Autor Tema: Javna rasprava o Nacrtu ZOBSa koji je pripremio MUP  (Pročitano 12093 puta)

mare

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 62
    • Pogledaj profil
Javna rasprava o Nacrtu ZOBSa koji je pripremio MUP
« poslato: Januar 19, 2015, 04:14:18 posle podne »
Postovani,
koliko vidim na netu, u cetvrtak 22. januara, odrzace se javna rasprava u Novom Sadu povodom novog Nacrta Zakona o bezbednosti saobracaja gde ce prisustvovati predstavnici saobracajne policije.. Zanima me da li ce predstavnici Privredne komore ZASS da ucestvuju, jer trebalo bi da ucestvuju, a ako ucestvuju sta ce da pitaju na javnoj raspravi i da li su spremni za konkretne mere (mislim na strajk i slicno) ili ce kao ranjih godina da cekaju poslednji dan i da kazu ucinili smo sve sto smo mogli ali... Uvek ima ali...
Samo da zakljucim:
-snimace nas u ucionici dok predajemo nastavu maloletnim kandidatima od 16 godina jer nema ko da se pobuni (ovo mi najvise smeta jer ko su oni da prate teorijsku nastavu i da prate i kaznjavaju predavaca jer im se ne svidja ako je izasao na 5 min ili ako im se ne svidja kako predaje, uostalom ispit je tu da potvrdi da li je kandidat naucen ili ne),
-snimace nas tokom teorijskog ispita jer su ispitivaci nekompetentni,
-pratice nase vozilo koliko vidim 24 casa dnevno ili cemo poceti da prijavljujemo i prakticne casove dan ranije u SUP (diskutabilno je da li cu i u licne svrhe ponekad da koristim vozilo za obuku..).. i
-snimace nas i na prakticnom ispitu da se uvere da li je ispit dobro prosao.

Ovo je velika zajebancija ako ovo zazivi... Ako zazivi niko nam nece biti kriv.
Idemo u Evropu, ali ovo i u Evropi nema, oni znaju svoja prava pa nedaju da se ovakve stvari desavaju..
Pozdrav svima


moša

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 201
    • Pogledaj profil
Odg: Javna rasprava o Nacrtu ZOBSa koji je pripremio MUP
« Odgovor #1 poslato: Januar 19, 2015, 09:03:40 posle podne »
Tako je Mare,al šta vredi,biće šta biti mora i šta su zacrtali.Vidiš da je i forum zamro.Nigde nikoga da se oglasi,javi...,šta god, kao da ne postojimo.Tek se po neko javi kada ga nešto lično zasvrbi.Igranka se tek priprema svima koji su u ovom poslu neka je sa srećom sa ovim novim predlogom izmena zakona.

Petar

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 319
    • Pogledaj profil
Odg: Javna rasprava o Nacrtu ZOBSa koji je pripremio MUP
« Odgovor #2 poslato: Januar 19, 2015, 10:53:22 posle podne »
Kolege,
mi radimo. Vidite na vestima sta radimo.
Zakonodavni odbor naše komore već 4 dana aktivno radi. Spremamo naše primedbe i predloge.
Biće organizovani naši skupovi po regionima.
Naši predstavnici će ići i na sve druge sastanke, pa i na taj u Novom Sadu. Ići ćemo i u Beograd i u Kragujevac i u Niš.
Istaćićemo naše stavove na sajt tako da ui svi drugi mogu da brane naše stavove na skupovima koji se organiyuju osim nas.
No to nije razlog da i dalje čejate da neko nešto uradi umesto Vas. Tako nemamo šanse na uspeh.
Petar Rašeta vas pozdravlja i poziva u akciju.
Ali šta vredi kada će ovo čitati Mare, Moša i još par Vas. Proširite ovaj glas medju Vama.

LuckyL

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 21
    • Pogledaj profil
Odg: Javna rasprava o Nacrtu ZOBSa koji je pripremio MUP
« Odgovor #3 poslato: Januar 20, 2015, 12:01:33 posle podne »
E moje kolege, pa šta očekujete ? Da vam se pridruže vlasnici ostalih auto škola koji samo vrebaju tuđe dupe u koje će da se uvuku ili možda očekujete da vam se pridrže instruktori koji su eventualno zaposleni u tim školama ?

Većina bivših već poodavno kopa po kontejnerima i nikoga za to nije briga, a niti je briga njih o zakonima, pravilnicima...

moša

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 201
    • Pogledaj profil
Odg: Javna rasprava o Nacrtu ZOBSa koji je pripremio MUP
« Odgovor #4 poslato: Januar 20, 2015, 08:42:48 posle podne »
У истом ставу у тачки 5) тачка се замењује запетом и додају се нове тач. 6), 7) и 8) које гласе:
6)   информациону опрему која омогућава ефикасно повезивање правног лица, односно његовог огранка, са надлежним органом државне управе ради достављања прописаних података,
7)   систем за аудио-видео снимање, постављен у учионици, чије карактеристике омогућавају идентификацију свих кандидата и предавача теоријске обуке целим током часа теоријске обуке, односно кандидата и испитивача целим током теоријског испита,
8)   систем за аудио-видео снимање, постављен у возилу, чије карактеристике омогућавају идентификацију кандидата и испитивача целим током практичног испита, односно приказ саобраћајне ситуације на путу испред, са стране и иза возила.“

Praktični ispit može po ovome da se održi i bez komisije,komisija treba da odgleda snimak odvožene trase i odluči da li je ili nije položio,kao što smo radili na ispitu za ispitivače.Slobodno ispitivačko uverenje i utisak o sveukupnoj kandidatovoj vožnji nije bitno.Nije humano,ljudski...Ovoga nigde na svetu nema,pretvaramo se u velikog brata gde se sve snima, prati i ocenjuje.
Hajde da damo predlog da se i u srednje i visoke škole postave kamere i snima tok predavanja i tok ispita,naročito za magistrante i doktorante.


Petar

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 319
    • Pogledaj profil
Odg: Javna rasprava o Nacrtu ZOBSa koji je pripremio MUP
« Odgovor #5 poslato: Januar 20, 2015, 09:47:52 posle podne »
Tako je kolega Mošo,
ali od tog destruktivnog raymišljanja se nećemo odbraniti ako ćutimo i ne reagujemo.
Pratite ovaj sajt, ovih dana završavamo primedbe Zakonodavno pravnog odbora naše komore, pa ćete videti kako ćemo baš na ovo da reagujemo.
Ali sve je to DŽABA ako imamo jednog DON KIHOTA, a ostali sa strane posmatraju.
Evo izvoda iz radnog materijala Odbora

Чланови одбора сматрају да ауто школе не могу да прихвате одредбе из става 1 тачке 7 и 8, које је педлагач пренео из Правилника у Закон како би избегао реаговање УСТАВНОГ СУДА, из следећих разлога:
•   овим одредбама се, без стручних аргумената којим би се доказaло да ове обавезе  повећавају  квалитет оспособљавања кандидата за возаче и у крајњем случају повећавају  безбедност саобраћаја, ауто школе неаргументовано оптерећују новим материјалним обавезама и новим одговорностима за функционисање опреме и система који не служи обављању основне делатности за коју је ауто школа регистрована.
•   Сматрамо да је циљ увођења ове опреме само повећан надзор над радом ауто школа, а то, ми сматрамо, није делатност ових правних лица. Нисмо против овог надзора, али сматрамо да то није у надлежности ауто школа.
Pratite nas i dalje.
Petar Rašeta, dipl.ing.saobr.


mare

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 62
    • Pogledaj profil
Odg: Javna rasprava o Nacrtu ZOBSa koji je pripremio MUP
« Odgovor #6 poslato: Januar 21, 2015, 02:10:38 posle podne »
Zasto nismo protiv video nadzora, pa ko ima pravo da tokom casova snima maloletnu decu, svaki njihov pokret i da ih posmatra? Ko to mi, Zajednica ili Vi licno? Ako Vi niste protiv, ja jesam a smatram da i mnogi drugi jesu.. Da li je u zamljama clanicama EU takva ista praksa zazivela, ili nastavljmo da se pravimo najpametniji. Hajde da uvedemo i snimanje na fakultetima, mada oni su punoletni, bolje je u svim srednjim skolama ili bolje privatnim jer njih ne finansira drzava i da im pratimo svaki pokret... Sta ako deca ne zele da ih MUP snima... Imaju li oni svoja prava... Oko ovoga mora biti jasan stav a to je da smo protiv video nadzora...
Više biciklističkih udruženja iz cele Srbije usprotivilo se odredbi iz predloga novog Zakona o bezbednosti saobraćaja kojom se predviđa obaveza nošenja reflektujućih prsluka u noćnoj vožnji i pri slaboj vidljivosti.
Saopštenje su potpisali Novosadska biciklistička inicijativa, Niška saobraćajna unija, Udruženje Ciklo svet Srbija iz Beograda, Inicijativa Beociklizacija i Udruženja Bajsologija i Ulice za bicikliste iz Beograda.
Gospodo iz Komore, kontaktirajte ova udruzenja, oni ce po meni uspeti da se izbore za svoja prava jer imaju jasan stav, a da li cemo mi uspeti sve zavisi kakav stav budemo zauzeli..
Link:
http://www.b92.net/automobili/vesti.php?yyyy=2015&mm=01&nav_id=948789


apatinus2

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 409
    • Pogledaj profil
Odg: Javna rasprava o Nacrtu ZOBSa koji je pripremio MUP
« Odgovor #7 poslato: Januar 21, 2015, 04:23:47 posle podne »
uslovi koji su zatvorili druge škole su vam bili u redu..a ovo koji se dotiču vas ne valjaju.
No polako..bitno je da struka pobedi i znanje..evo u apatinu srećom imamo sombor blizu pa imamo i predavača da nam uci decu.
malo su nas bombardovali..maloo

moša

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 201
    • Pogledaj profil
Odg: Javna rasprava o Nacrtu ZOBSa koji je pripremio MUP
« Odgovor #8 poslato: Januar 21, 2015, 05:40:02 posle podne »
Ne radi se ovde o uslovima koji su zatvorili škole(naravno da nije u redu) ili ovih koji se dotiču nas.
apatinus2,kojih vas i kojih nas?
Ovo se dotiče svih koji su u sistemu obuke vozača,onih koji bi time da se bave i onoga čega nigde na svetu nema.To je suština problema sa kojima će se izgleda biti teško izboriti.
Kakvi stručnjaci pišu zakon, zakon toliko i traje,pa izmene, dopune, pa izmene dopuna...

Petar

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 319
    • Pogledaj profil
Odg: Javna rasprava o Nacrtu ZOBSa koji je pripremio MUP
« Odgovor #9 poslato: Januar 21, 2015, 07:27:17 posle podne »
Mare, Mare,
gde si ti procitao da sam ja ili komora za video nadzor. To nigde nisam rekao niti napisao.
Ja sam samo rekao da nismo protiv nadzora, a jednom sam njima rekao i to im i napisao ako je to njihov posao neka dovedu televizijsku ekipu ako hoce. Bas me briga. Ali necu ja.

mare

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 62
    • Pogledaj profil
Odg: Javna rasprava o Nacrtu ZOBSa koji je pripremio MUP
« Odgovor #10 poslato: Januar 22, 2015, 12:17:36 pre podne »
Napisali ste da niste protiv video nadzora, to tumaci svako na svoj nacin... Nakon toga ste dodali da ukoliko oni o svom trosku to urade Vi nemate nista protiv.. Vi znate bolje od nas da je to skoro neizvodljivo, zato treba imati jasan stav da smo protiv toga a ukoliko oni zele da ga postave u tom slucaju treba razmisliti.. Snimati maloletnu decu, suludo mi je... Kontrolisace nas u svakom trenutku i ne daj nikome da se zameri bilo kome iz policije...
Takodje jedan od predloga je da koliko putnika ima u vozilu, toliko i prsluka... Nije Srbija u Skandinaviji vec na Balkanu, secam se pre par godina je isti predlog bio od nekih ljudi iz Agencije, tada mi je bilo smesno da to neko predlaze, medjutim vise mi nije smesno...
Pozdrav

Neco

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 52
    • Pogledaj profil
Odg: Javna rasprava o Nacrtu ZOBSa koji je pripremio MUP
« Odgovor #11 poslato: Januar 30, 2015, 05:40:16 posle podne »
Doterase cara do duvara  pa ko pretekne pricace . Ovako i treba nama kad nismo jedinstveni  dobro je Raseta apelovao *PROLETERI SVIH AUTO SKOLA UJEDINITESE* dok jos nije kasno samo da nebude prekasno

BOGI

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 14
    • Pogledaj profil
Buduci posao za predavace.....
« Odgovor #12 poslato: Februar 14, 2015, 06:19:16 posle podne »
Posto nisam u mogucnosti da dodjem na javnu raspravu o zakonu, postavicu ovde ovaj predlog...

Према садашњим решењима измена и допуна, овај Закон није усклађен са Законом о високом образовању (чланом 25.), Законом о државним службеницима и Законом о забрани дискриминације. Дискриминисани су студенти струковних студија, а пре свега специјалисти из области саобраћаја и грађевине.

Према тренутном решењу, у члану 156и стоји да су потребне основне академске студије 2. степена (дипломске академске студије-мастер)–усмерења друмски саобраћај, односно најмање завршене основне академске студије 2. степена (дипломске академске студије-мастер) грађевинске струке усмерења путеви и железнице;

Према Закону о високом образовању из 2014. године (члан 25.) пише да су основне академске студије 1. степена, а да у студије 2. степена спадају (мастер академске, мастер струковне, специјалистиче академске и струковне специјалистичке студије). Значи, нису поменути сви остали облици другостепених студија, иако се увелико пар година уназад образују специјалисти саобраћајне и грађевинске струке, а предати су и захтеви за акредитацију мастер струковних студија. Поменути члан није усаглашен са Законом о високом образовању.

У члану 156ј опет се појављује грешка са основним академским студијама 2. степена (које не постоје) и опет се наводе само мастер академске студије, иако имамо још облика у домену другостепених студија. Грешка је и у самом навођењу, дипломске академске студије се више не зову тако, већ само мастер академске студије, јер по новом Закону постоје и мастер струковне студије које такође имају укупно 300 есп бодова.

У члану 80. се примећује неупућеност  у актуелни Закон о високом образовању.

Према предлогу, виша стручна спремa је изједначена са основним струковним, а висока стручна спрема је изједначена са основним академским студијама првог степена. Према Закону о високом образовању, основне струковне и академске студије (било да трају 3 или 4 године) су ОСНОВНЕ СТУДИЈЕ ПРВОГ СТЕПЕНА, што значи да су по правима већ  изједначене законски и не треба уводити забуну. И код једног и код другог предлога треба навести обе врсте основних студија.

Поменуте предлоге је потребно уврстити у постојеће решење Измена и допуна Закона о безбедности саобраћаја на путевима, из разлога што су степени образовања на тај начин дефинисани у другим Законима Републике Србије. Као неко коме је у интересу и опису посла да штити поштовање и спровођење Закона у овој земљи, сматрамо да је и више него потребно да овај Закон о безбедности саобраћаја на путевима служи као пример свим другим министарствима и будућим Законима ове земље, те је овом приликом потребно  испоштовати већ раније усвојене Законе, и поменути ускладити са постојећим.
Пре свега се мисли на Закон о високом образовању из 2014. године, чланом 25, Закон о државним службеницима из 2014. године, Закон о забрани дискриминације из 2014. године, Закон о планирању и изградњи из 2015. године и слично.

Sto se tice izmene zakona o ispitivacima hteo bih da pitam za vase misljenje dal ce buduci ispitivaci moci da budu sa srednjom skolom posto se i taj deo menja u zakonu?
Evo ovog clana za ispitivace
Члан 80.
У члану 238. став 2. у тачки 3) речи: „вишу стручну спрему саобраћајне струке-друмски саобраћај“ замењују се речима: „завршене струковне студије првог степена -усмерења друмски саобраћај", а речи: "високу стручну спрему друге струке" замењују се речима: "основне академске студије првог степена другог усмерења"

После става 8. додаје се нови став 9. који гласи:
„Изузетно, услов из става 2. Тачка 3. Овог члана не морају испуњавати лица којима је до 01.01.2015. године Агенција издала дозволу (лиценцу) за испитивача.
« Poslednja izmena: Februar 14, 2015, 06:26:45 posle podne BOGI »

feniks

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 32
    • Pogledaj profil
Odg: Javna rasprava o Nacrtu ZOBSa koji je pripremio MUP
« Odgovor #13 poslato: Maj 04, 2015, 09:39:18 posle podne »