Anketa

Poštovane kolege,evo jedne ankete za Vas da vidimo kako razmišljamo posle svega:

Ovaj "Pravilnik"je ekstra
1 (25%)
Slažem se sa važećim Pravilnikom
0 (0%)
Treba napisati potpuno novi
2 (50%)
Izbacio bi neke stvari poput ...
1 (25%)
Dodao bi neke stvari poput ...
0 (0%)

Ukupno glasova: 4

Anketa završena: Mart 05, 2015, 10:14:37 posle podne

Autor Tema: PRAVILNIK DA GA STRUKA PIŠE , A SVI RAZUMEJU  (Pročitano 40975 puta)

struka

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 40
    • Pogledaj profil
PRAVILNIK DA GA STRUKA PIŠE , A SVI RAZUMEJU
« poslato: Novembar 01, 2013, 08:12:29 posle podne »
DOBRO VEČE KOLEGE.
POŠTO SE NAJAVLJUJU PROTESTI I RAZNA PREVIRANJA,ŽELIM KROZ PAR REČENICA DA VAM PREDOČIM KAKAV TREBA DA IZGLEDA PRAVILNIK O OSPOSOBLJAVANJU , DA IMAMO KVALITET U OBUCI KANDIDATA, KROZ PAR GODINA POVEĆANU BEZBEDNOST U SAOBRAĆAJU I BEZBRIŽAN RAD AUTO ŠKOLA I LJUDI ZAPOSLENIH U NJOJ.
POČEĆU OD PROSTORA :
*1 UČIONICA ZA NAJVIŠE TRI PRAVNA LICA SA MOKRIM ČVOROM, MIN 25 KVADRATA ZA 10 KANDIDTA, SA PROJEKTOROM,TABLOM,OBEZBEĐENIM KOMPIJUTERIMA I VIDEO NADZOROM ZA PREDAVANJE I ODRŽAVANJE TEORIJSKOG DELA ISPITA (delite ulaganja , smanjujete troškove)
*KANCELARIJA OD 8 KVADRATA KOJA NE MORA DA SE NALAZI U BLIZINI UČIONICE, A U KOJOJ SE NALAZI SVA ADMINISTRACIJA AUTO ŠKOLE (tu vršite upis kandidata,polazno mesto i tu vam se vrši kontrola,svaka auto škola ima svoje upisno mesto,nema svađa između više škola...)
*NAJMANJE 2 VOZILA B KATEGORIJE U VLASNIŠTVU AUTO ŠKOLE, VOZLA AM,A1,A2 I A U VLASNIŠTVU AUTO ŠKOLE ILI LICA KOJE SE OBUČAVA POD UGOVOROM , ZA VOZILA OSTALIH KATEGORIJA TAKOĐE U VLASNIŠTVU ILI U ZAKUPU OD DRUGOG PRAVNOG ILI FIZIČKOG LICA ( samo ovo je ekonomski isplativa kombinacija,da što više auto škola drži više kategorija, inače građani će morati da idu u druge gradove zbog određenih kategorija, da tamo slušaju teoriju,izvode praktičnu obuku..)
*NAJMANJE 2 INSTRUKTORA SA PUNIM RADNIM VREMENOM I ODGOVARAJUĆIM INSTRUKTORSKIM KATEGORIJAMA U ZAVISNOSTI ZA KOJE KATEGORIJE AUTO ŠKOLA IMA REŠENJE
*1 ISPITIVAČA ,SA ODGOVARAJUĆIM KATEGORIJAMA,ANGAŽOVANOG PO POTREBI (delite ga sa više auto škola i smanjujete troškove )
*1 PREDAVAČA ANGAŽOVANOG PO POTREBI (delite ga sa više auto škola i smanjujete troškove )
*ADMINISTRATIVNI RADNIK NIJE OBAVEZAN
*POLIGON ISKLJUČIVO ZA AM,A1,A2,A I B KATEGORIJU, ZA SVE OSTALE KATEGORIJE ULICE SA SLABIM INTEZITETOM ( smešno je na poligonu sa kamionom,autobusom ići napred nazad ili ulaz na peron... realna situacija u gradu i ulaz na autobusku stanicu. Nisu potrebni ogromni poligoni,kandidat dobija kvalitet jer se obučava u realnim situacijama)
*TEORIJSKI ISPIT TREBA 90%,TREBA KANDIDATI DA ZNAJU  SVE OBLASTI, A NE SAMO 2 I NA SREĆU DA PROĐU
*PRAKTIČNI ISPIT SA MARŠUTAMA, OBAVENO KAMERA KOJA SNIMA VOZAČKI ISPIT I RAZGOVOR I PONAŠANJE ISPITIVAČA PREMA KANDIDATU I OBRNUTO( kamere ništa spektakularno,ulaganje 100-200 eura, jer tu je problem! Ispit je svetinja i tu moraju da rade samo ljudi koji imaju savest,a za one druge-kamera. Ona smeta samo onima koji nesavesno rade!)
*PREDAVANJA TEORIJSKE OBUKE OBAVEZNA 80% ( realno je da su grupe kandidata bolje za rad u našem slučaju, jer motivišu samog predavača,a isto tako je realno da kandidat ne može baš svaki put prisustvovati nastavi, jer se , u ovom slučaju zakazuje grupi, pa tih 20% može i sam nadohnaditi)
*TEORIJSKA NASTAVA MORA DA SE NAJAVLJUJE , ALI NE I DA SE SNIMA . TO MORA DA BUDE JEDNA NORMALNA ATMOSVERA U KOJOJ ĆEMO NAPRAVITI NAJBOLJE REZULTATE
*PRAKTIČNA OBUKA SA NASTAVNIM PLANOM OD 20 ČASOVA, A OSTALIH 20 PRILAGODITI SAMOM KANDIDATU U ZAVISNOSTI OD NJEGOVOG NAPRETKA U PRETHODNOM DELU OSPOSOBLJAVANJA ( ne postoje isti kandidati, niti idealni nastavni planovi. Postoje radnje i postupci koje instruktor treba da obradi sve ponaosob sa kandidatom u početnom delu obuke, a kasnije da baci akcenat na radnje i postupke koje kandidat nije savladao-to daje rezultat i obuku prilagođenu svakom kandidatu)
*DOZVOLITI PRISUSTVO JOŠ 1 KANDIDATA U VOZILU KOJI BI IZ TE POZICIJE UOČIO TUĐE, ALI I UVIDEO SVOJE GREŠKE. (U ovim situacijama kandidati bi se više trudili jer bi se kod njih javljao takmičarski duh i želeli bi što bolje da savladaju, ali takođe da uporede svoju vožnju sa takođe vožnjom nekog drugog kandidata,da se oslobode za sam ispit...)
*EVIDENCIJE IZ NOVOG PRAVILNIKA SU OK, NA KNJIŽICI KANDIDATA STAVITI SLIKU,PREKO PEČAT UKOLIKO ZABORAVI LIČNU KARTU I IZ KNJIŽICE UTVRDITI VAŽNOST LEKARSKOG UVERENJA
*I TAKO DALJE...
NORVEŠKA JE NORVEŠKA,SRBIJA NEŠTO DRUGO,ALI OVO OVDE NAPISANO PRAVI KVALITET,DAJE SVIMA,ALI SVIMA SAVESNIMA DA RADE  I TO JE TO!
HVALA NA VREMENU,OVO JE NEŠTO ZA ŠTA SE TREBA BORITI.


apatinus2

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 409
    • Pogledaj profil
Odg: PRAVILNIK DA GA STRUKA PIŠE , A SVI RAZUMEJU
« Odgovor #1 poslato: Novembar 01, 2013, 08:20:00 posle podne »
eto ideja..,dobrih..,izvodljivih,realnijih.ali..nazalost nema to ko da cuje.
malo su nas bombardovali..maloo

rasetam

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Poruke: 329
    • Pogledaj profil
Odg: PRAVILNIK DA GA STRUKA PIŠE , A SVI RAZUMEJU
« Odgovor #2 poslato: Novembar 01, 2013, 09:12:24 posle podne »
Eto nešto što koristi svima.

cakani

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 22
    • Pogledaj profil
Odg: PRAVILNIK DA GA STRUKA PIŠE , A SVI RAZUMEJU
« Odgovor #3 poslato: Novembar 01, 2013, 10:31:55 posle podne »
Svaka cast, kolega struka!!!

MT

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 156
    • Pogledaj profil
Odg: PRAVILNIK DA GA STRUKA PIŠE , A SVI RAZUMEJU
« Odgovor #4 poslato: Novembar 02, 2013, 06:40:38 pre podne »
Nisam za to da se najavljuje teorijska obuka,ja hocu da organizujem svoje vreme,i slobodu odlucivanja na koji nacin da sprovodim tu obuku,a ne da razmisljam zakazao sam  u neko vreme koje mozda kandidatu ne odgovara i onda ko "luda nasta" sedim i cekam da mozda neko ne dodje u nadzor,.. sa ostalim se slazem,...,pozdravljam inicijativu,i evo prilike da se svi izjasnite i glasate za opcije.... :) :),..

mare

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 62
    • Pogledaj profil
Odg: PRAVILNIK DA GA STRUKA PIŠE , A SVI RAZUMEJU
« Odgovor #5 poslato: Novembar 02, 2013, 08:16:31 posle podne »
Zasto bih najavljivao ikome kada cu da drzim cas... Da li se to igde radi u normalnom svetu?

rasetam

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Poruke: 329
    • Pogledaj profil
Odg: PRAVILNIK DA GA STRUKA PIŠE , A SVI RAZUMEJU
« Odgovor #6 poslato: Novembar 02, 2013, 09:48:04 posle podne »
I ja mislim da je ta najava nepotrebna. Mislim glupo je da u opšte dolaze u kontrolu, ili ako dolaze mogu prvo da se najave i da lepo pitaju kad ima predavanje.

rodak

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 44
    • Pogledaj profil
Odg: PRAVILNIK DA GA STRUKA PIŠE , A SVI RAZUMEJU
« Odgovor #7 poslato: Novembar 02, 2013, 10:43:34 posle podne »
dobro osmisljeno samo visak to najavljivanje za teoriju zasto nas gledaju kao prevarnte kad vecina posteno radi svoj posao jer to je garancija da cemo imati posla,  zast mup da pise pravilnike on je tu da to kontrolise da li se sprovodi.               

struka

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 40
    • Pogledaj profil
Odg: PRAVILNIK DA GA STRUKA PIŠE , A SVI RAZUMEJU
« Odgovor #8 poslato: Novembar 02, 2013, 10:59:19 posle podne »
POZDRAV KOLEGE.
 NIJE POTREBNA NAJAVA TEORETSKOG DELA NASTAVE KOD NORMALNIH I SAVESNIH LJUDI, A ŠTA ĆEMO SA ONIM DRUGIMA? KANDIDATI MORAJU DA SE ZAŠTITE OD NEODGOVORNIH PREDAVAČA KOJI NE BI POŠTOVALI NJIHOVO VREME,KASNILI ILI UOPŠTE NEBI NI DOŠLI.  TREBA PROMENITI DA SE TERMIN ZAKAZANE TEORETSKE NASTAVE MORA OTKAZATI DAN RANIJE,JER VI U TOKU DANA MOŽETE DOBITI INFORMACIJU OD KANDIDATA DA NEĆE MOĆI PRISUSTVOVATI NASTAVI.
MORATE DA SHVATITE DA MENJANJE ZAKONA IZ KORENA I OVAKO STROGI PRAVILNICI SU UPRAVO REAKCIJA NA NAŠE KOLEGE KOJI SU OVAJ POSAO PRILIČNO NESAVESNO RADILI. U NAŠEM POSLU IMAMO MNOGO LJUDI KOJI SU BIVŠI IZ NEKE DRUGE STRUKE... I KOJI NISU TOLIKO PREDANI OVOM POSLU, JER TO RADE KAO DOPUNSKI POSAO,U PENZIJI SU PA BI MALO OBUČAVALI...  NA RAZNE NAČINE SE STICALO ZVANJE INSTRUKTORA VOŽNJE,LIČNU KARTU IMAJU,VOZAČKU TAKOĐE I JEDINI TROŠAK-LEKARSKO UVERENJE NA SVAKE 3 GODINE.
TAKVI SU RADILI I ISPOD CENE,BEZ KVALITETA,KOLIKO ZARADE,NJIMA DOSTA... ZBOG TAKVIH SAVESNI,POŠTENI I LJUDI KOJI SU ULAGALI U SEBE DANAS ISPAŠTAJU I NE MOGU DA RADE ILI MORAJU NA ULICI DA SE BORE ZA SVOJA PRAVA.
ČISTO DA SE ZNA,SVE USLOVE IZ PRAVILNIKA ISPUNJAVAM,ALI SE SA NJIMA NE SLAŽEM, JER NISU DOBRI I POSTAVLJAM SEBI PITANJE:ŠTA JE SLEDEĆE?! ŠTA JE TO ŠTO ĆE NEKOME PASTI NA PAMET,PA MOŽDA TO NE MOGU ISPUNITI TADA?!

MT

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 156
    • Pogledaj profil
Odg: PRAVILNIK DA GA STRUKA PIŠE , A SVI RAZUMEJU
« Odgovor #9 poslato: Novembar 03, 2013, 09:06:26 pre podne »
Znate  sta,meni je dosta više priča o ovim drugima,dokle više da ispaštamo zbog njih,neću da se pomirim s tim da većina treba da se prilagođava toj manjini,na kraju krajeva da smo svi "sabili redove" i zauzeli pravilan stav ne verujem da bi ti drugi i mogli da nešto značajno da urade, ali šta je tu je,...onaj ko kontroliše treba da se pozabavi tim pitanjem,a ne mi,ja sam se već našao u toj situaciji koju ste u naveli u  poslednjoj konstataciji,uložio sam u sve ali naravno nemam dovoljno m2,i stvarno šta je sledeće!?.
Zašto se onaj ko kontroliše nije našao mehanizam da se bori protiv istih,..nego je izgleda na snazi princip "svi ste vi isti",E PA NISMO I NEĆEMO BITI,...svako ima svoje ime i prezime,...

deboj

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 17
    • Pogledaj profil
Odg: PRAVILNIK DA GA STRUKA PIŠE , A SVI RAZUMEJU
« Odgovor #10 poslato: Novembar 03, 2013, 09:40:19 posle podne »
pozdrav za kolegu STRUKA,svaka cast na predlozima,to ja pricam nasim kolegama odavno a oni sujetni ni da cuju,javite mi se ili mi ostavite broj telefona pa cu ja Vas nazvati.Dragan Jagodic,auto skola Deboj,Batajnica ,060 3456 654

struka

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 40
    • Pogledaj profil
Odg: PRAVILNIK DA GA STRUKA PIŠE , A SVI RAZUMEJU
« Odgovor #11 poslato: Decembar 04, 2013, 10:29:09 posle podne »
Kolege,
da je ovakav Pravilnik na snazi mislim da nikada do protesta ne bi ni došlo, jer ne bi bilo ni potrebe za njim, veoma lako bi došli do kvalitetne obuke, MUP bi veoma lako vršio kontrolu svih auto škola... i svi bi bili zadovoljni!
Žao mi je mnogih kolega,žao mi je i predstavnika MUP-a... gledamo se preko nišana,zašto?!
Zato što smo sujetni,i jedni i drugi!


zoranmilic

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 30
    • Pogledaj profil
Odg: PRAVILNIK DA GA STRUKA PIŠE , A SVI RAZUMEJU
« Odgovor #12 poslato: Decembar 06, 2013, 11:55:28 pre podne »
aaaaaaaaa

feniks

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 32
    • Pogledaj profil
Odg: PRAVILNIK DA GA STRUKA PIŠE , A SVI RAZUMEJU
« Odgovor #13 poslato: Decembar 12, 2013, 07:16:23 posle podne »

    nije mi jasno kolega STRUKA sta je u stvari inzenjer ili pravnik posto je po meni izneo misljenje o obuci koje bi trebao da formulise pravnik.
   - trazi da budu zaposlena najmanje dva instruktora, a u cemu je tu razlika u odnosu na sadasnji Pravilnik ( da otkaz jedan instruktor i naredni dan auto skola mora da prestane sa radom posto ne ispunjava uslove)
      po meni treba da bude onoliko instruktora koliko to proces obuke zahteva ( jedan, dva ... deset)
     Ako malo pratite kakav ce biti nov Zakon o radu (kazu od 1. januara) onda ovi nasi Pravilnici nista ne vrede. Po novom zakonu radnik se moze angazovati i na nekoliko sati, nekoliko meseci.. i on bi bio pravo resenje za auto skole. Pre svega mislim na ciklicno upisivanje kandidata (malo ih ima, malo nema)
    Da li ste mislili o tome da se teorija smanji na recimo 20 casova (ljudi su previse zauzeti svojim obavezama)

    Sta mislite o tome da se poligon potpuno ukine? Za vreme obuke minimum 30% se izgubi na poligonu. Kandidat bi bio sigurno bolje pripremljen za gradsku voznju kada ne bi gubo toliko vremena na poligonu.

   Sta ako Agencija preuzme ispiteza jedno dve tri godine, a skole toliko ulozile ...............................................................

..........................

struka

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 40
    • Pogledaj profil
Odg: PRAVILNIK DA GA STRUKA PIŠE , A SVI RAZUMEJU
« Odgovor #14 poslato: Decembar 13, 2013, 04:01:34 posle podne »
Pozdrav kolege.
Po struci sam inženjer drumskog i gradskog saobraćaja,mada moramo biti svestrani kolega "Feniks",vidiš i sam kako je lepo i stručno napisan Zakon-svakoga može osuditi i svakoga može osloboditi-zavisi ko je u pitanju.
Mislim da već svi znaju da ukoliko bi se  sproveli Ustav i Zakon o radu, pogotovu novi ukoliko ga izglasaju,od ovog Zakona i Pravilnika nema ništa, zato što veliki broj stvari u njima napisanih su u suprotnosti i sa Ustavom i sa Zakonom o radu.
Tvoji predlozi su O.K, svi imamo neku viziju... To što sam napisao bilo je u jednom dahu,a kada bi selo par stručnih iskusnih ljudi,krenulo član po član,stav po stav...to bi bila prava stvar.
Danas kolega daje predlog da se na poligonu uvedu kamere,tako da kandidati mogu zatražiti čelendž,ukoliko sumnjaju u odluku ispitivača...
Naravno,u pitanju je šala,ali "dokon pop i goveda krštava"...