Autor Tema: Probna vozačka dozvola i obaveze vozača  (Pročitano 22573 puta)

maja

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 2
    • Pogledaj profil
Probna vozačka dozvola i obaveze vozača
« poslato: Januar 25, 2011, 11:19:51 pre podne »
Po novom zakonu svako ko dobija vozačku dozvolu B kategorije po prvi put dobija PROBNU vozačku.

Ok, jasno mi je zašto je probna a i u njoj samoj piše koja su ograničenja i obaveze vozača:
Važi godinu dana, vozač mora da vozi sa nekim ko ima dozvolu barem 5 godina, ne sme da vozi od 23-05h, mora da se kreće brzinom 90% od dozvoljene, ne sme da koristi telefon i sl. u vožnji, i mora da ima oznaku P sa prednje i zadnje strane vozila.

I eto mog pitanja:
Da li neko ima informaciju ko izdaje te oznake (da li one uopšte postoje), koliko se plaćaju, kako izgledaju i uopšte kako se koriste. Naime, čula sam da su u vidu nekih nalepnica koje se lepe na prednje i zadnje staklo... S obzirom da vozilom neću upravljati samo ja, da li ih je neophodno odlepljivati u slučaju kada vozilom upravlja neko ko nema probnu dozvolu. Ili su to neke tablice, kao na pr. L za školu... I još more pitanja...

E sad, u Ljermontovoj gde su mi izdali probnu dozvolu su rekli da je za to zadužena Uprava saobraćajne policije, a tamo su rekli da će ih praviti AMSS. AMSS kaže da im je u MUP-u izričito rečeno da je obaveza proizvodnje i izdavanja ovih oznaka u nadležnosti MUP-a. I tako u krug...

Da li je neko čuo nešto o ovome i da li postoji mesto osim zakona o bezbednosti saobraćaja (isti pasus iz zakona je prepisan u dozvolu) gde se detaljnije uređuje ovo pitanje i svi dalji propisi.

Takođe da li je moguće da u međuvremenu na neki drugi način označim na automobilu da sam početnik, na pr. na papiru manjih dimenzija napisati "P" ili nešto slično...
Molim za pomoć, pošto jedini savet koji sam dobila je iz AMSS da ne vozim dok se ovo pitanje ne reši... A to kao i sve u našoj zemlji može da potraje...

Hvala!

MTK

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 55
    • Pogledaj profil
Odg: Probna vozačka dozvola i obaveze vozača
« Odgovor #1 poslato: Januar 25, 2011, 02:32:20 posle podne »
Koliko sam ja upoznat još uvek ne postoji ništa u vezi "P" oznake

soks5

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 105
    • Pogledaj profil
Odg: Probna vozačka dozvola i obaveze vozača
« Odgovor #2 poslato: Januar 25, 2011, 03:05:59 posle podne »

E sad, u Ljermontovoj gde su mi izdali probnu dozvolu su rekli da je za to zadužena Uprava saobraćajne policije, a tamo su rekli da će ih praviti AMSS. AMSS kaže da im je u MUP-u izričito rečeno da je obaveza proizvodnje i izdavanja ovih oznaka u nadležnosti MUP-a. I tako u krug...

Hvala!

A sta te to cudi???????Jel ti znas u kakvoj drzavi zivimo ??? ??? ??? Moja licna preporuka ti je da ne vozis dok se nekako ne odredi ko pravi te nalepnice i koji je standard(ako ga bude), jer me ne bi cudilo da te neki policajac zaustavi i naplati kaznu sto nemas nalepnicu bez obzira sto niko ne zna ko to izdaje.
Ja licno nisam cuo nista ko to izdaje ili mozes sam da napravis.
Mozda ce neko da ti da bolji i drugaciji odgovor.Zao mi je.

zozo

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 12
    • Pogledaj profil
Odg: Probna vozačka dozvola i obaveze vozača
« Odgovor #3 poslato: Januar 25, 2011, 06:54:34 posle podne »
Citat
I eto mog pitanja:
Da li neko ima informaciju ko izdaje te oznake (da li one uopšte postoje), koliko se plaćaju, kako izgledaju i uopšte kako se koriste. Naime, čula sam da su u vidu nekih nalepnica koje se lepe na prednje i zadnje staklo... S obzirom da vozilom neću upravljati samo ja, da li ih je neophodno odlepljivati u slučaju kada vozilom upravlja neko ko nema probnu dozvolu. Ili su to neke tablice, kao na pr. L za školu... I još more pitanja...
Oznaku P još niko ne izdaje ,pravilnikom još nije određen ni oblik,ni velićina niti boja tablice ni boja slova P.
Zato ja preporućujem da voziš bez te oznake.Saobraćajcu dopusti da ti piše prijavu,jer ta prijava če biti odbaćena na sudu.Ako ti budeš napravila neku tablicu, zato te mogu kazniti, jer je to  protivzakonito

Petar

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 319
    • Pogledaj profil
Odg: Probna vozačka dozvola i obaveze vozača
« Odgovor #4 poslato: Januar 25, 2011, 08:45:47 posle podne »
Е таква је наша бирократија.

Донели су Правилник о возачким дозволама по којем уз захтев мораш оподнети:
1. Потвр5ду о положеној првој помоћи, а то још није ни у повоју. Министарствоп здравља још ништа по том питању није урадило.
2. Лекарско уверење не старије од 6 месеци, а већ и птице знају да ће лекарско уверење за обуку важити годину дана и
3. П ознаку за које је задужено Министарство за инфр4аструктуру и које још ништа није урадили по том питању.

Проблем је што млади људи који никад у животу нису радили у овој области седну у бирократску фотељу и почну да нам соле памет. Ја то са преко 30 година стажа у саобраћају не бих имао смелости.
Но шта ћемо када нисмо кадри да узмемо метлу и да почистимо то зло што се ствара.
Тако нам и треба.
Како кажу стари: што смо сејали то смо и добили.

mrkiboy74

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 155
    • Pogledaj profil
Odg: Probna vozačka dozvola i obaveze vozača
« Odgovor #5 poslato: Januar 25, 2011, 09:32:55 posle podne »
vrlo je jasno zašto je prvo donešen pravilnik o vozačkim dozvolama,a trebao je biti poslednji.. posmatrajte novčane tokove i sve će vam biti jasno.. direktan priliv sredstava u budžet.. ista priča i sa registarskim tablicama i saobraćajnim dozvolama.. ostali pravilnici ne donose trenutno sredstva, pa državnom aparatu nisu toliko zanimljivi,tako da ćemo mi na njih još čekati.. i ko zna koliko će dugo još kandidati na ispitima raditi stare testove,a na putevima već više od godinu dana važe nova pravila. da li je to još negde zabeleženo u svetu ? treba obavestiti Ginisa..  ;D

uviz

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 68
    • Pogledaj profil
Odg: Probna vozačka dozvola i obaveze vozača
« Odgovor #6 poslato: Januar 25, 2011, 10:01:33 posle podne »
mi smo zbunjeni,a ko nas je zbunio to znamo... i sada lud moze da navali na zbunjenog.ono cega nema nemoze se ni koristiti.ako gledate informativne emisije  i pri tom mislite jos uvek svojom glavom onada mozete zakljuciti da se nasa drzava nalazi i dalje u namerno izazvanom i kontrolisanom haosu.kazem u kontrolisanom jer obican(MALI) gradjanin i dalje snosi svu odgovornost i posledice za svoje ponasanje kako u saobracaju tako i drustvu.ovi nedodirljivi (citaj vlast i siva eminencija vlasti)nas vrte u krug i setaju od saltera do saltera,od plicajca do sudije za preksaje koji nas kaznjava minimalnom kaznom koju mozemo platiti na vise rata jel eto, shvataju da su nam primanja mala.zaista dali bi drzava bankrotirala kada obican(MALI) gradjanin nebi placao kazne zbog povrede zakonskih odredbi.

maja

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 2
    • Pogledaj profil
Odg: Probna vozačka dozvola i obaveze vozača
« Odgovor #7 poslato: Januar 26, 2011, 08:43:14 pre podne »
Hvala svima na odgovorima i savetima!

@ Petar: napisao si da je Ministarstvo za infrastrukturu zaduženo za te tablice, nije mi jasno zašto kad tek oni ništa ne rade :) Sumnjam da će imati vremena da prave te oznake, ipak im treba jedno 30godina za 10km nekog tamo koridora ili puta :D

Takođe, ako vozim bez te oznake i neko me zaustavi, na osnovu čega će da me kazni kad ne postoji nigde u zakonu taj prekršaj niti kolika je kazna :D

Najbolje da ja zaustavim nekog saobraćajca i lepo ga pitam ;)





Marko992full

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 1
    • Pogledaj profil
Odg: Probna vozačka dozvola i obaveze vozača
« Odgovor #8 poslato: April 03, 2011, 08:52:12 posle podne »
pozdrav svima na forumu...ja imam probnu dozvolu od 12.01.2011.god. Sve vase dileme oko toga mozete resiti u policiskoj stanici,kod nacelnika saobracajne policije...bar sam ja tako uradio...Otisao sam,i pitao o svemu...dobio sam odgovor da mogu da vozim,posto sam punoletan,bez pratioca (pratioc je samo za one koji sa 17god dobiju probnu vozacku,i to dok se ne opunolete,posle gube pretioca)...Za ogranicenje ti vazi da moras 10% ispod dozvoljene brzine da vozis,ne smes od 23-05h...meni su pre 2-3 dana zbog toga pisali,i nemojte se igrati,kazna moze biti i do 20 000din koliko je meni, a moze vam povuci i bodove...meni nije ali sam zato preplatio...uglavnom idete kod sudije za prekrsaje...
ja sam sa tom dozvolom presao pola srbije...auto mi treba zbog posla...zaustavljali su me i u Jagodini,i u Cacku, Beogradu, Kragujevcu, Uscu, i da ne nabrajam vise,ali mi zbog nalepnice "P" niko nije nikad pravio problem,niti zbog pratioca...naj obicnija kontrola...
Nemojte da se plasite toga, samo se pridrzavajte propisane brzine,stavljajte pojas, upalite svetla, i niko van nece praviti nikada problem...
naravno nemojte kao ja da vozite posle 23h, kazne su ogromne...(meni je pisana u 23:05h, pise mi u prekrsajnoj prijavi koju mi je pisao pandur iste veceri...)