Autor Tema: obuka po novom zakonu  (Pročitano 31773 puta)

soks5

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 105
    • Pogledaj profil
obuka po novom zakonu
« poslato: Februar 16, 2010, 11:17:34 posle podne »
Znam da sam mozda malo dosadan ali me zanima, kao verovatno i vecinu vas, da li se zna da li obuka po novom pocinje od aprila(kako je i receno) ili ne? Da li se zna sta ce biti potrebno od opreme, pa da se to polako nabavlja??? Cujem da ce se nesto menjati u pravilnicima pa me zanima.
Hvala vam


Petar

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 319
    • Pogledaj profil
Odg: obuka po novom zakonu
« Odgovor #1 poslato: Februar 18, 2010, 09:39:53 pre podne »

Колеге из ауто школа,
будући возачи
и остали заинтересовани за обуку возача

СТРПИТЕ СЕ ЈОШ КОЈИ МЕСЕЦ

Да поновим ШТА ВАЖИ ЗА ОБУКУ:
-Све се ради по старом Закону и старим Правилницима док се не донесу и док не почну да се примењују нови Правилници
-Израда нових Правилника је у току. МУП је прихватио да и Заједница учествује у томе и ми смо им доставили наш материјал
-У току следеће недеље почињемо стручни и аргументовани рад са њима на Правилницима
-Када нови Правилници ступе на снагу ауто школе и кандидати који су ЗАПОЧЕЛИ ОБУКУ могу да је заврше у року од три месеца од тог датума
-Ово ЗНАЧИ ДА ЋЕ ПОЛАГАЊЕ БИТИ ПО НОВОМ ЗАКОНУ за све после датума ступања на снагу нових Правилника.
-Сви који полажу по новом мораће имати по три допунска часа из оне области коју нису положили, а ако нису положили теорију мораће полагати и ПРВУ ПОМОЋ

Ето толико.
Петар Рашета, дипл.инг.саобр.
секретар Заједнице ауто школа Србије


soks5

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 105
    • Pogledaj profil
Odg: obuka po novom zakonu
« Odgovor #2 poslato: Februar 18, 2010, 04:41:49 posle podne »
Postovani kolega Raseta,
                                 znam to sve nego sam samo mislio da li se zna sta ce tacno biti po novom pravilniku  obavezno (kompjuteri, vozila, video nadzor, poligon .....). Sta ce od toga biti sigurno, a za sta se jos pregovara? Mislim da cete se sloziti sa mnom da ce sve to predstavljati veliki trosak za autoskole i to ce prakticno morati odjednom da se isfinansira. Nadao sam se da cemo (mi ostali u autoskolama) moci polako da se pripremamo za nove uslove. Nadao sam se da cete dati neke smernice, posto sam cuo, a i Vi ste rekli u SAT-u da se ne slazete sa nekim odredbama. Jel se moze ocekivati da u aprilu pocnu novi pravilnici ili se mozemo nadati da ce se to jos malo odloziti?
Unapred hvala

Petar

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 319
    • Pogledaj profil
Odg: obuka po novom zakonu
« Odgovor #3 poslato: Februar 18, 2010, 06:59:41 posle podne »
Немојте журити са опремањем ауто школа. Имаћете довољно времена. Када се усвоје Правилници за већину обавеза се предвиђа прелазни период од најмање годину дана.
Ми ћемо преко Заједнице обављати набвке за све ауто школе па ће бити повољније.
Правилници ће вероватно бити готови у априлу, али ће вероватно почети да се примењују у мају.
Рашета.

soks5

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 105
    • Pogledaj profil
Odg: obuka po novom zakonu
« Odgovor #4 poslato: Februar 18, 2010, 11:53:22 posle podne »
Hvala puno

sasa69

  • Gost
Odg: obuka po novom zakonu
« Odgovor #5 poslato: Februar 23, 2010, 05:07:30 posle podne »
izvinite, ali i ja sam malo dosadan,
ja sam očekivao da ću na ovom sajtu nešto saznati, ali evo samo iz novina, uvek nešto rekla kazala, gospodin Rašeta nagađa april - maj, a sada u blicu ispada da ni do 31.12.2010. ili možda do 30.09.2010 godine. Ne znam, ali novinari imaju neke novine u pravilniku koje mi opet samo nagađamo.
http://www.blic.rs/data/images/2010-02-22/15448_izmenezakona_origh.jpg?ver=1266871080.jpg, i
http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/177920/Vozacki-po-starom-do-kraja-godine,
nadam se da će neko već staviti nešto, neki nacrt pravilnika, a ne samo od novinara da čujemo, vidimo i nagađamo.
hvala unapred, i izvinite. 

Petar

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 319
    • Pogledaj profil
Odg: obuka po novom zakonu
« Odgovor #6 poslato: Februar 26, 2010, 08:50:13 pre podne »
Заиста незнам шта да ставимо на САЈТ.
Правилници су још у грубом радном материјалу МУПа.
Ми, као Заједница, смо на тај материјал дали своје примедбе и сада представници МУПа већ четвти дан седе у СОМБОРУ и сачињавају нови материјал на основоу ових примедби.
Видећемо шта ће од тога усвојити и онда крећемо у широку расправу по том материјалу. Кад нам доставе тај материјал онда ћемо га ставити на САЈТ.
Покушали смо да се укључимо у заједнички рад, али њима тај начин не одговара, па су нас јуче елиминисали из рада.
Мислим да тај њихов поступак није коректан и да њихов рад не може бити ефикасан.
Остаје нам да чекамо.
Много шта се чита у новинама.
На сајту имате деманти тих информација и будите сигурни да је оно тачно што сам поставио на сајт.
Ипак новинари брину о читаности својих листова. То им не можемо замерити.
Чињеница је да су Правилници требали да буду донешени 10 децембра,а нису,
чињеница је да је агенција требала да буде формирана 10 септембра, а није,
чињеница је да лиценцирање нема везе са роком примене Правилника, већ са почетком функционисања агенције,
и чињеница је да је ДАН ''Д'' дан доношења и ступања на снагу Правилника. Тада ће се све знати.
Када ће то бити незнам, јер више никоме не могу да верујем.
Само прочитајте изјаве представника власти пре 10 децембра где су тврдили да су Правилници спремни и тако то.
Петар Рашета, дипл.инг.саобр.
секретар Заједнице ауто школа Србије.


sasa69

  • Gost
Odg: obuka po novom zakonu
« Odgovor #7 poslato: Februar 27, 2010, 08:28:46 posle podne »
hvala, i izvinite,
ali sam malo skeptičan,
ali ako donesu ono što sam pročitao, onda jao nama.
IZVINITE ŠTO SAM DOSADAN.
Ali meni ni po zakonu ni po pravilniku nije jasna upotreba tahografa, osim svrhe kontrole i kažnjavanja. ima još toga,
 ali sada ću imati više vremena da pročitam neku verziju jednog od mnogih, famoznih pravilnika, (prošla je navala), i postaviti vam konkretna pitanja u vezi svega ovoga.
Naravno ako imamo istu verziju pravilnika u rukama, tj. na kompjuteru.
pozdrav, izvinite na skeptičnosti, ali koliko vidim ni zakon nije u doslednoj primeni.
samo se bojim da đe se pravilnika striktno pridržavati zbog kažnjavanja.

soks5

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 105
    • Pogledaj profil
Odg: obuka po novom zakonu
« Odgovor #8 poslato: Februar 28, 2010, 06:07:43 posle podne »
Pa sada da se javim i ja. Upravo sam danas cuo na SAT-u da primena novih pravilnika pocinje od 10 juna ove godine. Da li neko zna da li je to tacno ili ne????
Prosto nisam mogao da verujem da to cujem. Na ovakvom banalnom primeru se vidi kakva smo mi drzava  :o :o :o
Pre samo par dana je jedan od predstavnika ministarstva infrastrukture (mislim da je bio Demir Hadzic ili nesto slicno, verovatno znate na koga mislim) je preko televizije izjavio da se novi pravilnici primenjuju do kraja godine, a danas cujem da se primenjuju od juna. Bas me zanima sta se to drasticno promenilo u samo 7 dana????Mora da im je nestalo para u budzetu pa da malo napune od autoskola ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Da li neko zna od kada se primenjuju pravilnici, od juna ili januara naredne godine???????????


A sto se tice komentara sasa69 da ce se pravilnici pridrzavati samo radi kaznjavanja, mogu samo da dodam PA NARAVNO DA CE SE PRIMENJIVATI SAMO RADI KAZNJAVANJA, tj. samo onda kada im bude trebalo para.

Petar

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 319
    • Pogledaj profil
Odg: obuka po novom zakonu
« Odgovor #9 poslato: Februar 28, 2010, 09:43:21 posle podne »
Понављам по ко зна који пут:
Правилници су у изради. Чим се заврше биће објављени и почеће да се примењују.
Када?
То још нико незна.
10 јуни је обмана. Неко је рекао да је рок за доношење Правилника 10 јуни и ето једне лажне и обмањујуће вести.
Рок је прошао још 10 децембра прошле године.
И у овим предлозима Правилника које хоће МУП да протури има многто тога што ће служити само за њихову контролу (ако се усвоји).
То су Тахографи (што је регулисано Законом), па видео надзор на испитима, па неки лаптоп на практичном делу и сл. Ми се боримо против тога и ићићемо и на уставни суд.
Но, видећемо шта ће све бити у њима, па ћемо онда реаговати.
Петар Рашета, дипл.инг.саобр.
секретар Заједнице ауто школа Србије.

sasa69

  • Gost
Odg: obuka po novom zakonu
« Odgovor #10 poslato: Mart 03, 2010, 04:30:57 posle podne »
i ja pitam koji put, onda i ono sto je objavljeno na RTS gde st i Vi bili gost, i to je obmana? spominje se maj??? ???
izvinite gledo sam enisiju i i gledao sam link sa yu tuba..

Petar

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 319
    • Pogledaj profil
Odg: obuka po novom zakonu
« Odgovor #11 poslato: Mart 04, 2010, 11:59:10 posle podne »
Једино тачно је да је дан ''Д'' дан када правилници буду објављени и када почну да се примењују. Када је то, још нико незна.
Да смо ми из Заједнице правили Правилнике сигурно би били готови још 10 децембра. Овако нико ништа незна.
Ми смо изјавили да очекујемо да се Правилници направе до маја месеца, јер има времена доста. Но, ми нисмо укључени у израду Правилника, јер МУПу изгледа то не одговара, па о датуму можемо само нагађати.
Незванично сазнајем да је МУП издао званично саопштење које је предао средствима информисања, као деманти информација у Дневнику РТС, у коме је најављено да ће Правилници бити објављени 10 јуна.
Видећемо.
Требали би само да прегледамо историјат њихових изјава пре 10 децембра. Сви су чврсто тврдили да су Правилници спремни и да ће бити објављени 10 децембра, али је очигледно тај дан ''Д'' пропао.
На нама је да сачекамо још који дан, јер сам обећао да ћу после десет дана од дана када су прекинути разговори у Сомбору објавити Правилнике које је сачинила Заједница, на бази радног материјала МУПа.
И даље сматрам да се морамо удружено борити за бољу обуку возача, коректан однос према стручним људима у обуци и заштиту интереса у овој области.
Петар Рашета, дипл.инг.саобр.
секретар Заједнице ауто школа Србије.


sasa69

  • Gost
Odg: obuka po novom zakonu
« Odgovor #12 poslato: Mart 05, 2010, 08:12:32 pre podne »
i ja se slazem sa ovim vasim stavom :
- Bojimo se da ne bude isto kao sa Zakonom.

Mi imamo jasan stav: ako ne učestvujemo aktivno u radu onda niko ne može da kaže da smo učestvovali u izradi Pravilnika.

Ako u roku od deset dana ne dobijemo prečišćen materijal Pravilnika sa uključenim našim primedbama i predlozima, na ovom SAJTU ćemo objaviti Pravilnike sa našim primedbama da bi svi imali uvida u aktivnosti oko donošenja ovih akata.

To sam vec vise puta napisao, spominjao na ovom sajtu, a juce je sat+ objavio pravilnik,
da li je to nacrt ili konacna verzija ostaje nam da vidimo.

sa postovanjem,
 

volan

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 98
    • Pogledaj profil
Odg: obuka po novom zakonu
« Odgovor #13 poslato: Mart 09, 2010, 11:10:23 posle podne »


     postavio bih samo dva pitanja:

      1. kada ce instruktori biti jedinstveni kao recimo taksisti?
      2. kada ce instruktori prestati da razmisljaju o tome (kada se primene sve nove zakonske regulative) da ce ostati jedina
          auto skola u svom selu i onda ce da tece med i mleko.

      - gospodin Petar govori da su ga odstranili iz procesa izrade novih pravilnika i pitam se da li bi se to desilo da postoji jedinstvo i da je podelio svoje misljenje sa ostalim clanovima Zajednice.
       Inace koga zanima kako ce se odvijati rad u auto skolama i sam ispit neka uzme i procita Orvela i imat ce tacnu sliku o svemu.
       

soks5

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 105
    • Pogledaj profil
Odg: obuka po novom zakonu
« Odgovor #14 poslato: Mart 10, 2010, 12:42:19 pre podne »


     postavio bih samo dva pitanja:

      1. kada ce instruktori biti jedinstveni kao recimo taksisti?
      2. kada ce instruktori prestati da razmisljaju o tome (kada se primene sve nove zakonske regulative) da ce ostati jedina
          auto skola u svom selu i onda ce da tece med i mleko.

      - gospodin Petar govori da su ga odstranili iz procesa izrade novih pravilnika i pitam se da li bi se to desilo da postoji jedinstvo i da je podelio svoje misljenje sa ostalim clanovima Zajednice.
       Inace koga zanima kako ce se odvijati rad u auto skolama i sam ispit neka uzme i procita Orvela i imat ce tacnu sliku o svemu.
      


E vidis ovako. Instruktori, a mislim i svi mi ostali (mislim na Srbe) nikada necemo biti jedinstveni. Pogledaj samo sta se radi npr. u Grckoj(najaktuelnije). Kada treba nesto da se donese na stetu naroda SAV narod ustane i strajkuje. Dok je kod nas potpuno drugacije. Ali da ne idem na politiku idemo ovako.
Mislim da ce se svi sloziti da je zakon u celosti propast. Slazem se da treba da se menja mnogo toga u obuci, a i u bezbednosti saobracaja ali to se ne radi na ovaj nacin. Ako se neko seca na TV je posle 10 decembra bila izjava nekog iz MUP-a da ce primenom novog zakona biti mnogo bolje. Medjutim, ovaj zakon nema veze sa bezbednosti saobracaja. Zakon je "proguran" samo zbog kaznenih odredbi tj. da se uzmu pare od naroda. Nigde u normalnom svetu zakon ne pise MUP tj. policija, osim kod nas. Ovde ce biti ono i samo ono sta policija kaze i nista vise. Kako oni kazu tako ima da se i postuje. Sta da se radi kada je ovo policijska drzava.
Drugo, mislim da niko ne misli da ce ostati jedina autoskola u "selu" nego se brinu (pretpostavljam) sta i kako ce uspeti da nabave ako budu planirali da nastave da rade. Po mojoj slobodnoj proceni autoskolama ce trebati oko 10000 evra da potpuno opreme autoskolu. Jednostavno da vide sta i kako ce se snalaziti. Da je prelazni period od npr. 2 godine verovatno bi drugacije pricali.
Trece, "prave" autoskole vode racuna i o kandidatima tj. vode racuna da zavrse obuku u roku od ta 3 meseca kako bi ispali "fer" prema njima. Sta reci kandidatima kada pitaju kada ce se polagati po novom???Pa pored svega im jos i nije jasno kako autoskola to ne zna. Sta njima reci???
Mislim da nije u redu prema kolegi Raseti sto tako govorite. Ubedjen sam da on radi sve sto je u njegovoj moci da budu i strucni ljudi ukljuceni u proces izrade pravilnika a ne samo policajci.  I da, ubedjen sam da bi odstranili kolega Rasetu i da je bilo jedinstvo, jer kao sto sam i napisao, ovo je policijski zakon a policija nece dozvoliti da joj se strucni ljudi mesaju u rad.
Da se neko ne nadje uvredjen, ovo je samo moje skromno misljenje.
« Poslednja izmena: Mart 10, 2010, 12:45:51 pre podne soks5 »