Autor Tema: Problem br. 2  (Pročitano 5658 puta)

milos.sb

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 73
    • Pogledaj profil
Problem br. 2
« poslato: Oktobar 13, 2011, 10:44:45 posle podne »
Druga stvar!!!

Kada radimo polukružno sa vraćanjem u rikverc, sa korišćenjem bočne desne ulice, zahtevaju da se obavezno vratimo 5 m od raskrsnice jer je u raskrsnici zabranjeno zaustavljanje i parkiranje... Koliko mi je poznato, taj isti član zakona ima i nastavak, a to je da se zaustavljanjem ne smatra zaustavljanje radi postupanja po znaku i pravilu saobraćaja... Tako da se onda zaustavljanjem ne smatra polukružno po pravilu saobraćaja i to valjda znači da ne moramo da se vraćamo 5 m, već je dovoljno da se vratimo do zaustavne linije odnosno saobraćajnog znaga ili pak do linije preglednosti...
« Poslednja izmena: Jul 17, 2012, 08:48:37 posle podne milos.sb »

Petar

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 319
    • Pogledaj profil
Odg: Problem br. 2
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 26, 2011, 08:05:57 posle podne »
Ма све су то ''цаке'' са испита.
Полукружно окретање је операција која се врши тако да не ометаш друге учеснике у саобраћају.
Зашто би сада малттретирали друге учеснике ''возајући се'' иза стоп линије или 5 метара од раскрснице или иза знак итд. У пракси тако сигурно нећете радити, већ ћете што пре напустити раскрсницу и престати да ометате друге учеснике у саобраћају.
На испиту комисија покушава да додатним елементима утврди да ли кандидатзна да вози у 'рикверц'', да ли зна који знак је на том споредном путу и томе слично. То су разне варијације са истим циљем '' да се покуша доказати да кандидат нешто незна''.
Мислим да је време да покушамо да на испиту дознамо шта кандидат зна.
Тада би било све другачије.
Петар Рашета, дипл.инг.саобр.
секретар ЗАШС.

milos.sb

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 73
    • Pogledaj profil
Odg: Problem br. 2
« Odgovor #2 poslato: Novembar 09, 2011, 10:07:43 posle podne »
Razumem ja to da su to cake sa ispita i da komisija "ima pravo" da traži od kandidata da se vraća u rikverc iako je to zabranjeno osim ako je to nužno i na što kraćim relacijama, ali ovde je reč o tome da su kandidati padali na ispitu jer nisu ispoštovali pet metra od poprečnog ivičnjaka... ???

MTK

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 55
    • Pogledaj profil
Odg: Problem br. 2
« Odgovor #3 poslato: Novembar 09, 2011, 10:54:46 posle podne »
Koliko mi je poznato, taj isti član zakona ima i nastavak, a to je da se zaustavljanjem ne smatra zaustavljanje radi postupanja po znaku i pravilu saobraćaja. Kolega Vi ste sasvim u pravu što se tiče propisa ali ovde postoji jedna druga stvar u kojoj kolege iz MUP- a greše.
Naime po zapisniku odnosno pravilniku o polaganju vozačkih ispita nigde nije predvidjena radnja "Polukruzno okretanje sa manevrisanjem". Pošto takva radnj nije predvidjena nije ni moguće da kandidat zbog toga padne. Po meni svaki kandidat koji je zbog te radnje pao trebao bi da se žali i da tuži komisiju koja je postupila protivno zahtevima ispita.
LIČNO SE SLAŽEM DA KANDIDAT NE TREBA DA DOBIJE DOZVOLU AKO NIJE SPOSOBAN DA TU RADNJU URADI NA TAKAV NAČIN DA NE OMETA DRUGE UČESNIKE USAOBRAĆAJU
U našoj autoškoli se to vežba sa kandidatima ali se nikada ne koristi kao ispitno pitanje.
P.S. Po Vojvodjanskom zakonu koji se ne primenjuje još od 90-ih ta se radnja radila na poligonu koji nije ni postojao već u realnom saobraćaju.
NEMOJTE DOZVOLITI ISPITIVAČU IZ MUP-a da Vam diktira *tempo* jer Vi iz autoškole morate argumentima odbraniti svoje kandidate. MI SMO USPELI

milos.sb

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 73
    • Pogledaj profil
Odg: Problem br. 2
« Odgovor #4 poslato: Jul 24, 2012, 09:54:09 posle podne »
Ponovo htedoše da mi obore kandidata jer se nije vratio 5 metra od raskrsnice iako se vratio do zaustavne linije..  :) Kažu, zabranjeno je zaustavljanje 5 metra od raskrsnice.......... :D Kao mora da se vrati da vidi koji je znak. Možda je znak da ne sme da se vraća putem koji je došao?????