Autor Tema: NAGRADNI KONKURS Zajednice - Teroretska nastava  (Pročitano 9117 puta)

micha56

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 25
    • Pogledaj profil
NAGRADNI KONKURS Zajednice - Teroretska nastava
« poslato: Februar 23, 2013, 09:16:44 posle podne »
Lepa ideja da se besplatno dodje do razradjenih tema za teoretsku nastavu. Naravno neki ce biti i nagradjeni, a ostali ce to sve lepo uraditi i skockati besplatno i eto materijala koji moze da se proda, vrate pare za nagrade i cak i da se zaradi neki dinar.
No bez obzira na sve (nemojte pogresno da me razumete) - pozdravljam akciju, jer ce medju buducim predavacima biti mnogo onih kojima saobracaj nije osnovno zanimanje, a narocito onih koji nikada u svom zivotu nisu drzali nastavni cas i ne znaju kako to treba uraditi. Sve je zanat, pa i to. Kako se razvija situacija - izgleda da predavac mora da bude u stalnom radnom odnosu u auto-skoli - tesko ce auto-skole naci kvalifikovane predavace (oni vec rade negde i suludo bi bilo da to napuste, a plus 500 evra za licencu), vec ce uglavnom to biti neki priuceni, koji nigde nisu radili pre toga ...
Eto i ona nastavna jedinica broj 1 - Bezbednost saobracaja, koja je data kao primer (www.autoskolaonline.com/doc/Tema%201-%20%20Bezbednost%20saobracaja.ppsx .) - vidi se da ju je uradio neko ko nikada u svom zivotu nije drzao nastavni cas i nema predstavu sta znace 25 minuta razrade casa (ili 30, 35). Pa materijal koji je taj postavio za ovu nastavnu temu ne moze samo da se procita i pogleda za to vreme, a kamo li da se objasni prosecnom kandidatu za vozaca koji ima 16 do 20 godina i koji ima zavrsenu neku srednju skolu ili je tek srednjeskolac (a mozda ima samo osnovnu skolu) i koji nikakvih dodirnih tacaka sa saobracajem nema (mozda je kuvar ili ekonomista ili ...).
Znaci - sa ovakvom razradjenom temom necemo nauciti nikog nicemu, samo cemo mu eventualno ukazati zasto to treba da nauci, a sta - e to ce on sam morati da nauci, a mi mu u tome necemo pomoci ni za crtu.
Po meni - izlaganje na casu teoretske nastave treba da bude sto razumnije i sto pribliznije "sirokim narodnim masama", a ne da ce moci da ga razumeju samo saobracajni inzenjeri, pa pitanje i sa njima sta ce biti. I NIKAKO ne treba trpati silne podatke i statistike, definicije, jer se onda udje u zamku pukog nabrajanja cinjenica, a onaj kome je to namenjeno - NISTA ne razume.
Treba OBAVEZNO ostaviti dovoljno vremena za svaku tvrdnju koju predavac kaze na casu - da ima vremena i da je objasni slusaocu kako bi je ovaj razumeo. Pa valjda je bas to svrha ovakvih predavanja - da taj prosecni slusalac RAZUME o cemu se tu radi, a ne samo tek da se nesto otalja i ... peri ruke pa kuci.

Ovo je naravno, samo po mom skromnom misljenju. Sta mislite vi o tome.
« Poslednja izmena: Februar 23, 2013, 09:21:17 posle podne micha56 »

Goca more

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 18
    • Pogledaj profil
Odg: NAGRADNI KONKURS Zajednice - Teroretska nastava
« Odgovor #1 poslato: Februar 23, 2013, 10:50:23 posle podne »
U pravu ste kolega. Na veoma dobar način ste izložili suštinu predavanja. Ja se na mojim predavanjima trudim da kako ste vi rekli ’’da izlaganje bude sto približnije širokim narodnim masama’’, jer to i jeste suština i cilj obuke, naučiti kandidata saobraćajnim propisima, osnovnim pojmovima, pravilima, signalizaciji,ali tako da mu to trajno ostane i tako da mu to služi da sutra postane dobar i savjestan vozač. Ja, recimo, kad predajem neka pravila, postupanja, signalizaciju, prvenstvo u raskrsnici i sl.uvijek se osvrćem na raskrsnice u našem gradu, načine skretanja u konkretnim ulicama, prestrojavanja...gdje je sve zabranjeno parkiranje, recimo, pa navedem konkretne primjere...i onda je kandidatima mnogo lakše da shvate, interesantnije im je nego da samo nabrajam zakonske definicije. Savjetujem im uvijek da kući pomalo čitaju Zakon, kako prelazimo koju oblast. Što se statistike tiče, nju nije loše ponekad upotrebiti, prosto da se kandidatu pruže neki podaci, ali čisto da se malo razbije monotonija, i da ga se malo zainteresuje...i u današnje vreme sve se može naći na internetu, te se kandidata može uputiti da i na taj način dođe donekih podataka (ukoliko ga naravno interesuje). Baš iz razloga koje ste vi naveli, ja sam zagovornik ideje da bi instruktorima sa iskustvom u obuci trebalo omogućiti da polažu licence za predavače, jer čini mi se, oni imaju najbolju osnovu za to...baš oni imaju sve što je potrebno da bi se predavanja približila, opet ću vas citirati ’’širokim narodnim masama’’. Da sad ovdje ne dužim, svi mi znamo šta je u stvari potrebno kandidata naučiti kad je u pitanju obuka kandidata...
I kad je god moguće nekim kandidatima pružim individualna predavanja, jer ne shvataju svi jednako, nemaju svi isto predznanje, nisu svi jednako zainteresovani itd. Itd. Itd.
A što se tiče PP Prezentacije, ona prije svega treba predavaču da služi kao okvir i podsjetnik...ja svoja predavanja i teme imam u PP Prezentaciji, ali ih rijetko koristim jer to samo oduzima vreme i na kraju vas zaista dovede u zamku da kandidatu samo saopštavate šture i beživotne podatke...
I  u suštini, u našem ’’starom’’, dosadašnjem sisitemu obuke baš ništa nije falilo, osim upravo teoretske nastave. I ništa drugo nije trebalo ni dirati...dobro...možda parkiranje na poligonu...jer stvarno se dešavalo da kandidati polože, a ne znaju se uparkirati...ali na kraju krajeva i to se s vremenom nauči...jer, priznaćete i sad kad kandidat položi ne mora da znači da će umjeti da parkira  vozilo u gradu između dva vozila...jedno je poligon, drugo je grad i sve je stvar iskustva...
Dakle, suština i teortske i praktične obuke je da kandidatu trajno ostane ono što mu je potrebno da bude dobar vozač, siguran vozač, savjestan, tolerantan, kulturan...
I iskoristiću ovdje priliku da kažem...juče sam po ko zna koji put opet čula (od jedne naše zvanične ličnosti) da su auto škole te koje su najviše odgovorne za bezbednost u saobraćaju (kao, sve od njih polazi), da su odgovorne za saobraćajne nesreće, trenutno stanje itd. Itd itd. Kukavičluk...to je kukavičluk...najlakše je na nekog svaliti krivicu i sebe očistiti. Svi smo podjednako krivi, a mi auto škole čak najmanje. Mi se auto škole bar trudimo...nije lako danas naučiti kandidata...od nas se očekuje da napravimo čudo...djeca se od malih nogu uče ponašanju u saobraćaju, dok ih još vodimo za ruku kad prohodaju, pa u vrtiću, pa u osnovnoj i srednjoj školi...pa tek onda dođu u auto školu, sa već formiranim stavovima o ponašanju u saobraćaju...i onda kažu auto škole krive...svi smo krivi. I nijedan, pa ni najgori instruktor neće kandidata učiti da pijan vozi, da pretiče a da se predhodno ne uvjeri da to može izvršiti na bezbedan način, da prekoračuje brzinu, da prolazi kroz crveno, da ne poštuje prvenstvo prolaza, itd itd itd. I kad krenete da kritikujete (mislim na one koji bez ulaženja u problematiku obuke daju sebi za pravo da kritikuju auto škole) pođite najprije od sebe, šta ste vi učinili da se bezbednost poveća...da svak bar malo učini stvari bi bile daleko bolje...a u medijima se auto škole prikazuju kao...pa zaista ne mogu naći pravu riječ...više je suvišno to i komentarisati ovako među nama...jer mi to znamo...
Ovo je naravno, s moje strane, opet opširno...kao i uvijek...hahaha.
P.S. Nadam se da se moja izlaganja ne shvataju kao nešto ’’neozbiljno’’. Jer...itekako sam ozbiljna i stojim iza svega što kažem...Pozdrav drage kolege!


micha56

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 25
    • Pogledaj profil
Odg: NAGRADNI KONKURS Zajednice - Teroretska nastava
« Odgovor #2 poslato: Februar 24, 2013, 10:38:29 pre podne »
Ma nema nama vece bezbednosti u saobracaju dok ne uvedemo u osnovne i srednje skole predmet koji se zove SAOBRACAJNA KULTURA (pored likovne, muzicke i sl.). Ovako - ta kultura se stice ad hok - ako ti nesto kaze roditelj ili ucini ili to vidis kod nekog drugog ... Pa nagledali smo se situacija gde roditelji zajedno sa malom decom pretrcavaju ulicu na nedozvoljenom mestu ili prodju vozilom na crvenom svetlu, a dete u kolima i onda mu kazu - pa to je za one koji ne znaju da voze ... I dzaba zakon, ako se ne sprovodi kako treba i redovno ne kontrolisu ucinioci prekrsaja.
Evo samo jednog primera - u mom gradu postoji parking servis i ako parkiras vozilo tamo gde treba da platis parking, a ne platis - oni ti OBAVEZNO slikaju vozilo i stize ti kazna preko suda (naravno uvecana). A ako neces nista da platis - parkiras tamo gde je zabranjeno i nista ti se ne desi. Policija te nije videla, pauk ne postoji kod nas i ti si super prosao ... A u zakonu pise da ako parkirate na nedozvoljenom mestu - kazna je ...

A sto se tice teorijske obuke - najpozvaniji za takve predavace bi u postojecem sistemu zakona i pravilnika trebalo da bude profesor u srednjoj saobracajnoj skoli - covek kome je to i struka i radno mesto, ali ... Zamislite jednog takvog profesora, saobracajnog inzenjera, koji sada ima platu oko 45.000 dinara, koji ce da napusti to i da ode u stalni radni odnos kod neke auto skole, koja ima jednu ili najvise dve grupe mesecno i koja (realno) moze da mu plati po kandidatu i to samo dok ih ima (garantovano mnoooogo manje), a sta cemo ako ih nema toliko ...???
Znaci - sve dok se ne dozvoli da predavaci, pa i ispitivaci, budu angazovani u auto-skolama po ugovoru o delu - kvalitetnih predavaca i ispitivaca tamo nece biti. Ima jos jedna solucija, a to je ono sto ste vi Goca more pomenuli - dozvoliti ove poslove ispitivaca i predavaca - instruktorima koji znaju da rade takav posao, ali po sadasnjem zakonu nemaju prava na to.
Ovako - nije i nikako ne moze biti unapredjenja obuke kandidata za vozace. Pa predavaci ce biti ljudi koji to ne znaju da rade, bez obzira na skolu koju su zavrsili ili fakultet. Pa to moze biti i Likovni umetnik sa zavrsenom akademijom, a da bi imao radni staz - bio je prijavljen u nekoj auto-skoli u zadnjih 5 godina ... STRASNO ...
Nemojte pogresno da me razumete - ja nemam apsolutno nista protiv likovnih umetnika, ali mi smeta kad se mesaju struke i to pod patronatom drzave ... Jos samo fali da nama saobracajcima dozvole da strojimo svinje ili popravljamo zube. Pa mislim ...
« Poslednja izmena: Februar 24, 2013, 05:32:38 posle podne micha56 »

Petar

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 319
    • Pogledaj profil
Odg: NAGRADNI KONKURS Zajednice - Teroretska nastava
« Odgovor #3 poslato: Februar 24, 2013, 11:22:12 posle podne »
Нешто никако не разумем.
Зашто увек покушавате да на погрешан начин схватите неку идеју?
Зашто нисте помислили да смо идејом хтели да продрмамо те будуће предаваче?
Зашти нисте помислили да желимо да објавимо добре радове, а да оне који то не знају бар мало, бесплатно, упутимо у посао који ће радити?
Ви који критикујете покушајте нешто да урадите. Гоцу ценим, јер је показала да је то интересује. Мало је разочарана, али и даље тера напред.
Ту припрему сам написао ја, Петар Рашета, дипл.инг.саобр. Одржао много много предавања у саобраћају и у саобраћајној школи. О обуци да и не говорим. Тема је прва и по мени је потребно уздрмати кандидата који дође, тешким сценама, како би схватио озбиљност онога у чега се упушта кретањем на обуку.
Зар заиста мислите да је циљ доћи до бесплатних тема. Па ја их све дајем бесплатно. И све оне брошуре до сада. Зар не мислите да бих могао све то уновчити. Нећу колеге, јер у саобраћају је живот скупљи и ја покушавам да га штитим.
Уозбиљите се мало. Помозите другима.
Ево мало мудрих:
Није знање знање знати већ је знање знање дати.
Уметност живљења није узимање него давање

Bambilend

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 25
    • Pogledaj profil
Odg: NAGRADNI KONKURS Zajednice - Teroretska nastava
« Odgovor #4 poslato: Februar 24, 2013, 11:58:51 posle podne »
Jess,to Petre,znao sam ja da sam umetnik a ne raspikuća ko što moja žena kaže.
Inače,podržavam te u svemu.Lako je samo palamuditi,kritikovati a ništa ne davati,kao mi umetnici.
Malo šale,šta ću...

Goca more

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 18
    • Pogledaj profil
Odg: NAGRADNI KONKURS Zajednice - Teroretska nastava
« Odgovor #5 poslato: Februar 25, 2013, 07:09:38 pre podne »
Uh...upadoh ja u zamku. Ovaj put sam pogrešno shvaćena. Uopšte nisam htjela da kritikujem ideju, već samo da dam svoje mišljenje o predavanjima (ili da dam svoje znanje). A i rekla sam jednom prilikom da ne volim forum baš zbog ovakvih stvari. A ove dvije mudre rečenice - ''to sam ja''. I trenutno mi te moje osobine nanose više štete nego koristi. Moje kolege u Kruševcu znaju koliko sam ''znanja dala, koliko sam ozbiljna i koliko pomažem drugima''. A forum sam htjela da ''zloupotrebim''da se malo trgnemo i učinimo nešto i za auto škole, i za bezbednost u saobraćaju i položaj instruktora itd. itd. itd. Drage moje kolege nema od toga ništa. Gospodine Petre, ja nisam malo razočarana...razočarana sam mnogo...a tjeram dalje, u pravu ste.
P.S. Dajem dva dinara da izađem iz kola

Petar

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 319
    • Pogledaj profil
Odg: NAGRADNI KONKURS Zajednice - Teroretska nastava
« Odgovor #6 poslato: Februar 25, 2013, 07:12:57 pre podne »
Дајем три да не изађеш, јер си нам потребна.


MT

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 156
    • Pogledaj profil
Odg: NAGRADNI KONKURS Zajednice - Teroretska nastava
« Odgovor #7 poslato: Februar 25, 2013, 10:16:21 pre podne »
Evo i ja da se prikljucim temi,Goco,uvek je interesntno čitati vaše postove,i u većini slučajeva delim vaše mišljenje,nema potrebe da budete kritični prema sebi,zbog pogresnog tumacenja,...,pozdravljam i ja akciju,ali neću učestvovati u njoj,jer do sad i pored velike pomoći koju sam davao,malo ko je u mom okruženju cenio trud koji sam uložio,ne žalim,ali promenio sam stav ...Petre,po mom mišljenju,akcije,ideje,pogrešno se tumače zato što je već više puta neka očekivanja baze izneverena,pod izgovorom "e to bas ne moze"ili "to mup ne da",informacije su se pogrešno prenosile,i ostavljen je  utisak da se zajednica udaljila od baze,da zajednica gleda samo svoj interes,jer sva ključna pitanja(tahograf,zakup vozila,ucionica..)su po nas nepovoljno rešena,sto je rezultiralo akcijom kolega iz pozege,...,...slažem se da se bezbednost neće povećati,ako se sistematski ne bude radilo sa decom od porodice,pa kroz svo obrazovanje,do auto-škole,metode rada svaki predavač treba da razradi,.....Pozdrav svima...

GOLF IV

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 238
    • Pogledaj profil
Odg: NAGRADNI KONKURS Zajednice - Teroretska nastava
« Odgovor #8 poslato: Februar 25, 2013, 10:45:28 pre podne »
Tako je kolega MT "ZAKUP VOZILA,TAHOGRAF,UCIONICA, TRI INSTRUKTORA"to su kljucna pitanja koja niko ne spominje i izbegava u sirokom luku vise nece postojati SAMOSTALNI INSTRUKTOR NA SVOM autu kao PREDUZETNIK koji je udruzen u nekoj auto skoli jel se bas mora unistiti ova drzava u svim segmentima i sferama od poljoprivrede male privrede i ostalo pa nije ni cudo da nam mlade generacije BEZE iz drzave nezadovoljni sistemom i svim ostalima PA nece niko ni obucavati i ko ostane jel DECE nece ni biti......

micha56

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 25
    • Pogledaj profil
Odg: NAGRADNI KONKURS Zajednice - Teroretska nastava
« Odgovor #9 poslato: Februar 25, 2013, 10:52:11 pre podne »
Kolega Petre - pa vi ste se nasli uvredjeni zbog moje prve i druge recenice u kojim sam rekao da to "moze" da se proda? Pa stvarno moze, a ne mora.
A ne prokomentarisaste sve ono sto sam rekao kasnije - da podrzavam ideju zbog svih onih koji nikada nisu predavali na ovaj nacin, da treba uvesti predmet "Saobracajna kultura" u osnovnim i srednjim skolama bilo kog profila, da treba ili dozvoliti angazovanje predavaca i ispitivaca po ugovoru o delu ili dozvoliti instruktorima da to rade i posle 24. oktobra 2013. godine i konacno da mi smeta mesanje struke ...
A da - nasli ste se napadnuti i po pitanju koncipiranja one ogledne teme koju ste postavili na sajtu - ja verujem da ste u silnoj zelji da pokazete kako to treba da izgleda prosto "nabacali" sve one cinjenice - ali sve ono nema teorijske sanse da se smesti u 25 minuta koliko ste vi u jednom drugom dokumentu sugerisali za obradu nove teme, ako zelite da naucite necemu kandidata. Za to treba bar 40 minuta, pa i vise (ja probao ...). E, sad ukoliko ste zeleli da sa tom prvom temom "uzdrmate" kandidata - to pozdravljam, ali to nikako ne moze biti reprezentativni uzorak - kako treba da izgleda priprema za nastavni cas, vec tek izuzetak koji ne podrzava pravilo. Bojim se da ce po ovom uzorku, oni koji budu radili teme - zastraniti i otici na drugu stranu.

Verujte mi da znam sta pricam, jer sam i ja diplomirani saobracajni inzenjer (Beograd, diplomirao 1982. god) i od tada radio i u privredi i u MUP-u i u auto-skoli i zadnjih 15 godina kao profesor u srednjoj saobracajnoj skoli. Ova tematika mi je vrlo dobro poznata i ako sam nesto kritikovao - kritikovao sam potpuno svesno i sa argumentima. Pa na specijalistickom ispitu za vozaca-instruktora ja drzim 2 premeta - Metodiku obuke voznje i Prakticnu nastavu, tako da ...
Nego - moja najveca mana je sto sam potpuno iskren i svakome sam rekao i mogu da kazem, ako je nesto dobro - da je dobro, a ako nije - da nije dobro, pa kome opanci, kome obojci i NIKADA i NIKOME se nisam "uvlacio" i pricao sta taj zeli da cuje, nego samo ISTINU koja je po meni to, mozda gresim, ali ja mislim da je to istina. Uostalom zbog ovakvog mog stava mnogo puta sam ispao j***na stranka, ali sta cu kad se kod nas uvek vise cene "uvlakaci" od iskrenih ljudi.
Prema tome - kolega Petre, nemojte se vredjati - po meni glavni cilj je povecati kvalitet obuke (teoretske i prakticne) u nasoj zemlji, a sa ovakvim stavom drzave - to ce tesko biti, a vi ste taj koji bi trebalo da preduzme nesto po tom pitanju. Naravno, stiteci pri tom interese auto-skola maksimalno koliko je to moguce.

Pozdrav !!!

Neco

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 52
    • Pogledaj profil
Odg: NAGRADNI KONKURS Zajednice - Teroretska nastava
« Odgovor #10 poslato: Februar 25, 2013, 09:29:40 posle podne »
Upravu je MUP sto nije dozvolio da od 25.10.2013.god. nemoze da se angazuje predavac ugovor odelu vec mora da bude ustalnom radnom odnosu pri auto skoli . Evo moje misljenje nemoze biti isto predavac iz stalnog radnog odnosa i onog koji angazovan na po tri casa jer taj samo dodje odrzi ta tri casa i ode imislim da uopste ga nece interesovati uspeh kandidata posle odrzane teorijske nastave za razliku od njega predavac koji je ustalnom radnom odnosu ce drugacije da razmislja jer mu je to stalni poso a mislim da ce u vecini slucajeva  PREDAVACI biti vlasnici svojih AUTO SKOLA .Nemogu da svatim da mi kod toliko nasih SAOBRACAJNI INZENJERA trazimo da angazujemo nekoga van struke moram da kazem da smo dosta lenji neangazovani po svim pitanjima sve cekamo zadnji momenat kako za ipitna pitanja rute pa nema praktican deo neobelezeni poligoni nismo skolovali kadar za predavace imali smo vremena od 2009 god nego smo mislili nece ovaj novi zakon proci a sada negoji se prase u oci bozica drage kolege.

sibek2005

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 39
    • Pogledaj profil
Odg: NAGRADNI KONKURS Zajednice - Teroretska nastava
« Odgovor #11 poslato: Februar 26, 2013, 08:28:22 pre podne »
Pitao bih jos jednom i molio za odgovor

da ne bih otvarao novu temu, ovde cu ga postaviti, za vazecu licencu instruktora voznje, izmedju ostalog je potrebno dostaviti

" potvrdu da lice u protekle 4 godine nije pravosnazno osudjivano za dela protiv bezbednosti saobracaja i zivota i tela, kao i da se protiv njega ne vodi postupak za iste"

da li je potrebno isti dokaz podneti i za licencu za predavaca?  jer u zakonu ne pise.

MT

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 156
    • Pogledaj profil
Odg: NAGRADNI KONKURS Zajednice - Teroretska nastava
« Odgovor #12 poslato: Februar 26, 2013, 08:54:48 pre podne »
Pa to je pitanje za Agenciju,po meni ne treba,jer ako se ne vodi postupak i imate za to potvrdu,ne vidim zasto bi se vadila nova,osim zbog taksi...