Autor Tema: novi zakon o bezbednosti saobracaja i autoskole  (Pročitano 15850 puta)

soks5

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 105
    • Pogledaj profil
novi zakon o bezbednosti saobracaja i autoskole
« poslato: Novembar 02, 2009, 05:11:31 posle podne »
Pitanja za sve. da li se zna nesto o novom ZOOBS-u tj. kako ce uticati na autoskole?
Da li ce postojati prelazni period?
Sta ce biti sa sadasnjim kandidatima?
Koliko ce biti nova cena obuke i to prakticna i teorijska obuka?
Ako bude prelazni period da li ce se za vreme prelaznog perioda primati kandidati po starom ili novom?


akademac

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 15
    • Pogledaj profil
Odg: novi zakon o bezbednosti saobracaja i autoskole
« Odgovor #1 poslato: Novembar 07, 2009, 12:33:10 posle podne »
Postovani kolega, izgleda da nepratite zbivanja a ni ne citate obavestenja koja se dju u Vestima ovog sajta. Bicu kratak, Zajednica (koliko ja znam) ce da organizuje jedan strucni skup neposredno pred stupanja Zakona na snagu, a po eventualnom usvajanju podzakonskih akata. Znaci malo se strpite ili konsultujte telefonom sekretara zajednice. Neke odgovore imate i u samom zakonu, konkretno u clanu 351 pa kada ih iscitate onda mozete postavljati konkretna pitanja. O ceni nema nikakvih informacija, kao ni o cuvenoj Agenciji (one idu u paketu). Ukoliko niste zadovoljni odgovorom vi precizirajte svako od pitanj pa cemo pokusati ponovo. Pozdrav!

soks5

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 105
    • Pogledaj profil
Odg: novi zakon o bezbednosti saobracaja i autoskole
« Odgovor #2 poslato: Novembar 08, 2009, 01:15:26 pre podne »
Hvala vam na trenutnom odgovoru, ali to sam vec znao.
Medjutim, neke stvari ne znam i koje mi nisu jasni. Zakon sam vecim delom procitao, nisam jos  samo neki manji deo ali planiram i to. Vesti nisam citao, jer (da budem iskren nisam i znao da postoje na sajtu), ali dobro skoro sam se uclanio pa cu citati sada  :). Da malo preciziramo pitanja.
Prvo, da li ce postojati neki prelazni period (ili je to ova tri meseca)?
Drugo, ako bude bio prelazni period, da li ce se primati po starom ili po novom?
Za vreme ta tri meseca da li ce se polagati po starom ili po novom programu(novi testovi, novi poligon .....)?
Trece, sta ce biti sa onim kandidatima koji ne zavrse obuku za vreme ta tri meseca???Posto u skoli gde radim ima instruktora koji sada imaju kandidate do maja meseca.
Cetvrto, ali sam na to dobio odgovor, je pitanje cene obuke i sta ce sve to obuhvatati.
Unapred hvala

akademac

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 15
    • Pogledaj profil
Odg: novi zakon o bezbednosti saobracaja i autoskole
« Odgovor #3 poslato: Novembar 10, 2009, 11:36:17 posle podne »
Dragi kolega, lepo je sto ste se uclanili al nije sto NECETE da citate. Znaci sve odgovore imate u clanu 351 Zakona, a ostale mozete dobiti tek po usvajanju podzakonskih akata. Ukoliko Pravilnici ne budu bili usvojeni, lepo pise da se primenjuje postojeca zakonska regulativa do daljnjeg (recimo godinu dana). Pozdrav!

soks5

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 105
    • Pogledaj profil
Odg: novi zakon o bezbednosti saobracaja i autoskole
« Odgovor #4 poslato: Decembar 01, 2009, 03:20:47 posle podne »
Pa dobro, priblizavamo se 10 decembru. Da li se nesto pribliznije zna u vezi pravilnika ili obuke. ??? ??? ???
Da li obuka po novom pocinje od 10 decembar ili se produzava do dana stupanja pravilnika na snagu?Sta se desava sa ljudima koji npr. pocnu obuku a ne zavrse u roku od 3 meseca? Da li se za autoskole primenjuje od 10 decembra ili od dana stupanja na snagu pravilnika????? Sta se desava ako pravilnici stupe na snagu u januaru(posto sam cuo da ce se primenjivati od januara) sa kandidatima. Da li se primaju po starom(stara cena obuke, stari nacin polaganja .....) ili po novom?Da li oni koji poloze posle 10 decembra dobijaju Probnu vozacku ili ne, da li se na njih odnose ogranicenja po novom zakonu ili ne.
Sve sto sam cuo do sada, sve su nepotvrdjene informacije. Sve je to rekla-kazala.
I samo nemoj da mi kazete da sve to pise. Sve sto pise moze da se tumaci dvojako. Nigde ne pise "crno na belo" sta ce biti ili ne.Kako ja budem tumacio, tako ne mora da tumaci kontrola kada dodje.
I naravno, jel se zna cena obuke. Jel takodje sam cuo razne price od 500-1000 evra.??????
Jel moze neko pribliznije objasnjenje
« Poslednja izmena: Decembar 01, 2009, 03:23:15 posle podne soks5 »

akademac

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 15
    • Pogledaj profil
Odg: novi zakon o bezbednosti saobracaja i autoskole
« Odgovor #5 poslato: Decembar 04, 2009, 10:10:23 pre podne »
Pa žao mi je što ću opet napisati da treba ponovo i malo detaljnije da pročitate Zakon. Ne može da se dvojno tumači ono što je jednoznačno npisano. Ali da skratimo priču, Sekretar Zajednice autoškola Srbije vas je sve javno pozvao na skup u Vrnjačkoj banji i tu ćete moći da dobijete odgovor na 98% svojih pitanja. A pretpostavljam da ćevećina informacija biti i na ovom sajtu. Ako idete u banju pripremite pitanja na koja očekujete odgovor, i ne dozvolite da vam išta ostane nerazjašnjeno. Time ćete ponoći sebi, ostalim kolegama a i celokupnoj obuci (pa čk i MUP-a). Pozdrav!

soks5

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 105
    • Pogledaj profil
Odg: novi zakon o bezbednosti saobracaja i autoskole
« Odgovor #6 poslato: Decembar 04, 2009, 10:34:20 posle podne »
Pa žao mi je što ću opet napisati da treba ponovo i malo detaljnije da pročitate Zakon. Ne može da se dvojno tumači ono što je jednoznačno npisano. Ali da skratimo priču, Sekretar Zajednice autoškola Srbije vas je sve javno pozvao na skup u Vrnjačkoj banji i tu ćete moći da dobijete odgovor na 98% svojih pitanja. A pretpostavljam da ćevećina informacija biti i na ovom sajtu. Ako idete u banju pripremite pitanja na koja očekujete odgovor, i ne dozvolite da vam išta ostane nerazjašnjeno. Time ćete ponoći sebi, ostalim kolegama a i celokupnoj obuci (pa čk i MUP-a). Pozdrav!
Pa sad ovako, ja da Vama kazem da ne pise sve u zakonu i da treba Vi malo detaljnije da citate zakon. Prvo, u kom clanu pise sta ce biti sa kandidatima koji ne zavrse obuku u roku od tri meseca???A verujte mi da ima instruktora koji sada imaju posla da rade do maja i da nikoga ne primaju. mozda to nije slucaj u drugim skolama, ali u onoj u kojoj ja radim ima.
Drugo, nigde ne pise Kada pravilnici stupaju na snagu(prica se od polovine januara, ali sve je to rekla-kazala).
Trece, nigde ne pise da li se da, ako npr. pravilnici pocnu da se primenjuju od januara, sta ce biti u medjuvremenu. Jer novi zakon ce stupiti na snagu, pa jel se prima po starom ili po novom. Stara cena obuke ili nova.
Cetvrto,i naravno NIGDE, ali bas NIGDE ne pise cena obuke. jer kandidate bas to interesuje najvise.
A sto se tice savetovanja, bojim se da ne bude kao i do sada. Do sada sam bio na 2 savetovanja i 99% odgovora na pitanja je bilo "pravilnici se pisu, bice u pravilnicima". A verujte mi da nemam nameru da ponovo "bacam" pare, jer ovaj put kotizacija nije ni malo naivna. :)
Hvala
« Poslednja izmena: Decembar 04, 2009, 10:37:39 posle podne soks5 »

sasa69

  • Gost
Odg: novi zakon o bezbednosti saobracaja i autoskole
« Odgovor #7 poslato: Decembar 06, 2009, 08:17:49 posle podne »
jako dobra pitanja dragi kolega, ali niko ne spominje tahografe koji će takođe bit obavezni bar po zakonu koji stupa na snagu.
ili će i zakon početi da se primenjuje kada se bude primenjiao pravilnik koji tako vešto skrivaju.
nacrt zakona su dali da se pogleda, ali pravilnik koliko vidim če se doneti 10.12.2009 godine, jer će se, navodno, o tome raspravljati u vrnjačkoj banji. pardon ili će to biti još uvek nacrt pravilnika. mada čisto sumnjam.
ako i odem u vrnjačku banju, bojim se da ču se provesti kao i u novom sadu. trla baba lan da joj prođe dan, jer materijala nigde nije bilo u prilogu. hvala njima ili vama čto ste organizovali skup na temu obuke, ali ništa konkretno se nije čulo. Gospodin Stajin je samo rekao da je pravilnik još u radnoj fazi i da mi ga ne može dati,mada sam hteo da mu otmem.[/size]

Petar

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 319
    • Pogledaj profil
Odg: novi zakon o bezbednosti saobracaja i autoskole
« Odgovor #8 poslato: Decembar 06, 2009, 09:17:55 posle podne »
Поштоване колеге,
јако добра питања, али имам мало добрих одговора.
Само има добра обећања.
Ево шта је сигурно:
Закон ступа на снагу 10 децембра, али у оним одредбама која нису везана за подзаконска акта.
За ауто школе је значајно да подзаконска акта нису спремна за 10 децембар и да се заиста још ништа незна.
Имамо чврста обећања да ћемо почетком следеће недеље добити радне материјале да би их размотрила Законодавано правна група наше Заједнице.
Затим све предајемо Вама у руке. Прва расправа о тим материјалима треба да буде у Врњачкој Бањи 11 и 12 децембра.
Молим Вас да обратите пажњу на следеће ствари:
-немојте обећавати кандидатима да ће да полажу по старом Закону ако започну обуку по старом
-пазите на старосни услов, јер је он дефинисан Законом
-рок завршетка обуке траје три месеца од дана ступања на снагу правилника, а не од 10 децембра
Шта је сада актуелно:
-боримо се да се одреде праве минималне цене
-да у прелазним одредбама правилника буду дефинисане све нејасноће, па и та шта ће бити са кандидатима који не заврше обуку у року од три месеца
-да се онима који су завршили обуку за категорију за коју немају старосни услов призна обука за предходну категорију за коју имају услов (на пример за ц1)
-да се дефинишу правилницима прецизно све одредбе да би било јасно свима шта је то тачно вођење евиденције, шта уредно вођење и слично
Шта је чињеница:
-представници МУПа сами раде Правилнике и страхујемо да ће да се упетљају тако да ће усаглашавање још дуго да траје
-многи ОУПи немају више тестова и сазнајемо да се штампају нове количине старих тестова
-да би се почело радити по новим тестовима сва питања нова морају прво бити публикована и објављена
- и заиста има јако много нејасноћа
Будите стрпљиви.
Ја Вам обећавам да ћете сазнати све новине чим их и ја будем сазнао.
Јављајте се и даље.
Пратите ову страницу и даље.
www.autoskolesrbije.org
Секретар Заједнице ауто школа Србије
Петар Рашета, дипл.инг.саобр.
063/474-034

Petar

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 319
    • Pogledaj profil
Odg: novi zakon o bezbednosti saobracaja i autoskole
« Odgovor #9 poslato: Decembar 07, 2009, 10:18:59 posle podne »
Поштоване колеге,
одложили смо састанак Главног одбора, јер материјали који су требали да се разматрају у Врњачкој Бањи још нису спремни.
Захтевамо да материјале везане за Правилнике добијемо 5-6 дана раније и да их размотри прво Законодавно првави одбор Заједнице, па да се тек онда састанемо и заједнички са представницима МУПа разматрамо материјал.
Из тог разлога нисмо прихватили ни да подржимо одржавање скупа у Врњачкој Бањи.
Скуп ћемо одржати када сви материјлаи буду спремни и када будемо имали да Вам кажемо нешто конкретно и усаглашено.
Пратите и даље ову нашу интернет страницу, учествујте у овом Форуму, постављајте питања и бићете добро обавештени.
Петар Рашета, дипл.инг.саобр.
секретар Заједнице ауто школа Србије.