Autor Tema: obuka vozača po novom pravilniku  (Pročitano 220570 puta)

volan

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 98
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #75 poslato: Januar 05, 2011, 11:10:29 posle podne »




      pa gospodine Raseta predlagaci samog "pravilnika" i sami kazu da ce Agencija preuzeti ispite u celini cim ojaca. Po njima to je period od 3 do 5 godina. Ovaj predlog imate i vi samo ga nikada ne komentarisete. I zato va s pitam da li vredi investirati toliko para za tako kratak peroid da bi sva ulaganja na kraju propala. Budite nacisto onoga dana kada smo svi predali spiskove sa brojem izlazaka na ispit i kada suto pomnozili sa nekom sumom novca trebalo je da shvatite da auto skole gube ispite. Borba za ispite se vodi izmedju MUPa i Agencije. Auto skole su samo prelazni period. Nama ce ostati(mozda) samo iznajmljivanje vozila kandidatu za ispit.

Petar

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 319
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #76 poslato: Januar 07, 2011, 08:13:45 pre podne »
Ех када то било тако свима нама би било боље.
Иначе, то је наш предллог оног момента када је било јасно да се неће дозволити да обука возача буде у систему образовања.

Ми имамо јасан став: онај ко испитује мора да има знања и искуства више него онај који обучава и онај који испитива мора да преузме комплетну одговорност за свој рад.

Ово ново решење нема баш та два наша основна услова: представник МУПа испитујује и има одлучујућу реч, а не мора да има знање и искуство у обуци возача. Са два члана комисије МУП се крије од одговорности, јер резултат потписује школа.

За улогу ауто школе се небојте. Она ће увек бити та која ће организовати реализацију испита, јер никоме рационалном неби пало на памет да има своја возила, учионицу и сл.

То је и најбоље решење за ауто школе, ако им се већ неда право да, као у сваком образовању, испитују своје ђаке.

apatinus2

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 409
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #77 poslato: Januar 07, 2011, 10:38:11 pre podne »
kad  stignes da procitas sve?
malo su nas bombardovali..maloo

uviz

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 68
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #78 poslato: Januar 07, 2011, 12:59:47 posle podne »
dali je direktor agencije za bezbednost saobracaja penzionisani fungcioner mup-a? da!!! onda ja tu nista nebi diro. jer sve je tako dobro da bolje biti nemoze. sta mislite kako bi bilo lose da je direktor neki civil bez besprekorne i proverene biografije.

jocale

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 8
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #79 poslato: Januar 07, 2011, 07:29:11 posle podne »
 :)MUP ima krajnji cilj da dolazi do dobrih prihoda sa nikakvim ulaganjima.Ispitivaci iz MUPa su sa petim stepenom koji su zavrsili prekvalifikacijom uz rad bez ikakvog iskustva. Verovatno ce njihoavi ispitivaci ubudu'e po novom zakonu biti SA visokim skolama
skolama tipa marketing i poslovanje ili visoka tekstilna sto ama nikakve veze sa bezbednoscu saobracaja.   


volan

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 98
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #80 poslato: Januar 07, 2011, 08:37:24 posle podne »


    zzastupnik sam onoga sto sam i ranije govorio da treba pogledati i malo preko "tarabe"  i pogledati kako je to reseno u zemljama EU (posto mi zelimo tamo) to sam javno rekao kada smo bili na seminaru u Velikoj Plani, ali sam dodio odgovor da ima dovoljno pametnih ljudi u S i da za tim nema potrebe. Dobro bi bilo da pogledate u Hrvatskoj koje promene imaju u svom ZOBSu i kako se vrsi reorganizacija u auto skolama . Posto je i kod njih postojao neki pametnjakovic koji je propisao da za svaku kategoriju mora postojati jedan instruktor, posebno predavac (koji je u proseku radio od 1 do 3 sata dnevno) posebno upravitelj,i ono sto mi guramo da budu najnize cene propisane (kod njih se ukida) starost vozila se ukida, mozda i ono sto je najbitnije prekrsaj koji napravi pojedinac (recimo instruktor u evidenciji i sl)  nece se primenjivati na skolu, broj zaposlenih koji je bio propisan primenom zakona o radu se ukida i sl. Mozda bi i mi trebali da se pozabavimo skicnim pitanjima. Inace i Slovenci ce ima ti u februaru neke izmene

apatinus2

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 409
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #81 poslato: Januar 07, 2011, 08:59:36 posle podne »
napokon da se cuje nesto..
malo su nas bombardovali..maloo

Petar

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 319
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #82 poslato: Januar 07, 2011, 11:43:34 posle podne »
Само полако. Не могу да стигнем тако брзо свима да одговорим. Идемо редом.
Директор Агенције је Стојадин Јовановић и није пензионер.
Муп неће да испусти добре приходе, а не да дође до њих. Испитивачи њихови су веома лоши, без искуства, али имају батину у рукама. Трагедија што ће сада моћи и да се крију иза наших испитивача. У Закону су себи наместили да њихови испитивачи који на послу испитивача раде две године не морају да имају вишу или високу стручну спрему. Можда због тога и касни примена Закона, да би они који су ту испунили услов од две године. Ко зна.
Тараба преко које гледате у околину и суседство Вам је нешто рупичаста. Све Законе из околине имате на нашем сајту у одељку Закони.
Јест да су они нешто мењали, али није то тако драстично. Чак је лошије за ауто школе него што је било.
У крајњем случају све је то била преписивачка делатност.
Босна има најнижу цену од 20 конвертибилних марака, Хрвати око 15 еура. Ми ћемо вероватно имати око 10 еура.
Код нас један испитивач може бити за више категорија, један предавач за две школе, немамо управитеља, најниже цене нико не укида, старост возила немамо.
Само питајте ако Вас нешто интересује.
Мој Емаил је rasetap@sezampro.rs


777

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 9
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #83 poslato: Januar 08, 2011, 03:50:41 posle podne »
Zasto zajednica  nema pravnika koji bi zastupao njene  interese, nego se tumaci kako se tumaci?
I ko zna sta ce biti na kraju,  ovde su  mnoge stvari domen prava.

Naravno da bi i zastitnik ljudskih prava  imao  posla .

Pitam se dali postoje ispitivaci  koji trenutno na polaganjima ne provuku po dve tri intervencije?


volan

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 98
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #84 poslato: Januar 09, 2011, 08:18:28 posle podne »


   ne znam koloko mi je taraba "rupicasta" ali koliko vidim predlog izmena ZOBSA kod komsija je na raspravi u saboru po hitnom postupku (prosle nedelje) i mislim da ga jos nemate na svom sajtu. Inace mislim da je sada bolje za njihove auto skole. Slovenci moraju da unesu izmene do februara.
pozdrav

apatinus2

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 409
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #85 poslato: Januar 09, 2011, 09:05:13 posle podne »
mislim da ej bolje da ovde postavljamo pitanja,i da recimo petar odgovori ovde..,da svi vidimo i citamo,a en na private .
malo su nas bombardovali..maloo

milos_

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 21
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #86 poslato: Januar 12, 2011, 04:23:19 posle podne »
Поштовани,прво поздрав свима!

Ја сам кандидат који је обуку започео средином децембра,пре све ове приче око нових правилника,нове обуке и целе те да тако назовем кампање. Углавном сад за последицу имам то да у мојој ауто школи је велика навала људи после таквих ствари који ето желе да заврше обуку по старом систему,плус ови сви празници којих су пуни и децембар и јануар па сам почео мало да истражујем интернетом и нашао ваш форум па сам се регистровао да поставим пар питања,надам се да ће неко ко зна и одговорити.

Углавном да ли ће заиста ти нови правилници бити донесени за ових неколико 2,3 дана ако се не варам обећали су до 15ог Јануара? јел има било ко конкретну информацију какве су шансе,хоће или неће,докле се дошло са тим...

Сад конкретно везано за мене чуо сам пар пута на вестима тезу да од доношења новог правилника кандидати који су кренули по старом ће имати два месеца за завршетак,е сад мене интересује завршетак чега? само обуке или и обуке и завршетка односно полагања испита? Дакле конкретно да ли ћу ја ако се тај нови правилник донесе за 3 дана имати рок до 15.Марта да завршим и обуку и положим тестове и возачки или како?
И шта ако не завршим до тада,које ће онда бити моје обавезе и могућности,да ли ћу морати на неке додатне часове или ћу морати нешто додатно да плаћам или пак ћу морати опет све испочетка од нуле да тако кажем и обуку и плаћање?

Знам да су питања можда мало банализована и превише конкретизована и да то баш за овај форум и није јер се бави више неким другим темама али ето питања која интересују ко што рекох једног кандидата.

Унапред хвала на одговорима надам се да ће их бити.

Поздрав!


soks5

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 105
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #87 poslato: Januar 12, 2011, 05:03:17 posle podne »
Prvo, dobrodosao. Ima ljudi koji su strucniji od mene, ali da probam ja da ti odgovorim. Vec neko vreme pratim sta se desava, a inace to mi je i struka.

Prvo, koliko ja znam svi pravilnici su doneseni, ali se sada (da kazem) usaglasavaju. Pokusavaju da se sve lepo  usaglasi da ne bude pogresnog tumacenja nekih stavki u zakonu. Ovo je laicki receno, odnosno ono sto tebe zanima.
Drugo, (ako sam ja dobro razumeo), ako imas vise od 18 godina i ako si poceo obuku a nisi zavrsio tj. nisi polagao, mocices da polazes po starom ali ces dobiti vozvolu po novom. To znaci da dobijas novu dozvolu uz odredjena ogranicenja( max. brzina 90% stvarne brzine i sl. - ovo pise u zakonu). E sada malo se razlikuje za PSP (njega vise nema) i za C kat, gde neces moci polagati direktno za C nego prvo C1 a onda direktno dobijes C kada napunis 21 godinu.
Veruj mi da je malo ovo nejasno svima, jer su ovo informacije od pre 1 dana, pri cemu je to doneo SUP.  A znas kako se kod nas sve donosi ??? ??? ???
Pravi primer su ti nove tablice i saobracajne. Toliko su "dobro" to odradili da  je u nekim mestima nastao pravi haos.
nadam se da sam ti makar malo objasnio neke stvari. Kao sto sam ti rekao ima ovde ljudi koji ce ti bolje objasniti, nadam se.
pozdrav

milos_

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 21
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #88 poslato: Januar 12, 2011, 05:57:07 posle podne »
Хвала на добродошлици и одговору.

Ја сам очигледно разумео другачије да правилници тек треба да се донесу и онда да се у разговорима са свим странама ауто школама итд усагласе,но небитно.

Значи ако сам добро разумео фактички ја хтео не хтео ако се ти правилници усагласе макар положио и 10 дана касније ћу добити саобраћајну дозволу али по новом? или то исто спада под онај помињани рок од 2 месеца?
Такође шта ако обуку не завршим до одређеног рока који буду поставили?
Кажеш информације од пре једног дана где ја могу да нађем те информације? и сад невезано за ову тему један офтопик ако можеш на пп да ми пошаљеш које су још разлике возачке дозволе по новом,знам за оно да прву годину не можемо возити после 23х ако се не варам и да морамо возити са људима који возачку имају дуже од три године или тако нешто мада знам само површно о томе.

Наравно ко зна нек одговори на остала питања која сам поставио у претходној поруци.
« Poslednja izmena: Januar 12, 2011, 06:05:23 posle podne milos_ »

Petar

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 319
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #89 poslato: Januar 12, 2011, 06:17:49 posle podne »
Малопре сма нешто забрљао. Био сам написао детаљан одговор свима, али није стигао на форум.
Тешко ми пада што морам поново да пишема, али кад се мора.

1. Поздрав новим дискутантима
2. Једна препорука: будимо стручни и животни, не заједљиви и сујетни.

ОДОГОВОРИ:

1. Сви закони и правилници су подложни променама. Надам се да ће наш бити веома брзо на тапету, јер је очајан. Ако неко жели може да ми се јави на емаил rasetap@sezampro.rs ДА МУ ПОШАЉЕМ ЈЕДАН ПРИМЕРАК ЗАКОНА СА НАШИМ ПРОНАЛАСЦИМА ГЛУПОСТИ У ЊЕМУ. Има их око 85 комада.
Хрватски је већ два пута био мењан (сећате се светала, алкохола и сл), Словеначком је ово други пут. Босанци крећу у друге измене. Наши су уредбама и неким упутствима већ два пута мењали Закон и Правилнике. Проблем је што су бирократе СУЈЕТНЕ и нежеле да слушају струку и искуство. Батина није решење за памет.

2. Заједница има Закондавно правну групу и у њој и правнике. Заступали смо много школа у судским процесима и имали завидне резултате. Нови Закон о вештацима омогућује да вештаци саобраћајне струке буду стручни сарадници одбрана и да буду присутни на суду. Ко има проблем нека се јави. Савет је бесплатан.

3. И испитивачи су људи, али треба бити стручан за тај посао. У француској су напокон схватили пробле и окренули систем испитивања наопачке. Сада више не гледају и записује грешке кандидата већ пишу оно што је кандидат научио и то оцењују. Значи оцењује се знање, а не грешке.

4. У делу ''вести'' ове странице прочитаје тему ''Е ово се дешава'' па ћете видети шта је узбуркало јавност.
УКРАТКО:
-донешен је Правилник о возачким дозвола у тајности који је ступио на снагу 01 јануара. Ни сада га нигде нема и сада на званично сајту МУП а стоји да се дозволе ваде по старом. Но то само пише, а примењује се ново, а то је:
        1. ко није извадио дозволу до нове године добија нову допзволу, за Б категорију пробну.
        2. ко не испуњава старосни услов не може добити дозволу док не испуни старосни услов ( на пример, ако је кандидат положио за Ц категорију, а нема 21 годину не може да добије дозволу и чекаће све до 21 године.
        3. ко не испуњава услов ''стажа'' у предходној дозволи неће моћи да добије дозволу ( нап ример лице је полоћило за аутобус одмах после положене Ц категорије, неће моћи да добије возачки дзволу док не стекне услод да има Ц категорију две године.

-пошто је ово узбуркало јавност и пошто не постоји исти став по овом питању ни унутар МУП а дошло се до чудног упутства које ових дана кружи етром.
    1. 14 јануар је прекретница
    2. Ко се пријави до тада моћи ће да полаже по старом, па макар и немао предходно задовољен старосни и услов стажа, али неће моћи добити дозволу док то не испуни
    3. после 14 јануара ауто школе неће моћи уписивати никог ко не испуњава ове услове
-овде им се подкрало нешто што вероватно нису мислили. Ако се ово мора прихватити онда се мора прихватити и то да кандидати који имају 16 година могу да се обучавају за Б категорију, када напуне 17 да полажу и добијају пробну возачку дозволу. Ако то ураде у року од два месеца од дана објављивања Правилника везаних за обуку ( 4 правилника) онда ће то уради све по старом програму. Лепо богами. Учимо децу од 17 година по старом, испитујемо га по старом, а он на улици одгтовара по новом.

4. Новом колеги одговори:
   -почео си обуку по старом, ако је завршиш и положиш испит два месеца после објављивања горе наведеена 4 Правилника из обуке онда си све урадио по старом, само ћеш добити пробну возачку дозволу по новом
   -ако обуку не завршиш по старом у та два месеца имаш још три месеца шансе да завршиш ту обуку, али сада имаш проблем, јер ћеш полагати по новом и опет ћеш добити пробну возачку дозволу. Овде је проблем да ако ниси положио тестове да ћеш морати да имаш полагање и из прве помоћи., да ћеш морати да имаш три допунска часа из теорије и три допунска часа из вожње. Ето белаја.

ЗНАЧИ: Треба да ти буде циљ да положиш у року од два месеца после објављивања Правилника. Објављивање Правилника се очекује ових дана.

За сада толико.