Autor Tema: obuka vozača po novom pravilniku  (Pročitano 220830 puta)

mrkiboy74

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 155
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #345 poslato: Mart 02, 2011, 01:47:07 posle podne »
kakve su ovo gluposti ? onda bi trebalo kazniti i mog profesora kod kojeg sam polagao specijalistički ispit,kad ja napravim neki prekršaj u toku obuke kandidata.. ili kad, na primer, neki direktor opljačka firmu i nestane s novcem, odgovara njegov profesor na ekonomskom fakultetu i sl. kome je to uopšte palo na pamet ? dobro kaže kolega, ovaj forum gubi smisao..

apatinus2

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 409
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #346 poslato: Mart 02, 2011, 03:44:13 posle podne »
mrki,rileks  ::)
malo su nas bombardovali..maloo

Stanko

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 10
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #347 poslato: Mart 02, 2011, 09:41:21 posle podne »
kakve su ovo gluposti ? onda bi trebalo kazniti i mog profesora kod kojeg sam polagao specijalistički ispit,kad ja napravim neki prekršaj u toku obuke kandidata.. ili kad, na primer, neki direktor opljačka firmu i nestane s novcem, odgovara njegov profesor na ekonomskom fakultetu i sl. kome je to uopšte palo na pamet ? dobro kaže kolega, ovaj forum gubi smisao..

Не губи овај форум смисао због страха појединих колега да нам се спрема надзор типа SS трупа од стране нашег МУП-а!
Већ се видело много пута да је нашој власти много ближа рестрикција и санкција него едукација и правилно информисање јавности.
Колико пута су вас питали у задње време комшије,рођаци и пријатељи шта је све потребно у новом комплету обавезне опреме и каква и од када нам треба нова прва помоћ???
У таквом информатичком вакуму најбоље пролазе мешетари као Алвировић који има одговор на све у "новом броју САТ плус ревије" јер госте које доводи у своју емисију само праве још већу конфузију!

apatinus2

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 409
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #348 poslato: Mart 03, 2011, 11:07:54 pre podne »
like
malo su nas bombardovali..maloo

vdsn

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 40
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #349 poslato: Mart 05, 2011, 12:02:19 pre podne »
Zašto nisu pitali i onu trojicu koji su stavili potpis na zapisnik kad su ti ljudi polagali, zato su kamere u vozilima u budućnosti dobra stvar, da se vidi ko je kako vozio i da se vidi ko je dao ocenu za instruktorov rad, a ne  samo instruktor kriv ... pa i ti mikrofoni biće to dooobra stvar ;D eto ja se slažem... ! za početak sam sa sobom posto me niko i nepita  nista...al da kažem ipak nesto...

Kakva edukacija i informacij kakvoo  znanje , bitna je lova i plusevi pojedinaca u hijerarhiji Ali meni je jasno kako ovo funkcionise,  dok se proizvode potencijalni kandidati za sobračćajne udese ovakvim nemarnim stavom sa vrha počev od ministra to jes države pa polako na dole.
Ko ima zelju da imamo stabilnu i naprednu saobraćajnu kulturu niko, ma bas ih briga, bitno je koliko su nebuloznih kazni platile skole u srbiji ove godine...a pisali su ih oni koji nemaju pojma o obuci  i kako taj harač ukupno utiče na rad i edukaciju ..ma ajde ...sta pričati više ako nas nije sramota kao državu kakvo smo stanje u obuci kandidata za vozace stvorili, pa pola kandidata i neuspe da vozi samostalno vise nikad.

A alvirović je posebna priča pa on će nam uzeti deo obuke , iako je novinar, eto zna čovek da popravlja za par dana lose odradjenu obuku i dobija se sertifikat eeee, malo kosta nema veze ..da da dobra je ta Privatna Nacionalna Kobinacija.
 Ko kod njega može da obučava te ljude bas me zanima sta imaju od stručnih kadrova, iskustvo možda..ili neki čuveni sertifikat na istu foru... eee sve je fora kao i svuda???!!!

pedjasu

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 13
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #350 poslato: Mart 05, 2011, 09:54:24 posle podne »















Pravilnik o podeli motornih i prikljucnih vozila je propisao u clanu 115.
Oprema za pružanje prve pomoći (komplet prve pomoći veličine "A") koja odgovara standardu SRPS Z.B2.001 ("Službeni glasnik RS", broj 6/10), mora postojati tako da se može po potrebi koristiti u motornim vozilima vrsta L osim u vozilima vrste L1, L2 i L6.
U motornim vozilima vrsta M, N, T, C i K5 mora postojati oprema za pružanje prve pomoći (komplet prve pomoći veličine "B") koja odgovara standardu SRPS Z.B2.001 ("Službeni glasnik RS", broj 6/10), tako da se može po potrebi koristiti. U vozilima vrsta M2 i M3 koja imaju više od 22 mesta za sedenje mora se nalaziti dve kutije prve pomoći veličine "B".
Oprema za pružanje prve pomoći mora se nalaziti na dostupnom mestu.

A sad apsurd u prelaznoj odredbi pravilnika je propisano u clanu 138.
Odredba člana 115. st. 1. i 2. ovog pravilnika počinje da se primenjuje istekom 12 meseci od dana stupanja na snagu ovog pravilnika,

TO ZNACI DO 19.09.2011. GODINE U VOZILU NE MORATE DA IMATE PRVU POMOC(dzabe je gospodin mlatio sa makazama)












soks5

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 105
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #351 poslato: Mart 06, 2011, 10:40:53 pre podne »

TO ZNACI DO 19.09.2011. GODINE U VOZILU NE MORATE DA IMATE PRVU POMOC(dzabe je gospodin mlatio sa makazama)


MIslim da si pogresno razumeo to. Svi mi imamo obavezu da u kolima imamo prvu pomoc. Jedina razlika je sto do septembra(ako se ne varam) mozemo i da imamo i staru prvu pomoc a od septembra MORAMO da imamo novu prvu pomoc. Na stranu to sto niko ne voli Alvirovica(izmedju ostalih i ja sam tu  ;D), ali mislim da je lepo sa njegove strane sto nam je ukazao na neke mane pojedinih kompleta prve pomoci. Na taj nacin trebalo bi da budemo upoznati koja je prva pomoc u skladu sa propisima, da ne bi doslo do toga da nam policija pise kaznu jer nemamo "odgovarajucu" prvu pomoc.

pedjasu

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 13
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #352 poslato: Mart 06, 2011, 11:04:30 pre podne »
procitaj pravilnik, pa onda mozemo pricati o tome.
Videces, trenutno se vrsi izmena Pravilnika o podeli vozila, stavice prelaznu odredbu, sta do 19.09.2011. godine.
Nismo mi krivi sto su bili nedoreceni kada su pisali. Svi ynamo sta su mislili, ali postuje se samo ono sto je napisano.

soks5

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 105
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #353 poslato: Mart 06, 2011, 12:54:51 posle podne »
Ne brini se ti za mene. Procitao sam pravilnik(makar jednu verziju). Ukoliko je druga izasla(ili se radi dopuna) to nisam znao.
 E sada, samo da ti ponovim. To sto oni pisu odnosi se na NOVU PP. I ima se rok od godinu dana da se nabavi nova PP. Slicno kao i za zimske gume sto su dali rok od godinu dana da se ima sve 4 zimske gume. Ti si u obavezi i po starom pravilniku da imas prvu pomoc(ne mora nova) E sada, ako je nemas to je tvoj problem, a ne moj.

volan

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 98
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #354 poslato: Mart 06, 2011, 06:32:09 posle podne »


    lakse malo sa Pedjomsu
    mislim da nisi procitao toliko pravilnika koliko i on (pod uslovom da ne gresim ko se krije pod tim korisnickim imenom)

pedjasu

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 13
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #355 poslato: Mart 06, 2011, 09:42:57 posle podne »
idemo ispocetka: Pravilnik o podeli motornih i priklljučnih vozila ..... ( Sl .glasnik R.Srbije 64/10 i 69/10.
Član 115
Oprema za pružanje prve pomoći (komplet prve pomoći veličine "A") koja odgovara standardu SRPS Z.B2.001 ("Službeni glasnik RS", broj 6/10), mora postojati tako da se može po potrebi koristiti u motornim vozilima vrsta L osim u vozilima vrste L1, L2 i L6.
U motornim vozilima vrsta M, N, T, C i K5 mora postojati oprema za pružanje prve pomoći (komplet prve pomoći veličine "B") koja odgovara standardu SRPS Z.B2.001 ("Službeni glasnik RS", broj 6/10), tako da se može po potrebi koristiti. U vozilima vrsta M2 i M3 koja imaju više od 22 mesta za sedenje mora se nalaziti dve kutije prve pomoći veličine "B".
Oprema za pružanje prve pomoći mora se nalaziti na dostupnom mestu.

TO JE OSNOVNA ODREDBA PRAVILNIKA. SADA IDEMO U PRELAZNE ODREDBE GDE JE REGULISANO IZMEDJU OSTALOG KAD PRESTAJE STARI PRAVILNIK (PRAVLNIK O UKUPNIM MASAMA I DIMENZIJAMA...), STA U PRELAZNOM PERIODU ITD...

Član 137
Danom stupanja na snagu ovog pravilnika prestaje da važi Pravilnik o dimenzijama, ukupnim masama i osovinskom opterećenju vozila i osnovnim uslovima koje moraju da ispunjavaju uređaji i oprema na vozilima u saobraćaju na putevima ("Službeni list SFRJ", br. 50/82, 11/83, 4/85, 65/85, 64/86, 22/90, 50/90 i 51/91).

TO ZNACI ZA SADA NIJEDNA ODREDBA STAROG PRAVILNIKA VISE NE VAŽI NEMA IZUZETAKA. LEPO PISE NE VAŽI STARI PRAVILNIK. TRAZIMO U PRELAZNIM ODREBAMA DA LI SE NESTO ODNOSI NA PRVU POMOĆ.

Član 138
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije", a odredba člana 34. stav 6. ovog pravilnika počinje da se primenjuje istekom šest meseci od dana stupanja na snagu ovog pravilnika, odredbe člana 26, člana 27. stav 6, člana 65. stav 8, člana 67, člana 94. stav 4. i člana 115. st. 1. i 2. ovog pravilnika počinju da se primenjuju istekom 12 meseci od dana stupanja na snagu ovog pravilnika, odredbe člana 2. stav 3, člana 74 - u pogledu vozila vrsta T i C i člana 90. stav 5. ovog pravilnika počinju da se primenjuju istekom 24 meseca od dana stupanja na snagu ovog pravilnika.

VIDI PISE DA SE PRAVILNIK PRIMENJUJE OSAM DANA NAKON OBJAVLJIVANJA, ALI PRVA POMOC TEK NAKON 12 MESECI.
JA PRICAM SAMO ARGUMENTOVANO. ZA ZIMSKU OPREMU SU DALI IZUZETAK, ALI TO U SLEDEĆEM POSTU.
AKO MISLIS DA NISAM U PRAVU, OK, NADJI ODREDBU KAKO BI ME SANKCIONISAO.
 


bambi07

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #356 poslato: Mart 06, 2011, 09:52:00 posle podne »
Kupio sam novu PP TOSAMA tj. Slovenacku, ispunjava standard ima sertifikat da li je moguce da ona sad kao ne vazi tj. da ce pandur ulaziti u to da li je ona ispravna ili ne i imati mogucnost da mi napise kaznu jer nemam jedinu ispravnu galenikinu PP, sta ja, ili bilo ko od vozaca, imam sa proizvodnjom i stavljanjem u promet iste, i vazi li stari sigurnosni trougao 40cm/5cm, kakav je taj novi koje su mu prednosti? Zna li ko?

Stanko

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 10
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #357 poslato: Mart 06, 2011, 11:09:16 posle podne »
Kupio sam novu PP TOSAMA tj. Slovenacku, ispunjava standard ima sertifikat da li je moguce da ona sad kao ne vazi tj. da ce pandur ulaziti u to da li je ona ispravna ili ne i imati mogucnost da mi napise kaznu jer nemam jedinu ispravnu galenikinu PP, sta ja, ili bilo ko od vozaca, imam sa proizvodnjom i stavljanjem u promet iste, i vazi li stari sigurnosni trougao 40cm/5cm, kakav je taj novi koje su mu prednosti? Zna li ko?

У посту изнад твог имаш уписан стандард и упореди га са стандардом који треба да стоји на декларацији ПП опреме.
Што се тиче троугла,стари још увек важи јер није прецизиран изглед и димензије новог што и пише у већ поменутом правилнику у члану 114.
Поставићу линк правилника о подели возила где је све објашњено о комплетној обавезној опреми између осталог.

http://www.mi.gov.rs/dokumenta/bezbednost/Pravilnik%20o%20podeli%20motornih%20i%20prikljucnih%20vozila%20i%20tehnickim%20uslovima%20za%20vozila%20u%20saobracaju.pdf

soks5

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 105
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #358 poslato: Mart 06, 2011, 11:26:54 posle podne »
Jeste, sve je to lepo sto si napisao kolega, ali ajde neka te zaustave pa da vidim da li ces platiti kaznu ili ne???Ako jos budes otisao na sud, pored kazne ima da platis i kamatu, pa kamatu na kamatu itd.

Ima kod mene u gradu jedan veliki zid gde su neki napisali "ponovo radi bazen", pa jadni ljudi preskakali zid da gledaju gde je taj bazen. Pusti ti to sto pise. Ocigledno si zaboravio da je zakon, a i pravilnike pisao SUP. A znas kako se kaze : stav 1. SUP je uvek u pravu, stav 2. u slucaju kada SUP nije u pravu primenjuje se stav 1.
E sada, mozda si ti od onih ljudi koji imaju velike "veze" u SUP-u. U tom slucaju ti ne treba nista od opreme u vozilu. 

pedjasu

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 13
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #359 poslato: Mart 06, 2011, 11:31:09 posle podne »
PP Tosama.
На основу Закона о лековима и медисцинским средствима, Агенција за лекове и медицинска срества, на основу прописане документације, издаje решење о упису у Регистар медицинских средстава, а на основу којег могу да буду у промету у Републици Србији. Комплет прве помоћи је медицинско срество, и Агенција даје решење за комплет(не можеш сам да купујеш и стављаш у кутију по списку шта треба).

Имас сајт Агенције де се то провери, али пошто нису баш ажурни могу се назвати и одговриће.
Иначе TOSAMA има решење: Детаљи о медицинском средству:

Назив: First Aid Kit, Tip A - "set"
Генерички назив: Komplet za prvu pomoć u motornim vozilima
Предлагач: Predstavništvo Tosama dd, Beograd
Произвођач: TOSAMA, Tovarna sanitetnega materiala d.d. - Slovenija
Датум решења: 12.07.2010.
Број решења: 04-786/10
Датум истицања решења: 22.12.2012.
Категорија: 10 - Medicinska sredstva za jednokratnu upotrebu
Класа: IIa
Начин продаје: u apotekama, specijalizovanim prodavnicama i na drugim mestima  

http://www.alims.gov.rs/cir/med_sredstva/pretraga3.php?ms_id=16764

Нема само Галеника решење за комплет прве помоћи.

Sigurnosni trougao, odredba Pravilnika o podeli .... glasi
Član 114
Sigurnosni trougao, koji odgovara jednoobraznim tehničkim uslovima, mora postojati, na vidnom mestu, u motornim i priključnim vozilima, osim u vozilima vrste L, K i O, tako da ga vozač može po potrebi koristiti.
Po dva sigurnosna trougla iz stava 1. ovog člana moraju postojati u:
1) teretnom vozilu i autobusu kada vuku priključno vozilo;
2) motornom vozilu koje se nalazi na začelju kolone kada se motorna vozila kreću u organizovanoj koloni.

Nista se tu nije promenilo, osim cinjenice da mora da odgovara jednoobraznim tehnickim uslovima(EC directivama), to je ono sto si ti napisao da imas.