Autor Tema: Предавачи и испитивачи који већ раде негде на 100% радног времена  (Pročitano 15783 puta)

micha56

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 25
    • Pogledaj profil
Како већ наслов каже -
Интересује ме какво сазнање имају цењени чланови форума о следећем проблему.

Има много испитивача и предавача по Србији који су годинама радили у ауто-школама као председници Комисија за полагање возачких испита, а били већ запошљени у другим фирмама (уговор о делу и сл.). Не мора да значи да су сви саобраћајне струке, али могу да испуне онај услов да су радили 5 година у саобраћају као председници комисија. Ти људи већ уживају поверење у ауто-школама и оне неће да ангажују неке предаваче који до сада нигде нису радили и немају радни однос нигде и не познају их.

Моје питање:
1. Да ли предавач може бити запошљен до оних 130% у ауто-школи и то тако да је 100% у некој другој фирми, а 30% као предавач или испитивач у ауто-школи ? (по ком закону ако може или ако не може),
2. Да ли тих 30% може да се подели на 3 ауто-школе по 10%, па да тај ради у све 3.
   Или ово може да се уради да је он запошљен 30% у једној, а на основу уговора о пословно-техничкој сарадњи (или нечег другог) између 3 школе ради за све 3, а плаћа га једна (ове друге 2 рефундирају тој) ?

Не знам да ли ме разумете, али ако већ не може по уговору о делу ангажовање предавача или испитивача - може ли на неки други начин ???

Поздрав !!!

rasetam

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Poruke: 329
    • Pogledaj profil
Kojih 130%, mozes li reci otkud ti ovaj podatak?

Predavac mora biti u radnom odnosu sve ostalo ne moze.

micha56

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 25
    • Pogledaj profil
Mislim da se radi o Zakonu o radnim odnosima ili kolektivnom ugovoru - nisam siguran. Ali je takav zakon stariji od ovih nasih pravilnika i prema tome kao stariji ima ekskluzivno pravo primene, bez obzira sta kaze ova nasa nauka, koju menjaju kako se kome cefne.
Naime - navodno tamo pise da svaki zaposleni sa 100% radnog vremena moze ostvariti jos i dodatnih 30% dopunskog rada u istoj ili drugoj delatnosti. Znaci kao dopunski rad, ali sa placenim svim zakonskim dazbinama i doprinosima, znaci legalno bavljenje nekom delatnoscu. Npr, radim u firmi kao taksi vozac sa 100%, a dodatno sam auto-limar na tih 30%. U casovima bi to bilo 182 (100%) + 54 (30%). Takvom predavacu treba 40 sati za jednu turu mesecno i ostatak do 54 sati kao ispitivac i to je to.

Nisam ja ovo bez veze pitao - imam primer, ali sad mi je glupo da pricam detalje, ali sam svakako zainteresovan, a ako moze sto da ne rade to i drugi.

Pozdrav !!!

rasetam

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Poruke: 329
    • Pogledaj profil
Ok, evo za[to to kod nas ne moze:

U nasem zakonu i pravilnicima pise da predavac mora da bude u radnom odnosu

Medjutim u Zakonu o radu piše da u rad van radnog odnosa spadaju sledeći:
1) Privremeni i povremeni poslovi
2) Ugovor o delu
3) Ugovor o zastupanju ili posredovanju
4) Ugovor o stručnom osposobljavanju i usavršavanju
5) Dopunski rad - u ovom članu i piše to za tih 30% ali to ne spada u radni odnos

Evo linka ko želi da čita i zakon o radu: http://www.paragraf.rs/propisi/zakon_o_radu.html

micha56

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 25
    • Pogledaj profil
Ja sad u ovom momentu nemam bas pravu predstavu (do u detalje) sta je uradjeno (ili ce biti uradjeno) oko ovakvog zaposljavanja predavaca u jednoj auto-skoli, ali koliko vec sutra, imacu pravu sliku i prenecu je ovde. Meni su tvrdili da je moguce, pa sam ja zbog toga ovde i pitao za misljenje, bez da detaljnije proucim postupak.

Ovako kako ste Vi Raseta ovde objasnili - sve je cisto. Na ovaj nacin nije moguce angazovanje ispitivaca i to je jasno kao dan.
Ali ...
Videcemo ...

Veliki pozdrav i hvala na objasnjenju !!!

dragče

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 59
    • Pogledaj profil

micha56

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 25
    • Pogledaj profil
Pa nista nije bilo.
Coveka (preedavaca) auto-skola prijavila na dodatnih 30% preko punih 100% koje ostvaruje u drugoj firmi, jer im je "navodno" na to ukazao njihov knjigovodja (kao moze garantovano), ali sad je zapelo u MUP-u.
Inspektor iz podrucnog MUP-a u principu to ne kontrolise, za to je zaduzena druga inspekcija za rad i radne odnose, ali ...
I sad cekaju ...
Navodno, obzirom da ima veoma malo licenciranih predavaca, a od toga jos manje onih koji nisu nigde u radnom odnosu (koji bi mogli da rade ovo) - cekaju MUP da ipak nekako odobri tu dopunsku delatnost ili ugovor o delu ili ...
Pa za ceo Pomoravski okrug, koji je do sada imao 30-tak auto skola (za dalje se jos ne zna koliko ce nastaviti) ima samo 5 licenciranih predavaca, od cega su 3 u stalnom radnom odnosu negde vec. Znaci "upotrebljivi" su svega dvojica, sto moze da zadovolji najvise 6 ili 8 skola. A ostale skole  ...???

Dakle videcemo kako se odvija utakmica. Ovi i ovako svaki dan nesto menjaju, pa ...

sinishaberar

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 2
    • Pogledaj profil
Da li neko postavlja pitanje da smo mi prilikom prijave u Agenciji za bezbednost u sklopu svih propratnih dokumenata slali i jedan koji govori o tome da li sam konkretno ja kao lice zaposlen, od kada i u kakvom sam radnom odnosu. S obzirom na to dotični ljudi iz agenciji i svi i ostali organi koji su ukljuceni u ovu pricu su mogli da me obaveste ili odbiju sa obrazlozenjem da ja u ovakvom statusu necu moci obavljati ovu delatnost na nacin i pod ovakvim uslovima. Izvinite ali na ovim poslovima sam angazovan vec vise od 7 meseci, ulozio sam silno vreme, trud, novac i dan pred proveru auto skloe sa kojom sam sklopio ugovor o Dopunskom radu ja dobijam ovakve nezvanicne informacije????? i sta dalje da radim sa svojom licencom u svome gradu gde nas je za sada nas 2 od 10 auto skola i gde cu ja ovim tempom sutra ostati bez posla jer ce doci novi ljudi koji ce poloziti a samim tim ce vec biti angazovani po drugim auto skolama dok ja cekam ili Licencu mogu baciti kroz prozor a sa njom i vreme, trud skoro 1000 eura!!! Dobio sam 2 u Srbiji Licencu koja mi je neupotrebljiva!


micha56

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 25
    • Pogledaj profil
Ma briga Agenciju i MUP, da li ti mozes ili ne mozes nesto da radis. Pa njima je bitno da ti uzmu pare, a za ostalo ... promasena investicija, tvoja greska ...
Upravo zbog toga se ja i nisam licencirao, jer treba da calnem preko 1000 evra, a za sta ??? Za VIDECEMO i MOZDA ???
Ja radim vec na 100% radnog vremena u drugoj firmi i voleo bih da dozvole taj dopunski rad (ili sta drugo vec), pa da se licenciram, ali da znam na cemu sam. Ovako ...

mudrinic

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 51
    • Pogledaj profil
to je definisano clanom zakona , a u svim dosadasnjim diskusijama oko izmena clana zakona to se nigde ne spominje. Ocigledno ste prevareni od mupa ,abs, buducih poslodavaca, lokalnih policijskih inspektora pa sve do knjigovoda.Sve  strucnjak do strucnjaka

micha56

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 25
    • Pogledaj profil
Ljudi ima li nesto novo u vezi sa ovim predavacima u auto-skolama (mada se sad i ne zovu tako, nego "pravno lice koje vrsi osposobljavanje kandidata")? Da li je moguce da se ipak na dopunski rad od 30% (koji ne spada u radni odnos po zakonu o radu) prijavi predavac koji vec negde radi na 100% radnog odnosa????

micha56

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 25
    • Pogledaj profil
I konacno evo novog od pre nekoliko dana:

U jednom "pravnom licu koje vrsi ososobljavanje kandidata za vozace" iz Jagodine bio je prijavljen diplomirani saobracajni inzenjer na onih dopunskih 30 % (posto vec radi u drugoj firmi na 100% radnog odnosa) i lokalni inspektori su to konstantovali prilikom vrsenja uvida u ispunjenost uslova za rad i sve to poslali za Bgd u MUP. I stiglo je "Obavestenje" da ovakav vid zaposljavanja predavaca NIJE MOGUC i da je potrebno da im bude predavac koji je u radnom odnosu kod njih, a ne na dopunskom radu, koji se ne smatra da je radni odnos (sve kako je "rasetam" objasnio u ovom delu).
To je, naravno, potpisao general Simic i sad se auto skole u Pomoravlju pitaju hoce li on da dodje da im drzi tu teorijsku nastavu (ili mozda Pejovic), posto takvih koji mogu u Pomoravlju ima samo 2 za 6 opstina i od prilike 20-tak auto skola. Mozda ce ih biti vise, ali tek posle aprila 2014. posto se tek tada planiraju novi kursevi za predavace.
A sta ce biti sa ispitivacima, posto njih nema ni za lek. Pa ni ispitivaci iz lokalnih SUP-ova nemaju tu licencu. Osim ako kazu da za njihove ispitivace to ne vazi ... a realno je moguce, ako pogledate sta su sve radili do sada.
Ovo je katastrofa sta rade auto skolama u Srbiji ...

moša

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 201
    • Pogledaj profil
Tebalo je prvo licencirati kadar pa onda uvoditi sve ostale pravilnike.


neso

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 11
    • Pogledaj profil
Imam konkretno pitanje i odgovor na ovu polemiku oko dopunskog rada. Naime ajde da vidimo ko su predavaci na licenci za predavace? Koliko ja znam svi su iz radnog odnosa pa i gospodin Pejovic. Pravilnici su ocigledno nekom majka a nekom maceha, tj u ovom slucaju zakon


moša

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 201
    • Pogledaj profil
Da,ali da li rade kao predavači?