Autor Tema: obuka vozača po novom pravilniku  (Pročitano 219093 puta)

skorpion72

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 2
    • Pogledaj profil
obuka vozača po novom pravilniku
« poslato: Decembar 07, 2009, 11:04:26 posle podne »
Zanima me dali se zna pored teoriske šta se radi po novom u praktičnom delu obuke vozača koji se nadograđuje sa 3 časa za kandidate koji su vožnju počeli po starom?  ???  ???

soks5

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 105
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #1 poslato: Decembar 08, 2009, 06:43:14 posle podne »
Zanima me dali se zna pored teoriske šta se radi po novom u praktičnom delu obuke vozača koji se nadograđuje sa 3 časa za kandidate koji su vožnju počeli po starom?  ???  ???
Mislim da ti tu niko ne moze pomoci ;D. Nista se jos ne zna. Vidis  da jos nisu doneli ni pravilnike za autoskole, a kamoli sta ce biti za polaganje. da bi poceli polaganje po novom sistemu, prvo bi trebalo da testovi budu javni(makar su rekli da ce biti javni), a da bi testovi bili javni mora da bude formirana Agencija za bezbednost. A Agencija jos uvek nije formirana, a kada ce ne znamo(Djekna jos nije umrla a kad ce ne znamo ;D ;D ;D).
Koliko se prica trebalo da bude poligon sa cunjevima, pa da bude kao prolazak izmedju cunjeva, parkiranje......
A da li ce to biti ili nece, i kada,  -  pitanje je sada.


Petar

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 319
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #2 poslato: Decembar 08, 2009, 10:28:15 posle podne »
Ми у Заједници ауто школа Србије очекујемо да до краја недеље добијемо радни материјал Правилника да би га прво ми размотрили. Затим ове Правилнике усаглашавамо са МУПом.
Треба бити стрпљив. Чињеница је да Правилници још неће ступити на снагу.
Предвиђено је да се додатним часовима обухвати онај део програма који се није налазио у старом Програму обуке. То ће бити прецизирано Правилником.
Заиста знамо да се планира увођење полигона за све типове возила. Ми смо против тога, јер то не захтева ни Европска унија. Доказивали смо МУПу да неке операције не може да изведе ни возач професионалац. Видећемо шта ће на крају бити у Правилницима.
Бићемо сви жонглери, изгледа.
Тако нешто не могу ни рели возачи.

skorpion72

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 2
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #3 poslato: Decembar 09, 2009, 03:52:21 posle podne »
увођење полигона за све типове возила.  ???  :-\  ??? Pa kod nas u Kraljevu ni ovaj jedan nije kako treba a kamoli  ovo gore navedeno. Jednostavno mi prihvatamo nečije zakone za koje nemamo uslova za to. I ja bih voleo da od fiće napravim mercedes ali nemože brate,jedino dok se nebude našao neki pametnjaković da u mercedes ubaci fićin motor  :D  :D  :D. Još nešto izgleda da će po novom zakonu o polaganju vozačkog ispita da se zatvore većine privatne škole po srbiji pa će tako da ostane samo Beograd,N.Sad,Niš,KG, to znači da ako želite da polažete vozački moraće te da se opredelite za neki od gradova  :-\

sasa69

  • Gost
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #4 poslato: Januar 16, 2010, 06:59:14 posle podne »
Drage kolege, šta se dešava u vezi novog pravilnika u vezi obuke????
Opet spominju 01.04.2010 godine, ili je to neka šala, navodno su sinoć davali izjave na TV B92?
Nigde ništa nema o tom famoznom novom pravilniku?
Što se tako skriva?
ovo je objavljeno na sajtu ministarstva za infrastrukturu 07.12.2009 godine : ........
"Агенција за безбедност саобраћаја, која је надлежна за доношење значајних подзаконских аката за спровођење Закона о безбедности саобраћаја биће формирана у четвртак, на седници Владе Србије, најавио је министар Милутин Мркоњић. Он је казао да ће на седници именовати директора тог тела, а како Данас сазнаје, главни кандидат за ту функцију је Стојадин Јовановић, начелник Управе саобраћајне полиције."
Molim za odgovor.

soks5

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 105
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #5 poslato: Januar 16, 2010, 11:58:47 posle podne »
Pa koliko ja znam, sve je to tacno. General Stojan Jovanovic je postavljen za direktora Agencije(da li privremeno ili za stalno videcemo). Agencija je formirana 10 decembra i zakon je stupio na snagu od 10 decembra. Ceka se donosenje pravilnika o autoskolama i tehnickom pregledu(kao i nekih drugih pravilnika). Koliko ja znam pravilnici se ne iznose u javnost jer se usaglasavaju. Da li je to tacno ili je posredi nesto drugo, videcemo.
I ja sam cuo da se po starom radi do 01.04.2010, a od tada se radi po novom. Medjutim dok ne bude zvanicnih vesti, da budem iskren, nista ne verujem.
Nadam se da ce gospodin Petar Raseta biti ljubazan, kao sto je bio i do sada, pa da postavi zvanicne informacije. Moram da kazem da je gospodin Raseta do sada bio izuzetno ljubazan i uvek je izlazio u javnost sa novim i proverenim informacija. Treba samo da budemo samo malo strpljivi i ubedjen sam da cemo za 1-2 cuti nove informacije.


DraganZR

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 1
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #6 poslato: Januar 17, 2010, 02:31:16 posle podne »
Kada je u pitanju datum 01.04.2010., koji je označen kao početak obuke po novim pravilima, moje lično mišljenje je da je to preambiciozno zacrtani termin. Lepo zvuči, a da li je realno da se do tog datuma završe sledeći poslovi: donošenje svih pravilnika, pisanje bar jednog udžbenika za instruktore, predavače i ispitivače po novom Zakonu i pravilnicima, priprema kadrova za licenciranje (mora im se ostaviti kakav-takav period za učenje novog gradiva - nastava, seminari...), pisanje testova za licenciranje kadrova, licenciranje kadrova, pisanje i izdavanje bar jednog udžbenika za kandidate, sastavljanje i izdavanje javnih testova za polaganje vozačkog ispita. Sve ovo do 01. aprila - teško biće! Ja tipujem na 2 godine, u najboljem slučaju, jer treba izlicencirati celu Srbiju za rad po novim propisima! Poligon je najmanja stavka u celoj priči! A postavlja se drugo pitanje, šta će biti sa vozačem koji pre 01.04.2010. sakupi 18 negativnih, što nije nerealno? U koju školu će ga slati na predavanja i ponovno polaganje vozačkog?!? ???

soks5

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 105
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #7 poslato: Januar 17, 2010, 04:04:32 posle podne »
Pa dobro, da budem iskren i ja verujem da ce se to malo produziti. Verovatno ce se uvoditi postepeno i da ce za 1-2 godine poceti SVE da se radi po novom. Samo da ti kazem da se nece sve odjednom raditi.
Npr. u zakonu stoji da ce u periodu od godinu dana moci da se licenciraju instruktori, predavaci, ispitivaci.
Sto se tice knjiga, nema velikih promena sto se tice pravila saobracaja. Koliko znam, postoje samo neke neznatne izmene. Inace AMS je pisao knjige, tako da pretpostavljam da ce i dalje pisati(mozda su vec poceli da pisu, ko zna?)
A sto se tice vozaca koji do 01.04.2010 ostvare 18 poena, moje licno misljenje je da ne treba ni da polazu vozacki ne samo do 01.04. nego ni u naredne 2 godine. Poeni ne mogu da se dobiju bas tako lako, tako da mora da se uradi bas nesto VEOMA gadno po bezbednost saobracaja pa da dobije 18 poena.
Sto se tice pravilnika, pravilnici su vec napisani samo se usaglasavaju sa zakonodavstvom i sa drugim delovima zakona.
Kao sto sam rekao ranije, da sacekamo jos samo malo jer verujem da ce gospodin Raseta izaci sa pravim podacima tako da ne bude vise sumnje.


sasa69

  • Gost
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #8 poslato: Januar 17, 2010, 06:57:58 posle podne »
Lepo.
I hvala na odgovorima.
Ali kada sam bio u Novom Sadu, onda je jedan od predavača (Stole, iz MUP-a, pravo ime mu ne znam) rekao da po ovim pravilnicima, koji postoje, autoškole će se ili organizovati tako (udružiti), da će moći da obučavaju za sledeće kategorije
- motokultivator,
- psp,
- traktor,
ili će se one manje, slabe  tj, koje ne mogu da ispune uslove u vidu poligona (čitaj pravilnika), same sebe ukinuti,
Po meni nije tu samo problem pravilnika nego i preživljavanja.
Koliko auto škola će moći da napravi poligon?
Koje će sve opštine ili okruzi moći kategorija obučavati. Po onom 1 pravilniku Kikindski okrug osim gore nabrojanog ništa više. 
A i ako bude nešto od toga, mogu samo da zamislim koliko če biti mogućnosti za kažnjavanje kada se uvedu tahografi u B kategoriju. Mi se vozamo a on otkaže u gepeku......


soks5

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 105
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #9 poslato: Januar 17, 2010, 10:51:55 posle podne »
Lepo.
I hvala na odgovorima.
Ali kada sam bio u Novom Sadu, onda je jedan od predavača (Stole, iz MUP-a, pravo ime mu ne znam) rekao da po ovim pravilnicima, koji postoje, autoškole će se ili organizovati tako (udružiti), da će moći da obučavaju za sledeće kategorije
- motokultivator,
- psp,
- traktor,
ili će se one manje, slabe  tj, koje ne mogu da ispune uslove u vidu poligona (čitaj pravilnika), same sebe ukinuti,
Po meni nije tu samo problem pravilnika nego i preživljavanja.
Koliko auto škola će moći da napravi poligon?
Koje će sve opštine ili okruzi moći kategorija obučavati. Po onom 1 pravilniku Kikindski okrug osim gore nabrojanog ništa više. 
A i ako bude nešto od toga, mogu samo da zamislim koliko če biti mogućnosti za kažnjavanje kada se uvedu tahografi u B kategoriju. Mi se vozamo a on otkaže u gepeku......



Potpuno se slazem sa tobom. Sigurno ce doci do ujedinjenja ne samo 2 skole nego najverovatnije i po nekoliko skola kako bi mogli da rade. A sto se tice poligona, ukoliko ostane ono sto se prica, radice samo autoskole u Novom Sadu, Beogradu, Kragujevcu i mozda u jos nekom vecem gradu. Svi ostali gradovi ce ostati bez autoskola. To je nazalost posledica drzave u kojoj zivimo. Da vam ne pricam, mislim da i sami znate  >:(.
Po informacijama koje ja imam, ukoliko se nista ne promeni u vezi poligona u celom Sremu(ja sam iz Srema) nece raditi ni jedna autoskola jer jednostavno nece imati mogucnosti da imaju poligon. zalosno ali je tako.
Sa druge strane, krivi smo i mi svi. Nismo dovoljno ujedinjeni. Pogledajte samo sta je bilo sa advokatima. Cim su rekli da ce da im uvedu fiskalne kase oni se pobune....


neso

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 11
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #10 poslato: Januar 20, 2010, 12:37:21 pre podne »
Imao sam prilike da vidim nacrt pravilnika o uslovima za rad auto skola. Poligon nije obaveza za svaku pojedinacnu skolu, kao ni sto nije bio ni do sada. Skola mora da ima ugovor o zakupu i taj poligon mogu da koriste sve auto skole u jednom mestu, tako da je to zabluda. Uzgred ovo pise i u zakonu. Poligon je veci i za tri staze za "B" jednu za "A" i jednu za "C" potrebno je otprilike oko 50 ari. Sto se tice licenci, predvidjeno je da se pocne sa predavanjima a da se za njih da rok od godinu dana da se poloze. I na kraju konstatacija. Ovih dana po celoj zemlji izlaze iz autoskola polupismeni vozaci. Sa tim treba da se pod hitno prekine, jer ne zaboravimo da i mi ucestvujemo u saobracaju i da su i nase glave u pitanju.

soks5

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 105
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #11 poslato: Januar 20, 2010, 03:48:01 posle podne »
Niko ne kaze da je poligon obavezan za svaku autoskolu. Pitanje je samo da li ce moci svaki manji grad moci da obezbedi poligon odredjene povrsine(50 ara), pa makar se i udruzile autoskole. Mislim da nece biti problem napraviti poligon nego pronaci povrsinu koja moze da se koristi kao poligon (i to mislim da ce biti neprevazidjena prepreka za brojne autoskole). Takodje mislim da ce jos veci problem biti postavljanje cunjeva na poligonu(koliko cujem trebalo bi da budu cunjevi, kao sto cujem da ce biti poligon i za C i E kategoriju). Naime, cak i ako bi se nasao neki prostor od 50 ari to bi bio javni prostor gde svako ima pristup. Sta sad treba, kada se bude radio poligon instruktor da postavlja cunjeva, pa kad zavrse poligon da sklanja cunjeve ??? ??? ???. I jel treba da svako vozilo ima posebne cunjeve??? ??? To bi trebalo da bude ogradjen prostor a ne javni.

A sto se tice tvoje konstatacije o vozacima koji danas izlaze iz autoskole , moram da ti kazem da se u potpunosti slazem sa tobom. Moje misljenje je da cak i ne postoji neki kriterijum na polaganju, nego se to radi laicki. Kandidati se pustaju ako iole znaju da drze volan, ne postavljaju se u neke situacije u gradu i sl.) Ali sa druge strane, potpuno razumem sve one koji hoce da poloze po starom ( i ja bih verovatno polagao da nisam vec polozio). Ipak nije isto ako za obuku platis npr. 25000 dinara ili 500 evra( ili koliko vec, jer cujem verzija od 500-1000 evra)

Sada jedno pitanje za tebe. Ako si vec video pravilnike, sto ne podelis neku informaciju sa nama  ;D
« Poslednja izmena: Januar 20, 2010, 04:09:30 posle podne soks5 »

sasa69

  • Gost
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #12 poslato: Januar 20, 2010, 09:06:03 posle podne »
drage kolege ako je istina, sutra ću doći do jedne od verzije, kažu neke novije od one koje su trebali doneti 10.12.2009 godine.
pa ako ga se dočepam onda ću ga probati stviti na internet, a ako ne onda neke citate.
[b]NADAM SE DA NEĆU ODATI NEKU VELIKU DRŽAVNU TAJNU.[/b] :-\ :-\ :'(
PA DA IMAM POSLE PROBLEMA.
ali ako je verovati, poligon treba da je totlno odvojen i za dve auto škole,
selo ili grad mora da ima 4 saobraćane trake u dužini od najmanje dva kilometra,
3 do 5 semafora, i 3 - 5 kružnih tokova, (drage kolege ovo je rekla kazala, još ništa od ovoga nisam proćitao).
nadam se da će neko uskoro da nam objasni šta će biti i kako od 01.04.2010 godine..... ???
čudime zašto i pravilnik ne objave kao što su i zakon, nego hoće da nas stave pred svršen čin.

soks5

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 105
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #13 poslato: Januar 21, 2010, 12:02:05 pre podne »
drage kolege ako je istina, sutra ću doći do jedne od verzije, kažu neke novije od one koje su trebali doneti 10.12.2009 godine.
pa ako ga se dočepam onda ću ga probati stviti na internet, a ako ne onda neke citate.
[b]NADAM SE DA NEĆU ODATI NEKU VELIKU DRŽAVNU TAJNU.[/b] :-\ :-\ :'(
PA DA IMAM POSLE PROBLEMA.
ali ako je verovati, poligon treba da je totlno odvojen i za dve auto škole,
selo ili grad mora da ima 4 saobraćane trake u dužini od najmanje dva kilometra,
3 do 5 semafora, i 3 - 5 kružnih tokova, (drage kolege ovo je rekla kazala, još ništa od ovoga nisam proćitao).
nadam se da će neko uskoro da nam objasni šta će biti i kako od 01.04.2010 godine..... ???
čudime zašto i pravilnik ne objave kao što su i zakon, nego hoće da nas stave pred svršen čin.

Molim te pa postavi  na internet. Ako ne budes mogao direktno ti posalji ili na PP ili na mail  ;D. Samo nemoj da imas nekih problema. Samo ti ako budes mogao ti posalji na PP ili mail. U svakom slucaju cucemo se  ;).
Boze zdravlja da ti to nabavis :)

neso

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 11
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #14 poslato: Januar 21, 2010, 01:14:06 pre podne »
Kakvi crni semafori i bakraci. Cunjevi ce biti potrebni, i to je neka od novina. Onaj ko bude vlasnik poligona obezbedice ih. Na poligonu za b kategoriju predvidjen je uspon od 8%. I to ce obezbediti vlasnik poligona. Skole ce poligon kao i do sada zakuplivati. Na ulazu u poligon stajace tabla sa nazivima skola koje taj poligon mogu koristiti. Znaci nije javna povrsina. Skole treba da obrate paznju na uslove vezane za ucionice, racunari, kamere i slicno...To ce im biti najveci pocetni troskovi, a posto su se zbog nelojalne konkurencije, rada po 16 sati dnevno, doveli do toga da u sledecoj godini nece ni imati ko da polaze, onda ce imati problem. Po struci sam dipl. ing. saobracaja i ono sto sam u tim nacrtima video sasvim je korektno. Nemam nacrte u elektronskoj formi tako da ne mogu da ih postavim nigde. Postoje vec dosta pre 10.12. ali pretpostavljam da se ceka imenovanje direktora agencije i odluka o najmanjoj ceni obuke. Svako ko se bavi ovom strukom trebalo bi da zeli sto pre usvajanje pravilnika iz mnogo razloga. Nije strasno nista kao sto se prica.