Autor Tema: Problem!!!!  (Pročitano 20611 puta)

milos.sb

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 73
    • Pogledaj profil
Problem!!!!
« poslato: Oktobar 13, 2011, 10:38:44 posle podne »
Poštovani kolege,

Relativno sam nov u ovom poslu. 6 godina radim kao predsednik ispitne komisije, a od prošle godine i kao instruktor. Imam 26 godine. Završio sam ekonomski fakultet i višu trogodišnju saobraćajnu... Redovno se susrećem sa problemima i nesuglasicama sa starim instruktorima i predstavnicima supa... No ajmo jedan po jedan problem..

Na fakultetu su nas učili da se žmigavac daje uvek kad se vrši skretanje bez obzira da li se krećemu putem sa pravo prvenstva ili ne, a ne dajemo ako nastavljamo kretanje pravo preko raskrsnice, bez obzira ako se desi da se onda isključujemo sa glavnog puta. Tako i piše u svim udžbenicima. Međutim to kod nas u Zaječarskom i Niškom okrugu uopšte nije tako. Stari instruktori uče svoje kandidate, a i supovci to isto traže, da se žmigavac ne daje ako se skreće ulevo ili udesno a pri tom se krećemo po glavnom putu. A dajemo žmigavac ukoliko nastavljamo kretanje pravo preko raskrsnice a isključujemo se sa glavnog puta... Tako da svuda sa sobom nosim razne metodike među kojima se nalazi i metodika Prof. Dr. Krse Lipovca koja do detalja objašnjava ovu, kao i mnoge druge teme, i raspravljam se sa instruktorima i supovcima, ali ne vredi... Ja sam mlad i neiskusan, a oni imaju 300 godina iskustva iza sebe... Šta da radim?????

Petar

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 319
    • Pogledaj profil
Odg: Problem!!!!
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 15, 2011, 08:36:19 pre podne »
Поштовани колега,
показивач правца се даје када вршите померање возила са своје основне путање и на тај начин обавештавате друге учеснике у саобраћају о својој намери. Он нема везе са категоријом пута.
То се учи на обуци и заиста незнам ко то и може другачије да схвати.
Значи, ако се крећете на путу са пружањем пута са првенством пролаза у лево морате дати леви показивач правца, јер скрећете. У супротном мораћете дати два десна показивача правца: ако наставите право, јер неко каже да силазите са главног пута, али и кад скрећете десно такође на споредни пут, а то је некоректна и неправилна употреба показивача правца, јер обмањујете друге учеснике у саобраћају.
Петар Рашета, дипл.инг.саобр.
секретар Заједнице ауто школа Србије


milos.sb

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 73
    • Pogledaj profil
Odg: Problem!!!!
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 25, 2011, 10:00:02 posle podne »
Shvatam ja to, kako je onda moguće da je izjedrila jedna ogromna većina starih instruktora i ispitivača iz supa koji su učili kandidate da rade drugačije... Ko to može više da promeni?? Traže sada od mene da i ja učim kandidate da ne daju levi kad vrše skretanje krećući se putem sa pravo prvenstva, a da daju desni ako nastavljaju pravo a isključuju se sa glavnog puta...

Petar

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 319
    • Pogledaj profil
Odg: Problem!!!!
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 26, 2011, 07:48:34 posle podne »
Колега нема ту шта да се прича.
Закон је јасан.
Погледајте члан 32 новог Закона. Тако је било и у старом.
Петар рашета, дипл.инг.саобр.
секретар Заједнице ауто школа Србије.


milos.sb

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 73
    • Pogledaj profil
Odg: Problem!!!!
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 28, 2011, 07:34:35 posle podne »
Član 32
  « Prethodni član     Sledeći član » 
(1) Vozač ne sme naglo da menja način vožnje, osim u slučaju izbegavanja neposredne opasnosti.

(2) Vozač koji namerava da pomeri vozilo udesno ili ulevo, menja saobraćajnu traku, pretiče, obilazi, zaustavlja, skreće, okreće se polukružno, vozi unazad, prestrojava se i sl., sme da otpočne takvu radnju samo ako se uverio da to može da učini na bezbedan način.

(3) Nakon uveravanja da sme da otpočne željenu radnju vozač je dužan da druge učesnike u saobraćaju jasno i blagovremeno obavesti o tome, dajući im znak pomoću pokazivača pravca ili, ako oni ne postoje, odgovarajući znak rukom. Vozač koji pokazivačem pravca daje propisani znak, mora davati znak za sve vreme vršenja radnje vozilom, a po izvršenoj radnji mora prestati sa davanjem tog znaka.

milos.sb

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 73
    • Pogledaj profil
Odg: Problem!!!!
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 28, 2011, 07:47:20 posle podne »
Jasno! Nigde ne kaže da ako se nalazite na glavnom putu za vas zakon ne važi. Nego oni se drže toga da ako su na putu sa pravo prvenstva kao ne vrže skretanje to je samo krivina, a skretanje je za njih nastavljanje kretanja pravo preko raskrsnice... Imamo na primer jednu raskrsnicu gde je se put sa pravom prvenstva proteže blago levo kao kod ipsilon raskrsnice, dok je pot pravo odvojen isprekidanom linijom tako da oni za pravo traže desni žmigavac, a za levo kažu da ne treba ni jedan... Kako se može rešiti taj problem...???

Petar

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 319
    • Pogledaj profil
Odg: Problem!!!!
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 28, 2011, 09:53:47 posle podne »
Заиста ми је жао што не можете да одбраните струку. Скретање је једно, акретање по главном путу друго у смислу операција са возилом.
Манимо приче и одуприте се филозофима у саобраћају.
Саобраћај има јасне принципе (јест да закон зна негде и да закомпликује).
Доказ свему овоме понављам:
1 Четворокрака раскрсница
2. Пружање главног пута у лево.
3. Ако возач хоће да иде право, по овим ''филозофима'' даје десни показивач правца, јер силази са главног пута.
4. Шта ако хоће да иде десно? Опет десни показивач правца. Зар то није обмана других учесника у саобраћају?
Значи, запамтите скретање нема везе са врстом и катеогирјом ПУТА ПО КОМЕ СЕ КРЕЋЕТЕ. ТО ЈЕ ОПЕРАЦИЈА ВОЗИЛОМ У ЦИЉУ ПРОМЕНЕ ОСНОВНЕ ТРАЈЕКТОРИЈЕ.
Даље немам намеру да убеђујем колеге. То се мора знати. Ако неки суповац незна онда сте дужни да браните струку. Зар мислите да они све знају. ХА,ХА, грдно се варате.
Рашета


milos.sb

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 73
    • Pogledaj profil
Odg: Problem!!!!
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 28, 2011, 10:21:37 posle podne »
Hvala.
« Poslednja izmena: Oktobar 29, 2011, 10:16:46 posle podne milos.sb »