Autor Tema: Netacni odgovori na pitanja za polaganje teorije  (Pročitano 68537 puta)

Cvrck

  • Gost
Odg: Netacni odgovori na pitanja za polaganje teorije
« Odgovor #60 poslato: Decembar 27, 2012, 06:07:33 posle podne »
MT, pitanje 53 mi je jasno ali pitanje 54 nisam shvatila, odgovor A mi je delovao kao skup nabacanih reci bez smisla. :D Hvala na objasnjenju. :)

mrkiboy74

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 155
    • Pogledaj profil
Odg: Netacni odgovori na pitanja za polaganje teorije
« Odgovor #61 poslato: Decembar 27, 2012, 09:48:18 posle podne »
:),kolega mrkiboy:ne idete mi na zivce(zao mi je ako sam ja vama isao),ovo smatram kao konstruktivnom polemikom,i naravno da razlicita misljenja moraju da postoje,o dobro je sto postoje,i razmenjujuci ih, svako ko svoje stavove iznosi pomaze onom drugom da ih saslusa,svoje definise,eventualno koriguje,ispravi,...itd, idemo dalje: :),
Stav 1 : -" Licu koje ispunjava sve uslove za upravljanje vozilom B kategorije, a nije navršilo 18 godina života IZDAĆE SE probna vozačka dozvola KAD NAVRŠI 17 godina, sa ROKOM VAŽENJA OD JEDNE GODINE."(TACKA) :)(i svi stavovi kasnije se odnose na ovo lice,do:
Član 182, stav 8 : -"Probna vozačka dozvola će se IZDATI I LICU KOJE JE NAVRŠILO 18 GODINA, koje prvi put stiče pravo na upravljanje motornim vozilima "B“ kategorije. Na OVO LICE primenjuju se odredbe propisane u st. 2, 4, 5. i 7. ovog člana."

Lice iz stava 1 i 3,je 17-godisnjak,a iz stava 8 je 18-godisnjak,....


O kolega MT, kako ste ? ;)
Ne vidim šta ste mi ovde posebno pojasnili jer i ja tvrdim isto, stav 1 i 3 maloletnik, stav 8 punoletnik. Ali da se pozabavimo malo stavom 3 :
"Vozač koji IMA PROBNU VOZAČKU DOZVOLU B kategorije NE SME da započne i upravlja vozilom bez nadzora lica u vozilu koje ima vozačku dozvolu B kategorije u trajanju od najmanje pet godina."
Naglasio sam namerno "IMA PROBNU VOZAČKU DOZVOLU" jer on je ima godinu dana, zar ne ? Znači, ako ju je dobio sa 17 i po godina, on je ima do 18 i po godina. Kad navrši 18 godina, on još pola godine ima TU ISTU PROBNU VOZAČKU DOZVOLU, a NE IZDAJE MU SE NOVA, tako da on NIKAD NEĆE postati lice iz stava 8.

Što se tiče pitanja broj 54, istraživao sam malo i bio sam mišljenja kao i vi ali sam onda zapazio nešto.. U odgovoru pod A navodi se i "DEKLARISANA VREDNOST UKUPNE MASE priključnog vozila koju može vući motorno vozilo ODREĐENE NA PROIZVOĐAČKOJ TABLICI motornog vozila". Kao što ste i sami rekli, ukupna masa ne može da bude poznata, pa kako onda da bude deklarisana ? I još navedena na proizvođačkoj tablici motornog vozila ?! U članu 20 pravilnika o podeli motornih i priključnih vozila, kao deklarisana, navodi se samo NAJVEĆA DOZVOLJENA MASA, a za UKUPNU MASU piše samo koje vrednosti ne sme da prelazi za određena vozila. Tako da odgovor pod B izgleda najlogičniji, međutim ne uklapa se ni on u tačku 2 i 3, člana 20 :
"(2) Укупна маса моторног возила и приколица не сме да прелази вредност највеће дозвољене масе возила која је декларисана на идентификационој таблици моторног возила.
(3) Укупна маса скупа возила не сме да буде већа од највеће дозвољене масе скупа возила која је декларисана на идентификационој таблици моторног возила. Уколико овај податак није познат, укупна маса прикључног возила не сме бити већа од укупне масе вучног возила за више од 50%."

Meni izgleda da je ovo pitanje bez ponuđenog odgovora..  ???
« Poslednja izmena: Decembar 27, 2012, 10:45:10 posle podne mrkiboy74 »

MT

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 156
    • Pogledaj profil
Odg: Netacni odgovori na pitanja za polaganje teorije
« Odgovor #62 poslato: Decembar 28, 2012, 08:17:35 pre podne »
Hvala na pitanju,dobro je,u praznicnom raspolozenju‚tako da mi ni vi čak nećete pokvariti raspoloženje :), :) :),šalim se,
Slažem se da je kod dosta stvari možda moglo i određenije da se napiše,ali šta je tu je...
Kod ovog pitanja 54,mislim da je akcenat stavljen na čistom prepoznavanju pojmova,i to je po meni čisto trik pitanje,...jedino ako nisu sad neki novi standardi obeležavanja vozila.. :(
Ovi stavovi su sami za sebe,i pojašnjava se varijacija spregnutih vozila,da se vodi računa o raspodeli tereta na oba vozila ,a da pri tom vodi računa o opterećenju u granicama najveće dozvoljene mase,jer imate sad i preciziran zakonski okvir odnosa snage motornog vozila i tereta koje može da ponese (kw/t),i zavisno od toga tražite i adekvatno priključno vozilo ......

mrkiboy74

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 155
    • Pogledaj profil
Odg: Netacni odgovori na pitanja za polaganje teorije
« Odgovor #63 poslato: Decembar 28, 2012, 09:49:27 posle podne »
E baš mi je drago  :)
Pitanje je dobro formulisano, ali su odgovori nejasni. U saobraćaju sve mora biti jasno i nedvosmisleno, uprotivnom stvara se mogućnost za nezgodu. Takvi bi trebali biti i testovi, da se tačno zna šta je šta. Trik pitanja služe da nateraju kandidate da uče temeljnije i da razumeju materiju, ali ovde baš preteruju. Sad bi kandidati trebali biti i pravnici i lektori i inženjeri da bi mogli razumeti šta je autor hteo da kaže. Uostalom, ne razumem šta će ovo pitanje u testovima svih kategorija ?

MT

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 156
    • Pogledaj profil
Odg: Netacni odgovori na pitanja za polaganje teorije
« Odgovor #64 poslato: Decembar 28, 2012, 10:25:27 posle podne »
Pa znate,propisi su propisi,i vaze za sve,konkretno,licno znam nekoliko vozaca koji su se jedva provukli prilikom dovoza auta iz inostranstva,i imali problem zbog nesklada izmedju vozila i prikolica,kategorija koje poseduju,i sl.,a moje misljenje je  da takvo pitanje se verovatno nece i naci na kombinaciji za B kat.,i verujem da ce ove testove lakse polagati nego stare,jer je i minimum osvojenih bodova za polozen test,spusten jos za 10%,i na kraju slazemo se da kandidati treba da nesto sto nauce kasnije da znaju to i da primene,...bez muke nema i nauke,... :) :) :),...

mrkiboy74

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 155
    • Pogledaj profil
Odg: Netacni odgovori na pitanja za polaganje teorije
« Odgovor #65 poslato: Decembar 28, 2012, 10:32:16 posle podne »
Pa nije posebno naznačeno za koje je kategorije pa zato mislim da je za sve. Vrhunac će biti ako ga dobije kandidat koji polaže AM  :o Naravno da treba dosta toga da nauče, saobraćaj je ozbiljna stvar.

MT

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 156
    • Pogledaj profil
Odg: Netacni odgovori na pitanja za polaganje teorije
« Odgovor #66 poslato: Decembar 28, 2012, 10:48:25 posle podne »
Naravno,i ja tako mislim ali mislim da neke kolege nisu bas svesne tog,ne bi trebalo sad da osporavamo regulativu,pre nego pokaze rezultate,nego da pomognemo da se primeni,do sad svi su bili za promene,e sad kad smo ih i dobili sad necemo,...malo neozbiljno,.. ::)..

mrkiboy74

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 155
    • Pogledaj profil
Odg: Netacni odgovori na pitanja za polaganje teorije
« Odgovor #67 poslato: Decembar 28, 2012, 10:59:20 posle podne »
Nažalost, tako je. Ima takvih slučajeva. Nemaju ozbiljan pristup ovom poslu pa onda to prenose i na kandidate. Što se tiče regulative, pokazaće vreme. Samo ono "neozbiljno" bih pripisao drugoj strani jer za ovakve stvari pravdaju se nedostatkom vremena, a imali su 3 godine..

MT

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 156
    • Pogledaj profil
Odg: Netacni odgovori na pitanja za polaganje teorije
« Odgovor #68 poslato: Decembar 29, 2012, 08:15:38 pre podne »
To svakako ne umanjuje njihovu odgovornost,ali mozda ovo i nije loše,želim da verujem da će se u nekom budućem vremenu, "baza" iliti‚.mi koji smo na kraju ovog lanca u obrazovanju kandidata za vozače,malo više biti uključeni u donošenje regulative konkretno mislim na tehničke stvari jer mi ih i sprovodimo,ali moramo se i nametnuti da smo ozbiljni i odgovorni za tu ulogu,do sada to nije bio slučaj,..i mi smo imali 3god :) :) :),ali ni vreme ni okolnosti nam nisu išli na ruku,...tako da idemo dalje.. :) :)

segami

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 3
    • Pogledaj profil
Odg: Netacni odgovori na pitanja za polaganje teorije
« Odgovor #69 poslato: Decembar 30, 2012, 09:14:13 posle podne »
Grupa "Saobraćajna signalizacija" pitanje 278.
Odgovor Zajednice AŠ je pod B (2), a u SAT plus odgovor je pod V (3).

marko

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 13
    • Pogledaj profil
Odg: Netacni odgovori na pitanja za polaganje teorije
« Odgovor #70 poslato: Decembar 30, 2012, 10:31:32 posle podne »
Dopunska tabla IV-8.3  oznacava zabranu parkiranja i zaustavljanja i parkiranja od znaka. Prema tome odgovor pod 2.

Cvrck

  • Gost
Odg: Netacni odgovori na pitanja za polaganje teorije
« Odgovor #71 poslato: Januar 02, 2013, 11:03:53 posle podne »
Da li bi neko prokomentarisao odgovor na pitanje iz oblasti
OSNOVE BEZBEDNOSTI SAOBRACAJA br. 37?
A ili B? Kolona ili ne?

MT

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 156
    • Pogledaj profil
Odg: Netacni odgovori na pitanja za polaganje teorije
« Odgovor #72 poslato: Januar 02, 2013, 11:33:27 posle podne »
b,nisu kolona,stali su na semaforu....

357predrag

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 2
    • Pogledaj profil
Odg: Netacni odgovori na pitanja za polaganje teorije
« Odgovor #73 poslato: Januar 02, 2013, 11:56:01 posle podne »
Molim vas, da li u pitanjima u odeljku Osnove bezbednosti, za B kategoriju, treba uciti i pitanja koja se odnose iskljucivo na mopede, motocikle, tricikle, cetvorocikle, teretna vozila, autobuse, traktore itd?

Deluje kao da su tu greskom, jer pitanja zaista nemaju nikakve veze sa poznavanjem putnickih vozila.

MT

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 156
    • Pogledaj profil
Odg: Netacni odgovori na pitanja za polaganje teorije
« Odgovor #74 poslato: Januar 03, 2013, 08:02:09 pre podne »
Naravno, ::)...pa nisu samo putnicki automobili ucesnici u saobracaju,....