Autor Tema: obuka po novom zakonu  (Pročitano 31776 puta)

sasa69

  • Gost
Odg: obuka po novom zakonu
« Odgovor #15 poslato: Mart 16, 2010, 09:48:06 posle podne »
 :'( :'( :'( ???
izvinite, evo mene opet da dosadjujem posle zatisja.
citiram :
На нама је да сачекамо још који дан, јер сам обећао да ћу после десет дана од дана када су прекинути разговори у Сомбору објавити Правилнике које је сачинила Заједница, на бази радног материјала МУПа.
И даље сматрам да се морамо удружено борити за бољу обуку возача, коректан однос према стручним људима у обуци и заштиту интереса у овој области.
Петар Рашета, дипл.инг.саобр.
секретар Заједнице ауто школа Србије.
proslo je malo vise od deset dana, a opet nista, da li su prekinuti razgovori ??? ili jos uvek traju ???
izvinite ne bi da vas napadam, samo bi zeleo da zanm na cemu sam, kao i moje kolege. odgovora za sada niotkud....
mi smo u malom gradu, mala auto skola, pa jos ako nas zadesi da moramo da imamo odvojeni poligon i sta sve tamo pise ili kazu ne pise, jer ne znamo sta je od toga tacno, ne znam ko ce to da plati, recimo samo onaj poligon, jer je to sada javni parking....
dobro da vam ne placem vise, ali bi dobro bilo da znam(o) gde, na koju stranu da krenemo, da ostanemo pri obuci ili da trazimo neki drugi posao.
opet se vracam na car show u Novome Sadu, kada je receno : vicite koliko hocete, bice onako kako mi kazemo, to jest kako smo zakonom i pravilnikom predvideli..... ili gresim ???
sa postovanjem prema svim kolegama i sapatnicima.

volan

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 98
    • Pogledaj profil
Odg: obuka po novom zakonu
« Odgovor #16 poslato: Mart 16, 2010, 10:42:48 posle podne »

   pa kolega da te utesim poligon ce moci da bude zajednicki, odnosno koristice ga vise skola. Svaka skola koja koristi poligon morat ce da postavi svoju "tablu". Ako radis samo A,B kategoriju nije problem oznake na poligonu se mogu preklapati ali u razlicitim bojama.
   Sto se tice vozila za obuku moci ce da se koriste samo ona koja imaju ABS kocnice (B kategorija). Kazu da ih zastava Punto nema.
   Za motocikle znas sve. Ako imas nameru da obucavas  vozace traktora moras imati traktor u vlasnistvu auto skole. isto ti vredi i za moto kultivator i sve ostalo. Pitam se ko je sve kumovao ovome, a bio protiv zakupa vozila.
   Ucionica ti mora biti opremljena sa 10 racunara (normalno sa legalnim softverom) koji moraju biti umrezeni tako da ih iz MUPa mogu neprestano kontrolisati. Video nadzor sa 4 kamere. Za ovo ti je prelazni period 3 godine. Jednu ucionicu moze koristiti vise skola.Nadam se da ce Zajednica odustati od svog stava da svi moraju imati sve u jednom objektu.
   Digitron u sake pa se saberi.

sasa69

  • Gost
Odg: obuka po novom zakonu
« Odgovor #17 poslato: Mart 17, 2010, 02:57:10 posle podne »
hvala kolega, ali ipak mislim da digitron ne treba, nego treba naći novi posao, jer mi ne znam da li ćemo biti u stanju da isfinansiramo poligon i ostalo,
svojevremeno nam je jedan kolega lepo rekao da ne znamo čta nas čeka, otprilike 2006 godine, ali pošto su svi bili maltene sami sebi direktori nije ih puno ni interesovalo, a sada ....
koliko auto škola može da koristi poligon, bilo je svojevremeno da dve, ali opet rekla kazala.
no ipak hvala,

Petar

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 319
    • Pogledaj profil
Odg: obuka po novom zakonu
« Odgovor #18 poslato: Mart 18, 2010, 06:50:41 posle podne »
Колеге,
нисам ставио на сајт, јер су ме представници МУПа замолили за још мало стрпљења, јер раде на усаглашавању њиховог и нашег предлога Правилника.
То су ме замолили прекључе.
Када заврше усаглашавање доставиће нам тај материјал, па ћемо га ми разматрати, а онда ћемо у ужем стручном кругу сести са њима и усагласити нове ставове.
Надам се да нас неће изиграти.
Шта да кажем, него да молим за још мало стрпљења.
Само Вас молим и то да када кренемо у акцију и борбу за наше интересе да онда будемо јединствени.
Мислим да у овом периоду треба на томе да радимо, да будемо што јединственији.
Неко је споменуо таксисте.
Зашто да не. Многе ауто школе предлажу радикалне мере.
Ипак још мало стршљења.
Петар Рашета, дипл.инг.саобр.
секретар ЗАШ Србије



volan

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 98
    • Pogledaj profil
Odg: obuka po novom zakonu
« Odgovor #19 poslato: Mart 18, 2010, 10:53:41 posle podne »
Gospodine Petre kazete da MUP radi na usaglasavanju njihovog  i NASEG pravilnika. gde je postavljen taj NAS  predlog pa da ga i mi procitamo, kada je to "NAS" predlog

Petar

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 319
    • Pogledaj profil
Odg: obuka po novom zakonu
« Odgovor #20 poslato: Mart 19, 2010, 07:37:58 pre podne »
Предлог Заједнице ауто школа Србије је радила група искусних и стручних људи из Комисије за унапређење обуке и Законодавно правне комисије.
Договор са МУПом је да ни они не објављују свој Предлог, а ни ми Наш док се не усагласе ставови око општих принципа и норми.
Након тога ће Предлог бити објављен, а ми ћемо имати састанке по Подружницама и на крају састанак Главног одбора на који можете доћи сви и на коме ћемо донети коначан став.
Надам се да ће преставници МУПа одржати своје обећање дато по том питању.
Тада Вас молим да узмете сви учешће у конструктивној расправи и да се сви придржавате коначног става који будемо заузели на Главном одбору.
У међувремену апелујте на све ауто школе које нису чланице Заједнице да ''скину'' Приступницу са сајта и доставе је Заједници како би могли да достигнемо проценат од 80 % чланства.
Петар Рашета, дипл.инг.саобр.
секретар ЗАШ Србије


sasa69

  • Gost
Odg: obuka po novom zakonu
« Odgovor #21 poslato: Mart 21, 2010, 09:49:50 pre podne »
sa dužnim poštovanjem prema kolegama, ali...
svi skrivamo sve...
ali koliko će nam vremena ostati nakon objavljivanja jednog i drugog pravilnika da mi damo neke primedbe na te ili taj jedinstveni pravilnik.
Ako sam dobro pročitao onaj pravilnik iz Sat +, tamo je pisalo da jedan čas traje 45 minuta ili dva spojena 90 minuta, ali u zakonu piše 50 minuta i 10 minuta odmora.....
U istom pravilniku piše da dve autoškole mogu da imaju jedan poligon... sada ispada da više auto škola mogu imati jedan poligon... pa konačno i dve auto škole su više auto škola....

volan

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 98
    • Pogledaj profil
Odg: obuka po novom zakonu
« Odgovor #22 poslato: Mart 21, 2010, 09:38:54 posle podne »


     Novi zakon predvidja da i jednu ucionicu moze koristiti vise auto skola , ali ispit se ne moze drzati zajedno u isto vreme.
     A sto se tice pravilnika tu za nas nema posla ni primedbi posto ce to za nas obaviti kako kaze gospodin Petar "to ce sve osmisliti strucni ljudi" , a nase je da ga samo jedinsveno podrzimo, bez stavljanja primedbi ili predloga. kao u doba komunizma samo podignite ruku da se slazete  :D

Petar

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 319
    • Pogledaj profil
Odg: obuka po novom zakonu
« Odgovor #23 poslato: Mart 22, 2010, 10:44:28 posle podne »
Колеге, колеге,
није баш тако како тумачите,

примедбе на материјал Правилника ћете моћи дати сви.
Циљ је био да се сачини један сажет текст, а на основу предходних наших заједничких расправа у Нишкој Бањи, Ковину и ...
Када добијемо ове примедбе биће сазван састанак Главног одбора на који долазе представници сваког округа, тј Подружнице. Састанку Главног одбора може присуствовати сваки члан Заједнице.
Пре тога ће бити времена да се сви припремите за овај састанак, јер ћемо материјале објавити на Сајту.
Само се надамо да ће МУП испоштовати овакав договор.

На нама је да будемо спремни да се заједнички аргументовано супротставимо лошим решењима.
Зато, у међувремену, радите на уписивању оних ауто школа у Заједницу које се још нису уписале.

Петар Рашета, секретар ЗАШ Србије.

milan.st

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 3
    • Pogledaj profil
Odg: obuka po novom zakonu
« Odgovor #24 poslato: Mart 23, 2010, 02:02:31 posle podne »
PETRE, NE BI BILO LOŠE DA SE SASTANAK GLAVNOG ODBORA ORGANIZUJE NA VISE DESTINACIJA (PO ISTIM PITANJIMA) T.J. DA SE NADJE MESTO SASTANKA KOJE BI BILO BLIZE ODREĐENOM BROJU OKRUGA TAKO DA MI IZ ZAPADNO BAČKOG OKRUGA ILI NEKOG DRUGOG NE TRČIMO DO NIŠKE BANJE ILI ONI IZ NIŠKOG OKRUGA TRČE U APATIN.
MOLIM VAS, RAZMOTRITE OVO PITANJE ZBOG EFIKASNOSTI I FUNKCIONALNOSTI RADA  ZAŠS-a I VEĆEG UČESTVOVANJA OSTALIH AKTERA OBUKE, JER KAD GOD JE U PITANJU VREME NEIZBEŽNO JE I FINANSIJSKO PITANJE.
KAKO VREME ODMIČE SVE SE VIŠE JAVLJA POTREBA ZA PITANJIMA I KOMENTARIMA A UPRAVO TA MASOVNOST MOŽE DOVESTI DO KVALITETNIJIH ODLUKA.
POZDRAV, SEKRETARU ZAŠS!

soks5

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 105
    • Pogledaj profil
Odg: obuka po novom zakonu
« Odgovor #25 poslato: Mart 23, 2010, 03:32:07 posle podne »
PETRE, NE BI BILO LOŠE DA SE SASTANAK GLAVNOG ODBORA ORGANIZUJE NA VISE DESTINACIJA (PO ISTIM PITANJIMA) T.J. DA SE NADJE MESTO SASTANKA KOJE BI BILO BLIZE ODREĐENOM BROJU OKRUGA TAKO DA MI IZ ZAPADNO BAČKOG OKRUGA ILI NEKOG DRUGOG NE TRČIMO DO NIŠKE BANJE ILI ONI IZ NIŠKOG OKRUGA TRČE U APATIN.
MOLIM VAS, RAZMOTRITE OVO PITANJE ZBOG EFIKASNOSTI I FUNKCIONALNOSTI RADA  ZAŠS-a I VEĆEG UČESTVOVANJA OSTALIH AKTERA OBUKE, JER KAD GOD JE U PITANJU VREME NEIZBEŽNO JE I FINANSIJSKO PITANJE.
KAKO VREME ODMIČE SVE SE VIŠE JAVLJA POTREBA ZA PITANJIMA I KOMENTARIMA A UPRAVO TA MASOVNOST MOŽE DOVESTI DO KVALITETNIJIH ODLUKA.
POZDRAV, SEKRETARU ZAŠS!

Potpuno se slazem sa gore pomenutim. Na taj nacin bi bilo najefikasnije da se i druge autoskole ukljuce i da daju svoje komentare.
Hvala

Petar

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 319
    • Pogledaj profil
Odg: obuka po novom zakonu
« Odgovor #26 poslato: Mart 23, 2010, 07:18:20 posle podne »
Колеге,
ништа немам против и оваквог предлога, али мислим да за такву активност нећемо имати довољно времена.
Ако буде времена ето јавне расправе по подружницама, али ако не буде онда Вас молим да не жалите да дате који динар и за заједничку ствар и да дођете на састанак Главног одбора када је већ отворен за све.
Знам да Вам је тешко дати који динар, јер се нисте баш потрудили ни да прочитате стање Заједнице које  понекад истакнем у вестима, јер би се у супротном на том списку донатора нашла и Ваша имена.
Замислите слику када на Главни одбор дође преко 80 људи из свих подружница. Такав одзив је био до сада на свим седницама Главног одбора.
Али Северно бачког и Западно бачког округа нема. Зашто?

Но, ваљда ћемо се опаметити и скупити што већи број ауто школа да се боримо за заједнички интерес.
Секретар ЗАШ Србије

volan

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 98
    • Pogledaj profil
Odg: obuka po novom zakonu
« Odgovor #27 poslato: Mart 23, 2010, 10:49:25 posle podne »


   Konacno je krenula neka rasprava i na forumu, ali je zalosno da tako mali broj ucestvuje. uvek ista imena. Mislim da je forum mesto gde bi se moglo malo vise prodiskutovati. Sekretar bi trebao malo biti aktivniji.
    Zanima me kakav je stav vaseg strucnog staba u pogledu poligona. Pitam vas zbog toga posto su neki clanovi SUP-ove komisije saglasni da se poligon ukine i da se odredjene radnje koje su predvidjene za poligon rade u sporednim ulicama tokom ispita.

sasa69

  • Gost
Odg: obuka po novom zakonu
« Odgovor #28 poslato: Mart 25, 2010, 08:44:52 pre podne »
dragi kolega volan, otkud sada to da su neki protiv poligona, (i ja se slažem), ali su toliko zapeli, pa još i sa lap topom i web kamerom (neko je spominjao, mislim g-din Petar), da snimimo poligonske radnje radi kontrole časa.
Po nama je poligon gubljenje vremena, trošenje auta, stani koči, kada je toplo non stop radi ventilator, itd.....
jako je teško stati između dva ništa, slažem se da je opasnije stati između dva nečega (tu postoji opasnost od udaranja dva auta, ili udaranja u zid...). ali mislim da je korisnije, a i imaćemo više vremena ako obuka bude trajala 40 X 50 minuta.
Moram još da spomenem da je neke radnje vozilom što su obavezne, npr. propuštanje pešaka na pešačkom prelazu, jako opasno, pošto ostali vozači pretiču vozilo koje usporava pred pešački prelaz, ili obilaze vozilo već zaustavljeno ispred pečkog prelaza, pešaci beže kao preplašeni začevi....(ovo je najgori primer...) vi možda imate i drugih primera. onda pitanje u vezi tahografa. ako on mora da bude, postoji u autu, pa kažu ako ništa drugo onda u prtljažniku,
- kako ćemo znati da li se on pokvari pa ne registruje našu vožnju,
- da li ćemo morati za svakog učenika morati da pravimo zaseban tahograf listić kao sada,
- da li će pisati prijavu ako slučajno minut dva ranije ili kasnije završimo čas, jer kako reče voditelj sat+ to nije stvar saobraćaja nego instruktora, ko nije probao ne zna da li to moguće, samo se slepo pridržavajte pravilnika i Zakona.....
- koliko auto škola će moći da koristi poligon, dve je bilo dao sada, a od sada? mada bi bilo bolje da ga ne bude.
Ima još pitanja, ali o tome kasnije kada budem imao nešto konkretno u rukama, jer je ovo sve samo rekla kazala.



Petar

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 319
    • Pogledaj profil
Odg: obuka po novom zakonu
« Odgovor #29 poslato: Mart 25, 2010, 09:46:03 pre podne »
Колеге,
ако сте пратили наше активности око Закона и око Правилника онда су Вам познати наши заједнички ставови:
-струка се противи коришћењу полигона на испиту, јер сматрамо да је то само губљење времена и провера нечега што ми зовемо ''жонглирање''
-МУП инсистира на полигону
-Ми смо тражили да се само оне најопасније операције раде на полигону (за А категорију осмице, слалом и сл), успоравања са возилом и ништа више
-Ми предлажемо да ниједна операција на полигону не буде елиминаторна на испиту осим оних где кандидат поруши све препреке. Сматрамо да је боље да заустави и понови операцију колико хоће пута, само да не ''удара у зид'', тј препреке који ће бити у облику чуњева.
-Ми предлажемо да општине граде типске полигоне у склопу васпитања и образовања деце и омладине
-Ми инсистирамо да оба члана комисије (кад већ мора тако да буде) пишу своје бодовне листе да би се каснијом анализом показало ко колико зна и ко колико вреди и зашто падају кандидати
-Ми смо апсолутно против било какве додатне контроле рада комисије која пада на терет ауто школа и ако се то усвоји имамо заузет став да поставимо питање уставности такве одредбе

Много тога желимо да унапредимо са искуствене и стручне стране.
Морам признати да сам разочаран што представници МУП нису спремни да директно са нама сучељавају ставове, већ то радимо дописивањем, а то само отежава посао и троши непотребно и време и енергију.

Морамо бити спремни да се боримо и радикалнијим мерама.
Позовите и упутите колеге да се јављају и учествују у раду овог форума. Обећавам да ћу бити мало присутнији.
Позовите и оне који нису чланови Заједнице да се учлане.

Сва питања ми можете послати и на Е маил rasetap@sezampro.rs.

Петар Рашета, дипл.инг.саобр.
секретар ЗАШ Србије.