Autor Tema: Novo uputstvo iz MUP-a 28.03.13. - komentari  (Pročitano 12207 puta)

rasetam

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Poruke: 329
    • Pogledaj profil
Novo uputstvo iz MUP-a 28.03.13. - komentari
« poslato: April 03, 2013, 12:34:40 posle podne »
postavljeno na Info pult u softveru: http://www.autoskolaonline.com/test/dokumenti_brosure.php

- napismeno imamo da možemo da zemenimo ispitivača ukoliko onaj sa spiska iz opravdanih razloga nije mogao da dodje

- zanimljivo je da ako kandidatat nakon završene radnje parkiranja na poligonu sruši čunj prilikom izlaska to se ne uzima u obzir - malo glupo, ali kandidatima lakše
- problem je i sa vozilima E kategorije i vožnjom napred i unazad, ispitivač iz auto škole mora da pokaže da je to moguće kako bi dokazao da je vozilo ispravno, odnosno uređaja za spajanje - nije mi jasno jel to znači da je vozilo koje to ne može naispravno i u ovom prelaznom periodu?
- izgleda da više ne postoji mogućnost da se neka greška upiše više od 2 puta u bodovnu listu, pošto se posle drugog upisuje greška pod tačku 7.1 ugrožavanje bezbednosti, što znači da pada ispit
...

moša

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 201
    • Pogledaj profil
Odg: Novo uputstvo iz MUP-a 28.03.13. - komentari
« Odgovor #1 poslato: April 03, 2013, 06:26:05 posle podne »
Ja mislim da je ovo van svake pameti u vezi "CE" i "C1E" kategorije,pa ne proverava se tehnička ispravnost uređaja za spajanje vučnog i vučenog vozila na taj način i ko smo mi(ispitivači),da možemo proveriti uslove i da li vozilo bilo koje kategorije ima svi propisanu opremu a ne da utvrđujemo tehničku ispravnost vožnjom vozila.Nasloni za glavu i pojasevi na sedištima zadnje klupe:
Član 101 Pravilnika o tehničkim pregledima
Sigurnosni pojasevi i njihovi priključci, odnosno vozila, shodno njihovim vrstama, moraju da budu homologovanog tipa.
Vozila vrsta M i N, koja su prvi put registrovana u Republici Srbiji nakon 1. marta 2012. godine, moraju imati sigurnosne pojaseve za sva deklarisana sedišta, izuzev vozila vrsta M2 i M3 klasa I, II ili A.
Sigurnosni pojasevi mogu, u slučaju potrebe, biti produženi odgovarajućim namenskim produžecima.
Tricikli i četvorocikli, ukoliko su opremljeni zaštitnim ramom oko vozača i putnika mogu imati sigurnosni pojas.
Bezbednosna sedišta za decu koje se postavljaju u vozila moraju biti homologovana u skladu s jednoobraznim tehničkim uslovima i moraju da budu postavljena na način kako to preporučuju proizvođač dečjeg sedišta i proizvođač vozila.
Nasloni za glavu u putničkim automobilima moraju biti ugrađeni i izvedeni za sva sedišta, koja su okrenuta prema napred ili prema nazad, za koja imaju ugrađene sigurnosne pojaseve, i obrnuto.

Što znači da ako sedište ima pojas a nema naslon i obrnuto treba ih postaviti.A vozila koja ih nemaju ne treba ni da ih imaju u ovom prelaznom periodu osim ako vozilo stavljamo na obuku sada posle 25.10.2012.Očigledno gospoda iz Mup-a uvode nova pravila mimo zakona(ili možda je ne razumem zakon).
Objašnjenje Pravilnika??????
Moramo se udružiti ili će mo svi ove godine više biti u sudovima no iko.
Treba zahtevati od Mup-a da promeni pravilnik zbog previše objašnjavanja(po meni to znači da nije stručno i jasno napisan).Članovi pravilnika treba da budu napisani nedvosmisleno da ne dolazimo u situaciju da nam se objašnjava šta je pisac hteo da kaže sa napisanim.Pravnike i sudije ne zanima objašnjenje već samo Zakon o saobraćaju i pravilnik a uputstva su obavezujuća ako nisu u suprotnosti sa zakonom i pravilnikom što mi moramo da dokažemo i tražimo promene a dotle neka nas u nemilosti Mup-a....Ima tu još  mnogo toga diskutabilno i u suprotnosti ali tehnička neispravnost je vrh.Šta će mo sa tehničkim pregledom koje je konstatovalo da je vozilo tehnički ispravno i koga onda tužiti i tražiti nadoknadu štete nastale takvom kontrolom tj.nadzorom p i prijava?Pitam se čemu sve ovo vodi,gašenju Auto-škola sigurno, taba se put.Ajd ja da čitam uputsvo još jednom malo detaljnije.
« Poslednja izmena: April 03, 2013, 06:29:14 posle podne moša »

moša

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 201
    • Pogledaj profil
Odg: Novo uputstvo iz MUP-a 28.03.13. - komentari
« Odgovor #2 poslato: April 04, 2013, 12:34:24 posle podne »
- izgleda da više ne postoji mogućnost da se neka greška upiše više od 2 puta u bodovnu listu, pošto se posle drugog upisuje greška pod tačku 7.1 ugrožavanje bezbednosti, što znači da pada ispit
U pravilniku ni jedan član ne govori o tome da je ponovljena greška ,"nedozvoljena greška"zbog koje kandidat neće položiti praktični ispit.Samo se evidentiraju učinjene greške, koje se po završenom ispitu sabiraju.Konkretno za tačku pet iz najnovijeg objašnjenja ako kandidat u dva ili više obilaženja ima -7 poena zbog nekorišćenja vozačkih ogledala,osmatranje kroz vetrobransko,odnosno bočno staklo,osmatranja preko ramena,procena saobraćajne situacije, a pri tome nije nikoga ugrozio svojim nepostupanjem,nije dovoljan razlog za upisivanje i tačke7.1(ugrožavanje bezbednosti) zapisnika o praktičnom ispitu, jer takvo postupanje nije predviđeno pravlnikom ni zapisnikom.Po novom objašnjenju pravilnika mi treba da upisujemo i tačku 7.1zapisnika.I šta će mo kada se đaci žale?
Kolege neka vam je sa srećom na sledećim ispitima.

rasetam

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Poruke: 329
    • Pogledaj profil
Odg: Novo uputstvo iz MUP-a 28.03.13. - komentari
« Odgovor #3 poslato: April 04, 2013, 02:10:57 posle podne »
TO je problem što ne daju ispitivačima mogućnost da misle glavom i procenjuju situacije nego moramo sve po pravilima službe.
NAdam se da će i ispitivači iz mup-a shvatiti da to nije baš u redi i da će početi da razmišljaju razumno i da na ispit idu sa idejom da oni treba da procene ko je dobar vozač a ne da im neko od gore piše kako se ocenjuje.

KAo što Petar kaže pa ako već ima licencu ispitivača ne treba neko da ga uči kako se to radi, ako je položio za licenci podrazumeva se da zna kako da proveri sposobnosti vozača za samostalno upravljanje vozilom.

vozac

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 77
    • Pogledaj profil
Odg: Novo uputstvo iz MUP-a 28.03.13. - komentari
« Odgovor #4 poslato: April 04, 2013, 03:32:08 posle podne »
Sta je u zemlji Srbiji jace pravilnik ili necije "objasnjenje"? Po cemu se postupa posto se razlikuje.
PS Prijava ne gine bez obzira sto kandidata ostetis ocenjivanjem po necijem tumacenju.

nobel

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 19
    • Pogledaj profil
Odg: Novo uputstvo iz MUP-a 28.03.13. - komentari
« Odgovor #5 poslato: April 05, 2013, 01:14:24 posle podne »
Stalno nam nalazu neka nova pravila. Hoce li vise usaklasiti svoje zelje  i lepo reci auto skolama kako da rade ili da zatvaraju sto pre,  jer ih cekaju ogromne kazne svakih mesec dana, koje je pitanje ko ce moci da ih plati.  Pa dokle vise ! Izgleda da se ceka zatvaranje skola pa da se napravi lobi . Aman dosta vise sa tim poligonima. Prvo smo stavljali saobracajne znake na tudjem posedu , jel da? Jel postoji neka prodavnica koja prodaje saob. znake pa da ode auto skola da kaze "Dobar dan, meni  treba jedan znak zabrana saobracaja u oba smera osim za volila......?" Skole su se snalazile kako god su znale i umeli da obezbede sve uslove za polaganje , a onda za par meseci nova upustva . Pa ne moze tako, nego vam hvali i ograda za poligon jer u slucaju da udje neko drugim kolima dok vi imate ispit pisace vam se kazna.  Ako vec ima znak kako skola da zabrani nekom da udje pored znaka. Da razvuce crvenu traku i da napise imamo polaganje ne ulazi , ili da postavi nekog cuvara ispred. Au, sta nas sve ceka u buducnosti nismo ni svesni!
Ko ostane jos par meseci ima da cupa kosu s glave i pitati se "Sta mi je ovo trebalo u zivotu, i sto ne zatvori ovo ranije?"

nobel

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 19
    • Pogledaj profil
Odg: Novo uputstvo iz MUP-a 28.03.13. - komentari
« Odgovor #6 poslato: April 05, 2013, 01:17:37 posle podne »
Neko ovo jasno ide sa ciljem da unisti sve skole i ovo malo sto je ostalo! Djaka ni na vidiku ali vazna su nova upustva!

sasa69

  • Gost
Odg: Novo uputstvo iz MUP-a 28.03.13. - komentari
« Odgovor #7 poslato: April 05, 2013, 03:05:36 posle podne »
I to smo mi pisali, ali niko nas nije ozbiljno shvatao....

Kao sto sam napisao mi neznalice...  :'(

volan

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 98
    • Pogledaj profil
Odg: Novo uputstvo iz MUP-a 28.03.13. - komentari
« Odgovor #8 poslato: April 05, 2013, 04:39:09 posle podne »

   kolega Nobel  postoje prodavnice saobracajnih znakova

Malena6

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 28
    • Pogledaj profil
Odg: Novo uputstvo iz MUP-a 28.03.13. - komentari
« Odgovor #9 poslato: April 05, 2013, 08:22:13 posle podne »
Postovane kolege..evo danas smo imali seminar u Beogradu..od 147 skola doslo je 40,a neke skole zaista nisu mogle prisustvovati. Ne znam da li smo vec autisticni .
Nacinjen je pokusaj da se oformi inicijalni odbor iz Beograda kao i iz 4 regiona da se formira Privredna komora auto skola,sto je i u redu jer jedino tako mozemo nesto izdejstvovati.
Prvi cilj  je predlog da se zaista drzi mup datog prelaznog perioda za odrzavanje ispita i obuku kandidatata.Utvrdjeno je da u poslednje dve nedelje masa skola nije odrzala prakticni ispit zbog poligona a pre toga su po novom i utvrdjenim trasama odrzavali ispit. A dopis iz mupa stize juce..pre toga termini zakazani i dok smo sastancili vidim da nam je mup poslao jos jedno obavestenje o saobrac.signalizaciji na poligonu.
Sad tabla nije ovakva ni onakva. Trazili smo da  zakazani ispiti budu odrzani  a ne odmah prijave..pa kakav je to prelazni period.
Kolege pokusacemo vec od nedelje da pismeno iz Privredne komore potekne zahtev jer smo u velikom problemu. Objasnjenje da je juce republicka kontrola rekla da ne mogu da dozvole polaganja je vec preterano.Obaska sto parkirana vozila na parkingu oko poligona ili havarisana treba mi da uklonimo ,plus prijava. Nadam se boljitku i kolegama da ce se malo trgnuti.Bar pokusaj do 25.10.2013.god. Sa postovanjem

rasetam

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Poruke: 329
    • Pogledaj profil
Odg: Novo uputstvo iz MUP-a 28.03.13. - komentari
« Odgovor #10 poslato: April 25, 2013, 03:18:03 posle podne »
Jel neko imao kandidata kojem ističe teorijski ispit, i ako jeste gde je upisao ovo što piše u uputstvu da treba 45 dana pre isteka upisati datum u napomenu na spisku?

apatinus2

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 409
    • Pogledaj profil
Odg: Novo uputstvo iz MUP-a 28.03.13. - komentari
« Odgovor #11 poslato: April 25, 2013, 04:44:11 posle podne »
url]http://www.blic.rs/Slobodno-vreme/Vesti/379574/Meksicki-ucitelji-palili-zgrade-lupali-izloge-i-zvrljali-grafite-jer-moraju-da-polazu-testove[/url]

http://www.blic.rs/Slobodno-vreme/Vesti/379574/Meksicki-ucitelji-palili-zgrade-lupali-izloge-i-zvrljali-grafite-jer-moraju-da-polazu-testove
malo su nas bombardovali..maloo

rasetam

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Poruke: 329
    • Pogledaj profil
Odg: Novo uputstvo iz MUP-a 28.03.13. - komentari
« Odgovor #12 poslato: April 25, 2013, 05:54:08 posle podne »
Ništa oni neće uraditi bez čorbice.

url]http://www.blic.rs/Slobodno-vreme/Vesti/379574/Meksicki-ucitelji-palili-zgrade-lupali-izloge-i-zvrljali-grafite-jer-moraju-da-polazu-testove[/url]

http://www.blic.rs/Slobodno-vreme/Vesti/379574/Meksicki-ucitelji-palili-zgrade-lupali-izloge-i-zvrljali-grafite-jer-moraju-da-polazu-testove


moša

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 201
    • Pogledaj profil
Odg: Novo uputstvo iz MUP-a 28.03.13. - komentari
« Odgovor #13 poslato: April 25, 2013, 06:26:03 posle podne »
Jel neko imao kandidata kojem ističe teorijski ispit, i ako jeste gde je upisao ovo što piše u uputstvu da treba 45 dana pre isteka upisati datum u napomenu na spisku?
Treba upisati: test ističe dana 12.05.2013
u rubriku sa imenom i prezimenom kandidata.Mi to tako u konsultaciju sa odsekom za nadzor i u redu je.Ali baš ne izlaze u susret takvim kandidatima.Po starom je bilo pravednije i mogli smo izaći u susret kandidatima kojima se iz nekog razloga žuri da ispit polažu u istom danu ovako ništa.Kandidati misle da mi nećemo a u stvari ne možemo zbog pravilnika koji je jasan.Što ti se žuri?Što ne upisa ranije?Pa to je nepravda.

rasetam

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Poruke: 329
    • Pogledaj profil
Odg: Novo uputstvo iz MUP-a 28.03.13. - komentari
« Odgovor #14 poslato: April 25, 2013, 06:33:53 posle podne »
Aha, tamo piše u rubriku napomena pa mi nije bilo jasno. Ok, ubacujemo u ASO pored imena i prezimena da se to upiše.

Hvala za informaciju.