo kako treba i da sve bude kako treba...ali šipak...
Mi se možemo pohvaliti i da smo  se uspjeli izredati kod Organa za vođenje prekršajnog postupka, i to popriličan broj auto škola...i to baš auto škole koje su se potrudile da na vreme sve organizuju i odrade kako treba...i tako upale u zamku...
Naime, na spisku kandidata koji su predati u PU radi zakazivanja polaganja našli su se i kandidati koji su troškove polaganja prema MUP-u uplatili nakon podnošenja prijave, a naravno prije polaganja...VELIKI I OZBILJAN PREKRŠAJ...nema šta...samo nemojte reći ’’piše sve u Zakonu i Pravilniku što niste pročitali’’...pa naravno da piše...zato su nam i napisane prekršajne prijave teške od 100.000 do 800.000...hahahaha...zamislite...e sad...obaveza uplate troškova stoji u čl.235.stav 4 za čiji je prekršaj predviđena kazna od 60.000 do 600.000 a oni nas terete po čl.236 koji se odnose na organizaciju ispita, za koji je predviđena gore navedena znatno veća kazna...no kako god...pogledajte kolike su to kazne...a koliko je to OZBILJAN prekršaj. Pročitajte malo pažljivije članove 235, 236 i 237 Zakona pa ćete između ostalog vidjeti kako u čl.237 stav 6. jasno i transparentno piše da kandidat ne može PRISTUPITI  ispitu dok ne izmiri troškove polaganja prema MUPu, a kako u čl.235.stav 4. Stoji da kandidat uz prijavu mora da podnese dokaze o ispunjenosti uslova iz stava 1. i 2. Ovog člana (lekarsko, starosni uslov, potvrde o završenoj obuci, položenom testu itd) i čl.237.stav 6 ovog zakona’’...a što ga i ovdje ne navedoše jasno i transparentno...nego ovu obavezu zamumuljili među BITNE uslove za izlazak na ispit i još za povredu ove obaveze predvidjeli kaznu od 60.000 do 600.000 hiljada...pa gdje je ovdje zdrav razum...znači istu sam grešku napravila i istu kaznu plaćam ako sam na ispit, recimo pustila kandidata bez lekarskog ili bez položenog testa ili mu istekao, i ako sam u MUP odnijela spisak na kome mi je promakao i kandidat koji nije izmirio troškove prema MUPu...ali ih naravna stvar izmirio prije izlaska na polaganje...ma van svake pameti...itd...itd...itd...
E...dalje...nekim školama se desio i propust da su dodatne praktične časove sa kandidatima izvozili nakon podnošenja prijave u MUP...ok...prekršaj...pa šta...samo su išli zdravom logikom i da ne idu na štetu kandidatima...jer...od momenta dostavljanja spiska u SUP i termina polaganja prođe nekih 10-tak dana...ej deset dana...vala sasvim dovoljno vremena da se sa kandidatom izvezu tri časa, na kojima ga nemaš ničemu novom naučiti, osim parkiranja i garažiranja koji se nisu radili po starom programu...pa zar nije fer prema kandidatu da te časove izveze kad njemu odgovara prije polaganja...bitno je da ih on izveze (kad već mora).
Dobro izgrešilo se...pa šta...pa ovo je period prilagođavanja...za ovakve propuste u ovom periodu auto škole uopšte nije trebalo kažnjavati...nekad sam zatvorenih očiju mogla upisati kandidata u registar, otvoriti karton, zapisnik...a sad mi se ruka trese kad ga upisujem u registar, a tek kad pravim spisak za MUP...nekoliko puta provjerim da li je sve u redu...i kad sam sigurna da je sve u redu...ma čekaj da još jednom provjerim...hahaha...da nije žalosno bilo bi smješno.
Apelujem ovom prilikom da se uradi nešto po pitanju prekršajnih kazni. Zna se za šta se auto škole trebaju kažnjavati i kolike su kazne primjerene za naše društvo...najlakše se razbacivati ciframa...šta u mislima ima čovjek koji za ovakve prekršaje predviđa ovakve kazne, jer ovo je neki um smislio...pa na šta je mislio kad je smislio.
Prihvatam odgovornost i osjećam se krivom ako instruktoru istekne lekarsko, vozilu registracija ili šestomjesečni, pustim na vožnju kandidata kome je istekao test ili lekarsko i ovome slično...ne prihvatam odgovornost i ne osjećam se krivom ako kandidat uplati polaganje nakon prijave a prije polaganja...još se nadam da možemo biti samo opomenuti, a ako nas kazne, rješenje ću uokviriti i okačiti na zid da se svaki put mogu bar slatko nasmijati u ova teška vremena...
Pozdrav svima!


saban

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 135
    • Pogledaj profil
Odg: Velike kazne za ''ozbiljne'' prekršaje
« Odgovor #1 poslato: Februar 08, 2013, 08:25:03 posle podne »
da goco naselo je na tako nesto jos nas a tek ces videti kada ti republica dodje   u kontrolu papira i ispita GLEDAJU SVAKI DETALJ ja sam poreklom bosanac al ukapirao sam MORA SVE TACNO I PRECIZNO BITI

Milosavljevic Miso

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 31
  • Neco
    • Pogledaj profil
Odg: Velike kazne za ''ozbiljne'' prekršaje
« Odgovor #2 poslato: Februar 08, 2013, 08:59:02 posle podne »
KO RADI TAJ I GRESI ALI ONI TO NEPRASTAJU JEDVA CEKAJU NA GRESKE DA BI NAPISALI PRIJAVE  ZATO KOLEGINICE GOCO TRIPUT MERI PA SECI POZDRAV
Neco

sasa69

  • Gost
Odg: Velike kazne za ''ozbiljne'' prekršaje
« Odgovor #3 poslato: Februar 08, 2013, 09:29:11 posle podne »
A ko ce da odgovara, plati, bude kaznjen.....??? tumaci kako hoces.... oni primili mars rute, nacelnik overio pecatom i potpisom... i posle puj pike nevazi.... a kome cemo ovde od 60.000,00 do zvezdanog neba???

ghost1

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 28
    • Pogledaj profil
Odg: Velike kazne za ''ozbiljne'' prekršaje
« Odgovor #4 poslato: Februar 08, 2013, 11:22:06 posle podne »
Kolegenice Goca , mislim da sto se tice tih uplatnica koje kasne ne mogu da vas kazne...tj. ne postoji clan zakona po kome mogu da vas kaznjavaju ,to sto oni navode taj clan je cista zamena teza , dakle samo dobar advokat i verovatno obaras to ...
Taj problem sa uplatnicama se desio u najmanje 50% skola u Srbiji kako sam mogao da cujem pa u koliko policijske uprave krenu u pisanje prijava moj je predlog svim skolama kontra tuzba policijskoj upravi . Na taj nacin se mogu vratiti taman te pare koje se placanje kazne.

A evo i kako.
Naime , zaboravljamo da je Mup bio duzan tj P.U. da na dan 25.oktobar ima gotovce testove , te da shodno tome u roku od cini mi se max 15 dana omoguci kandidatima da polazu test . Tako ispada da je auto skolama Mup morao PO ZAKONU da dostavi racune za uplatu testa najkasnije 09.novembra. Policijske uprave su to dostavljale negde mislim krajem novembra .
Dakle , Mup je prekrsio zakon jer je onemogucio recimo vasu auto skolu da radi tj da ispunjava obaveze prema kandidatima .


« Poslednja izmena: Februar 08, 2013, 11:25:22 posle podne ghost1 »

Goca more

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 18
    • Pogledaj profil
Odg: Velike kazne za ''ozbiljne'' prekršaje
« Odgovor #5 poslato: Februar 09, 2013, 07:32:11 pre podne »
Kolega znam ja to sve i navela sam to u prigovoru. Prekršajni postupak je pokrenut.
Evo jednog dijela mog prigovora na Zapisnik sa polaganja u kome je utvrđeno da su neki kandidati obaveze izmirili posle prijave ali prije polaganja:
''Nama, auto školama, naloženo je ukoliko želimo da nastavimo sa radom i nakon 24.10.2012. da moramo:
1.   Sačiniti plan dodatne teorijske obuke za kandidate koji su proces osposobljavanja započeli pre stupanja na snagu pravilnika,
2.   Sačiniti plan dodatne praktične obuke za kandidate koji su proces osposobljavanja započeli pre stupanja na snagu pravilnika
3.   Sačiniti plan teorijske obuke
4.   Sačiniti plan praktične obuke
5.   Sačiniti plan sprovođenja praktičnog ispita – usaglašeni ispitni zadaci overeni od strane  pravnog lica i OJ
6.   Obezbediti obrasce propisanih evidencija
7.   Označiti poligon u skladu sa odredbama Pravilnika o uslovima
Sačinili smo sve planove, napravili ispitne zadatke i usaglasili ih sa OJ, obezbedili sve obrasce i što je veoma važno na vreme označili poligon. Auto škole u Kruševcu su poligon označile 25.10.2012.a i dan danas mnogi gradovi u Srbiji nemaju riješeno pitanje poligona i kandidati u tim gradovima ne mogu izlaziti na polaganje.
Dakle, sve sto nam je naloženo, mi smo uradili, jer u suprotnom nebi mogli nastaviti sa radom. Tačnije, da smo nastavili sa radom a da nismo ispunili napred navedene uslove, mi bi bili sankcionisani.
A da li postoji sankcija za MUP koji je kasnio sa objavljivanjem testova, a samim tim se kasnilo i sa održavanjem polaganja testova i koji je kasnio sa objavljivanjem računa na koji se mogu vršiti uplate za polaganje (što nas je i navelo da olako shvatimo obavezu postojanja uplatnice prije podnošenja prijave).? Znači...MUP nije na vreme odradio svoj dio posla, a mi smo svoje morali odraditi na vreme. U objavljenim testovima ima štamparskih grešaka, pogrešno formulisanih pitanja i da li postoji sankcija za to.? Jer, kad instruktor napravi štamparsku grešku u knjizi rada (upiše pogrešno vreme časa, ne zaključi radni dan i sl.) ili se napravi greška u registru, auto škola se sankcioniše. I ovdje je sve jasno. MUP nije odradio kako treba neke stvari, ali za to niko neće odgovarati. Napominjem da ovi propusti MUP-a nisu uopšte veliki i značajni, ali nisu mnogo značajni ni propusti auto škola oko papirologije i sitnih propusta u organizacji novih ispita, a biće sankcionisane.
A da li postoji sankcija za Ministarstvo zdravlja, odnosno ministra nadležnog za poslove zdravlja, ili koga već, što mnogi gradovi u Srbiji, između njih i Kruševac, još uvijek nemaju riješeno pitanje obuke iz prve pomoći i polaganja iz prve pomoći. Dakle, ministarstvo zdravlja nije odradilo svoj dio posla na vreme (ministarstvo zdravlja ili zdravstvene ustanove koje nisu podnele zahtev za dobijanje licence ili...ko li je već ovdje napravio propust), a mi smo svoje morali odraditi na vreme. I ovdje je sve jasno. Ni ovdje neće niko odgovarati.
A da li postoji sankcija za one koji su nadležni za označavanje horizontalne i vertikalne signalizcije (organ jedinice lokalne samouprave nadležan za poslove saobraćaja, upravljač puta ili ko već). Od strane Uprave saobraćajne policije u Kruševcu Zapisnikom je konstatovano je da je na mnogim mjestima u gradu signalizacija nepropisno postavljena,(podvlačim ovo nepropisno)’’neisprekidane linije zaustavljanja, ređe i ’’isprekidane linije zaustavljanja’’ (a ovo je veoma bitno za pravilno i nadasve bezbedno sprovođenje obuke kandidata). Dakle, za nepropisno označavanje saobraćajne signalizacije ne odgovara niko (vjerovatno), i nigdje se ne postavlja pitanje, kako pravilno obučavati kandidata kada je signalizacija pogrešno označena ili, što je još gore, kada je nema uopšte (izbrisane linije, uklonjeni znakovi i sl.), a mi smo morali na vreme pravilno označiti poligon (jer za obuku kandidata je veoma bitno da je poligon označen kako treba, da li postoji tabla sa nazivima pravnih lica koja ga koriste, i da li na izlazu sa poligona postoji znak stop - pa što će znak stop na izlazu sa poligona, pa zna se kako se uključuje vozilom u saobraćaj na putu(čl.33.st.1.), a kako su označeni putevi, očigledno nije bitno). I ovdje je sve jasno.
Pa kad se može svima napred navedenim ’’progledati kroz prste’’, što se nebi progledalo kroz prste i nama, auto školama, kojima je daleko teže u ovom periodu prilagođavanja novim propisima. A naročito progledati kroz prste kada su u pitanju greške koje ni najmanje ne utiču na pravilno i bezbedno sprovođenje obuke i ispita.
U Zakonu stoji, da je ’’Osposobljavanje kandidata za vozače delatnost od opšteg interesa...’’Da li je potrebno definisati ’’Opšti interes’’. Da li je opšti interes da obuku sprovode oni koji imaju velika finansijska sredstva, bez obzira na kvalitet koji pružaju...ili je opšti interes da se akcenat stavi na kvalitet i bezbednost i da u poboljšanju kvaliteta svoje učešće imaju svi subjekti (auto škole, nadležna ministarstva, pa i sami kandidati) i da svako snosi svoj dio odgovornosti.''
Eto kolege...mogu ja govoriti šta hoću i džabe mi što sam u pravu...Zakon je Zakon...i muka mi više od svega...


mrkiboy74

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 155
    • Pogledaj profil
Odg: Velike kazne za ''ozbiljne'' prekršaje
« Odgovor #6 poslato: Februar 09, 2013, 11:06:48 pre podne »
Koleginice Goco, kako i sami kažete, zakon je zakon. Zašto onda tražite "gledanje kroz prste" ? Pa i sami ste naveli da je dokaz o uplati potrebno priložiti kad kandidat PRISTUPA polaganju ispita, uprotivnom, ne može PRISTUPITI. Gde piše da datum uplate mora biti pre datuma prijave ? Naravno, to traže i ovde kod nas, ali nikom nije jasno na osnovu čega.. Oni su, izgleda, poistovetili podnošenje prijave sa pristupanjem ispitu..

apatinus2

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 409
    • Pogledaj profil
Odg: Velike kazne za ''ozbiljne'' prekršaje
« Odgovor #7 poslato: Februar 09, 2013, 11:21:10 pre podne »
ja trazim pre prijave.ne zelim doci u situaciju da kandidat ne pristupi a ja ga prijavio i zauzeo mesto.mislim da je za nas lakse i jednostavnije.
malo su nas bombardovali..maloo

mrkiboy74

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 155
    • Pogledaj profil
Odg: Velike kazne za ''ozbiljne'' prekršaje
« Odgovor #8 poslato: Februar 09, 2013, 11:31:23 pre podne »
ja trazim pre prijave.ne zelim doci u situaciju da kandidat ne pristupi a ja ga prijavio i zauzeo mesto.mislim da je za nas lakse i jednostavnije.


Naravno da je jednostavnije i to treba da postane praksa, ali ne vidim zbog čega je prekršaj i na osnovu čega se može kazniti neko ko ne uradi tako ?

sasa69

  • Gost
Odg: Velike kazne za ''ozbiljne'' prekršaje
« Odgovor #9 poslato: Februar 09, 2013, 12:54:59 posle podne »
Opet se zapelo na necemu nevaznom, vaznom za mup....

Pitanje je kada je lokalna samouprava pruzela nadleznost za signalizaciju, znaci do tada su ovi nasi vajni inspektori, koji sada pisu nama prekrsaje, bili u obavezi kontrolisanja istih... a, lokalna samouprava je pruzela od njih zateceno stanje....

sta je starije???? kokoska ili jaje????

i opetr se zamajavamo sitnicama...

Do 25.10.2013 sve po starom....

NIje nego....

Moj jugo nema mesta za naslone za glavu nazad, nema pojas nazad.... a dakle mi da udovoljim???

treba da kupim novo zadnje sediste sa naslonima za glavu??? po meni tek 26.10.2013....

i kazu dobacivanje iz kafanskog coseta.... Dajte da mi budemo ucenici.... nasi instruktori vezani... pa da napravimo ono sto su nama uradili... naravno lekarski karton obuke, l L tabla, pa nek odgovaraju oni za nase postupke...

nisam mogao da otmem volan devojci od max 50 kg, jer sam bio vezan.... pa da vide.... lako je iz fotelje... i ja bih volio da vozim novo auto... a ne da me na svakom cosku cekaju za tehnicku ispravnost........................

igorski

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 141
    • Pogledaj profil
Odg: Velike kazne za ''ozbiljne'' prekršaje
« Odgovor #10 poslato: Februar 09, 2013, 03:12:55 posle podne »
Pravilnik o ispitu

Član 35

Практични испит кандидат полаже на возилу одговарајуће категорије које испуњава
услове из правилника којим се уређују услови које мора да испуњава привредно друштво,
односно огранак привредног друштва или средња стручна школа, који врше оспособљавање
кандидата за возаче.
.................
................
Изузетно од став 1.овог члана, до истека рока од једне године од дана ступања на снагу
овог правилника, практични испит кандидата се може изводити на возилима категорија А, B,
C, D, BE, CE и DE која испуњавају услове из прописа који су се примењивали до дана
ступања на снагу овог правилника


I sta je problem sad sa vozilima bez pojasa na zadnjem sedistu, i bez naslona?

A gore pomenuti Pravilnik o uslovi kaze:

2. Возила за практичну обуку кандидата
Члан 10.
Практична обука кандидата врши се на:
........
......
6) моторном возилу категорије B, са четири точка, са противблокирајућим системом
(ABS) радног кочења, са најмање четири седишта, највеће конструктивне брзине од
најмање 100 km/h, са два спољна возачка огледала (са обе стране возила), и које има
уређај за давање звучних и оптичких сигнала који се активира при употреби дуплих
ножних команди ─ за возача моторних возила категорије B;

Jedino pojasnjenje kakvo vozilo treba da bude kada prodje prelazni period, je ovo gore navedeno.

Nigde ne pise naslon za glavu i pojas...
Mozda treba tuziti proizvodjaca?
« Poslednja izmena: Februar 09, 2013, 03:18:56 posle podne igorski »

igorski

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 141
    • Pogledaj profil
Odg: Velike kazne za ''ozbiljne'' prekršaje
« Odgovor #11 poslato: Februar 09, 2013, 03:22:58 posle podne »
A da smo mi hrabri, kao sto nismo, pa da lepo presavijemo i da tuzimo MUP sto je onemogucio ispit iz tih i tih razloga, a ovo se na svakom sudu mora dobiti, pa da vidimo onda sta bi bilo..

Ali ne treba se MUP-u zamerati  >:(

ghost1

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 28
    • Pogledaj profil
Odg: Velike kazne za ''ozbiljne'' prekršaje
« Odgovor #12 poslato: Februar 09, 2013, 04:12:45 posle podne »
Apsolutno se slazem da je i za nas bolje da imamo uplatnice pre podnosenja spiska, ali ovolika kazna?? Po meni , svako normalan bi prvo trebao da vas opomene ipak je prvi ispit pa onda ako nastavite onda kazna ali proporcionalna tezini prekrsaja .

Kolegenici Goci sam hteo samo da kazem da u koliko izgubi spor na sudu u vezi uplatnica posle toga treba da tuzi drzavu i da na taj nacini refundira novac koji ce otici na kaznu . Znaci, tuzba Ministarstvu zdravlja i Ministarstvu unutrasnjih poslova i da trazi ostetu u visini kazne koju je platila zbog uplatnica.

Glavni problem je sto Mup uopste nije svestan koliko je dobro prosao u celoj ovoj situaciji posle 25.oktobra 2012. Pretpostavljam da ste svi imali kandidate koji su dolazili krajem oktobra i pocetkom novembra i ponavljali "KAD CE TESTOVI KAD CE TESTOVI"  :D  . Nekad je dolazilo cas i do veoma zustre rasprave sa nama gde su nas krivili za kasnjenje testova . ZAMISLITE SAD DA SMO IH SVI MI TADA NAHUSKALI DA TUZE DRZAVU NA STA SU IMALI APSOLUTNO PRAVO ?? Pomnozite broj kandidata u Srbiji koji su cekali na testove sa cifrom za odstetu pa ce te doci do zapanjujuce sume .

Takodje sam cuo da ovi koji imaju probleme sa uplatnicama na prvom ispitu se spremaju da svi zajedno tuze Mup i Ministarstvo zdravlja u koliko im budu stigle prijave .

Mogao bi i gospodin Petar da zbog ovoga intervenise u Mup-u posto su sad u toj radnoj grupi pa da taman vidimo koliku tezinu imamo kao zajednica .

Napomenuo bih samo jednu stvar koju svi zaboravljamo , taj isti Mup je glavni krivac sto smo JEDINA ZEMLJA NA SVETU NA CIJIM TABLICAMA SE NALAZI GRB KOJI NE POSTOJI . Ejjjjjj , zamislite , godinama se osmisljavaju tablice i na kraju na njima pogresan grb . Ko je tu odovoran ?.Kojom kolicino MILIONA EVRA se meri ta steta, koliko registrovanih vozila ima u Srbiji , kolika je cena kompleta tablica ?  Ali ovo vec nije u okviru teme



GOLF IV

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 238
    • Pogledaj profil
Odg: Velike kazne za ''ozbiljne'' prekršaje
« Odgovor #13 poslato: Februar 09, 2013, 05:48:58 posle podne »
Nemojte slati sad spiskove ni za prakticni ni za teoretski deo ispita da vidimo koliko smo slozni obustavite ispite narednih 3 meseca i nek idu kandidati u Mup pa nek im oni organizuju ispite jel se slazete..... >:(





wintera

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 26
    • Pogledaj profil
Odg: Velike kazne za ''ozbiljne'' prekršaje
« Odgovor #14 poslato: Februar 09, 2013, 08:52:25 posle podne »
Član 237.
Troškove polaganja vozačkog ispita snosi kandidat za vozača.
Cena polaganja vozačkog ispita se sastoji iz dela koji kandidat plaća pravnom
licu i dela koji kandidat plaća Ministarstvu unutrašnjih poslova radi podmirenja
troškova učešća ispitivača u ispitnoj komisiji.
Vlada određuje najnižu cenu za polaganje vozačkog ispita, odnosno delova
cene iz stava 1. ovog člana na predlog Ministarstva unutrašnjih poslova, a po
pribavljenom mišljenju ministarstva nadležnog za trgovinu i usluge.
Pravno lice ne može odrediti nižu cenu za polaganje vozačkog ispita od cene
određene na način iz stava 3. ovog člana.
U ukupnu cenu polaganja vozačkog ispita uključeno je i izdavanje potvrde o
položenom teorijskom ispitu i uverenja o položenom vozačkom ispitu.
Kandidat za vozača ne može pristupiti polaganju vozačkog ispita dok ne izmiri
obaveze prema Ministarstvu unutrašnjih poslova iz stava 1. ovog člana.


WinterA