Autor Tema: obuka vozača po novom pravilniku  (Pročitano 220719 puta)

Milos

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 7
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #165 poslato: Januar 21, 2011, 11:40:15 pre podne »
Dobar dan svima!

Interesuje me, zbog čega SUP u Nišu, je auto-školama u ovom gradu, dao instrukcije, da sa 17 godina neće moći da se polaže vožnja (B kategorija), a sa 16 neće moći da se upisuje obuka.

Bio sam u nekoliko auo-škola i svi su zbunjeni. Kažu na vestima se priča jedno, a oni imaju obaveštenje iz SUPa, da ne rade ništa po novom.

Sada se pitam,da li je tačno da će obuka moći da se upiše sa 16, a polaže sa 17 godina (i ukoliko jeste, kada će auto-škole ovde dobiti takva uputstva (bilo od zajednice ili od SUPa, ko je već nadležan da šalje instrukcije) ili ova informacija koju čujemo na vestima i čitamo na sajtu nije tačno (u šta čisto sumnjam)  :D

Hvala na odgovoru!
« Poslednja izmena: Januar 21, 2011, 11:41:57 pre podne Milos »

zozo

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 12
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #166 poslato: Januar 21, 2011, 03:49:38 posle podne »
Mi smo već takvi....prvo stavimo krov,pa onda počinjemo sa temeljom.(da ne bismo pokisli)

A šta je sa kanditatima koji su se upisale posle 14.-tog.Recimo za B kategoriju,dali oni posle isteka probne vozačke dozvole,prilikom dobijanja prave voz.dozvole-biti upisano i M,AM,F.(pre toga nisu imali PSP)

apatinus2

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 409
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #167 poslato: Januar 21, 2011, 05:22:31 posle podne »
eto jos dobrih..ptanja..ali odgovora nema..
malo su nas bombardovali..maloo

Petar

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 319
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #168 poslato: Januar 21, 2011, 07:13:48 posle podne »
Добра питања,
сада сам стигао из Београда и ако сте ме гледали на ТВ Авали на нека питања сам тамо одговорио, а на нека имате одговор само да вратите неку страницу ове теме назад.

Али пошто то очигледно нисте радили ево одговора.

-По новом Закону (члан 195) Ф категорија се мора полагати посебно, без опзира коју категорију имате. И то богами и на полигону. (погледајет Правилник тамо негде у архиви вести)
-Но погледајте члан 196. Ово ће им бити кост у грлу када нису слушали и прроменили га, а ми смо им говорили то још у нацрту. Ради о члану који дефинише које ће се категорије аутоматски признати на основу старих категорија.
Питање је само колико старих. Да ли онако како пише у Закону до дана ступанја на снагу Закона, а то ј 10 децембар 2009 године, или до 01. јануара ове године или до 14 јануара ове године или до почетка примене новог начина полагања (што је по мени најисправније и коректније) То је по мени, али тамо седе људи пуни сујете и то је тешко разбити. Борићемо се.
-На основу овог Правилника може се почети обука са 16 година за Б категорију и може се већ сад полагати са 17 година. Ми у Заједници смо против тога и упутићемо захтев да се део Правилника о возачким дозволама који се уплиће у начин полагања сторнира све док не почне да се полаже по новом.

П.С. Апатинусу 2: када ћеш једном почети да радиш и помажеш, а не само да чекаш да неко други нешто за тебе уради, а ти да користиш. Иначе коментари су ти добри, а провокације још боље.
Рашета.



kosovo

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 3
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #169 poslato: Januar 21, 2011, 07:32:56 posle podne »
Molim Vas da mi neko odgovori

Dali upisivati nove kandidate i kako sa njima raditi obuku.

Unapred zahvalan


Kosovo

Milos

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 7
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #170 poslato: Januar 21, 2011, 08:12:31 posle podne »
OK!

Sada ste me potpuno zbunili :D. Šta je pravi odgovor, da li će kandidati moći da se upisuju sa 16, a polažu sa 17?
Kada ce auto skole dobiti zvanicno obavestenje, šta im je činiti :D?

E, da, i jos jedno moje licno misljenje, nadam se da se niko nece naljutiti, mozda neko misli da je pogresno, ali nema veze:
Ja se slažem da stari pravilnik o polaganju nije bio najadekvatniji. Meni usi bode jedna sasvim druga stvar, a to je da, se stalno pominje kako je stari pravilnik proizvodio nebezbedne vozace, a nov pravilnik ce proizvoditi bezbedne(ije).
Pa pogledajte, koliko ljudi se do sada obucavalo po starom pravilniku, dakle svi koji smo stekli dozvolu po starom smo nebezbedni, a ovi novi bice bezbedni.
Ja mislim da to nema preterane veze, mislim da je kljuc u tome sto neko moze a neko ne da proceni svoje sposobnosti. Pa umesto da kada dobije dozvolu da vozi polako, pored nekog ko ima iskustva, oni sednu u kola, daju gas, i zakucaju se u prvu banderu, to nije poenta.
Nije zakon kriv, ili pravilnik, o obuci i polaganju. Tu su kandidati krivi, jer nemaju razvijenu svest o tome koje su zaista njihove mogucnosti, tako da je ovo za probnim dozvolama super ideja.
Po meni, trebalo bi omoguciti, kandidatima i sa 16 i sa 17 godina, da zapocnu obuku po starom i starim cenama, a kandidatima 17 godina da se omoguci polaganje po starom (bar jos neko vreme). Ubedjen sam da pored ovog postojanja probne dozvole, da ce za tih godinu dana, mladi vozaci steci neku naviku i da ce se praviti manje saobracajnih nezgoda.
Jos jednom ponavljam ovo je moje misljenje, sto naravno ne znaci da je 100% ispravno, ali morate priznati da ima bar malo istine.

Srdacan pozdrav.


« Poslednja izmena: Januar 21, 2011, 08:38:06 posle podne Milos »

apatinus2

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 409
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #171 poslato: Januar 21, 2011, 08:37:14 posle podne »
Molim Vas da mi neko odgovori

Dali upisivati nove kandidate i kako sa njima raditi obuku.

Unapred zahvalan


Kosovo

pravilnik koji regulise obuku i vozacke ispite je vazeci,znaci kao i pre potopa.znaci upisuj i obucavaj.
malo su nas bombardovali..maloo

MTK

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 55
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #172 poslato: Januar 21, 2011, 08:42:45 posle podne »
Mislim da bi MUP morao da izda nova rešenja jer ćemo ovako biti usituaciji da upisujemo kandidate i izdajemo uverenja za kategorije za koje zapravo sad nismo registrovani

zozo

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 12
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #173 poslato: Januar 21, 2011, 09:01:43 posle podne »
Barem 50 puta pročitao  član 195. i 196. a ni jednom nisam obratio pažnju ,kako počinje član 196. a po tome pogrešno smo objašnjavali kanditatima.A sada, ako to bude tako,kao što je napisano mi ćemo svi instruktori biti poklani.

Petar

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 319
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #174 poslato: Januar 21, 2011, 09:07:33 posle podne »
Ето, и у Вашим дискусијама је све садржано.
Значи:
ж-обука је све по сатром, само још што сада могу да се примају деца и са 16 година на обуку и што могу већ сутра да полажу сви који су напунили 17 година.Зар то није напокон јасно.
Само што се ја не слажем са тим да је кандидатима свест урођена. То и јесте главни проблем. Кандидат мора да има мишљење о саобраћајној ситуацији, а мишљење може да створи само ако има знање, а стари начин обуке то не даје, већ само ствара жонглере са савладаним вештинама, а то није довољно. Ето ту се не слажемо и жао ми је те деце, а тешко оним другима у саобраћају када се удружи то незнање, кућна некултура и старосна незрелост.
Јаој нама.

Иначе, богами члан 196 је јако значајан.

apatinus2

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 409
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #175 poslato: Januar 21, 2011, 09:13:09 posle podne »
pretpostavka da su te kategorije pod kategorijama za koj esmo registrovani..,tj ako smo za c onda smo i za c1 jer  je ona "manja" (ogranicena starosno)
inace uvazavam ovo polsednje misljenje koje je izneo petar,ipak danasnja omladina danas vlada mnogo 'vecim' zapazanjima i shvatanjim u nekakvom smislu,dovoljno je da vidite kakve zahtevne u svakom smislu igrice igraju..,no eto igrice nisu tako opasne.ali svakako da se mnogo toga promenilo u zivotu..modernog coveka.(narocito van ovog geta)
malo su nas bombardovali..maloo

MTK

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 55
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #176 poslato: Januar 21, 2011, 09:19:08 posle podne »
pretpostavka da su te kategorije pod kategorijama za koj esmo registrovani..,tj ako smo za c onda smo i za c1 jer  je ona "manja" (ogranicena starosno)
Pretpostavka je PRETPOSTAVKA - ako nemaš na papiru izdaješ neregularno uverenje jer recimo za c1 nemaš plan i program obuke.


apatinus2

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 409
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #177 poslato: Januar 21, 2011, 09:23:45 posle podne »
da.mnogo tog i inace u nasim zakonima sto je nedoreceno.ipak mislim i sad obucavamo po nast.pl.i progr. recimo za c ,i treba i uvernje izdati kao uverenje cza c kategoriju..,zato sto j ei polozio za tu kategoriju..???,ona mu je samo ogranicena na c1 privremeno dok nema godine ,mislim se..?kako ce mu inace sup kasnije i upisati c kategoriju kad mu recimo upises da je polozio za c1 ??
ajde petar sad ti.. :)
malo su nas bombardovali..maloo

Petar

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 319
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #178 poslato: Januar 21, 2011, 09:36:56 posle podne »
Опет ниси у праву.
Прочитај Упутство број 2 које си јуче добио од МУПа.
А ако ти онда не буде јасно ваљда ћеш схватити да није довољно бити придружен члан.

Ево поново,

пример.
Данас полаже један кандидат који се уписао до 14 јануара за Ц категорију и у истој клупи и један кандидат који полаже, а уписао се после 14 јанаура.
Оба положе.
Ономе ко се уписао до 14 јануара пишеш уверење за Ц категорију и оно му важи све док не попуни све дозволе по годинама старисти (прво Ц1 у 18 години, па Ц у 21 години.
Ономе ко се уписао после 14 јануара пишеш уверење на Ц1 категорију, јер испуњава тај услов, па макар му за Ц фалио само један дан. Е кад наврши тај један дан онда поново полаже за Ц категорију. Значи њеум не важи уверење док не напуни године, па макар полагао исти дан, исти тест и исту вожњу.
Ћао Апатинус 2, е то је проблем и веома глупа ствар.

Milos

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 7
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #179 poslato: Januar 21, 2011, 09:55:56 posle podne »
OK!

Sada je napokon jasno :D. Mene je zbunilo to, što se rekli da se zajednica ne slaže, pa sam mislio da će se opet nešto menjati.
I samo još jedna informacija, kada će onda auto škole dobiti takva uputstva do SUPa.

Hvala na odgovorima!

P.S. Izvinite što sam vas namučio pitanjima.