Autor Tema: obuka vozača po novom pravilniku  (Pročitano 220908 puta)

pedjasu

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 13
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #360 poslato: Mart 06, 2011, 11:39:28 posle podne »
E sada, mozda si ti od onih ljudi koji imaju velike "veze" u SUP-u. U tom slucaju ti ne treba nista od opreme u vozilu.

Mislim da ovo nije korektno sa tvoje strane, ja sam usao u pricu kao jedan saobracajni inzinjer koji samo tumaci sta je napisano, nista vise.

Zakon su napisali MUP i Ministarstvo infrastrukture.
Pravilnik o podeli motornih i prikljucnih vozila ..... je napisalo Ministarstvo infrastrukture, a MUP ga samo primenjuje.
Ja sam pricao o cinjenicama, to sam ocekivao i od tebe. Ta prijava pada na sudu, cak se moze objasniti i policajcu ukoliko zeli da je napise.

pedjasu

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 13
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #361 poslato: Mart 07, 2011, 12:37:26 pre podne »
Zimska oprema
Član 121
Zimska oprema motornih i priključnih vozila osim vozila vrste L, u smislu ovog pravilnika, podrazumeva:
1) pneumatike za zimsku upotrebu (npr. M+S, Snow, Winter i dr.) na svim točkovima vozila vrsta M1 i N1;
2) lance odnosno druge uređaje za povećanje trakcije na najmanje dva pogonska točka;
3) za vozila vrsta M2, M3 i N obavezni deo zimske opreme je i lopata osim vozila koja učestvuju u javnom gradskom prevozu.
Dubina gazećeg sloja na pneumaticima za zimsku upotrebu ne sme biti manja od 4 mm.
Na vozilima se ne smeju postavljati pneumatici sa klinovima.
U periodu od 1. novembra do 1. aprila vozila moraju biti opremljena zimskom opremom. Van navedenog perioda vozila mogu biti opremljena zimskom opremom.
Izuzetno od stava 4. ovog člana, u naselju vozila ne moraju biti opremljena lancima, odnosno drugim uređajima za povećanje trakcije.
Lanci i drugi uređaji za povećanje trakcije moraju obavezno da se postave na točkove kada je kolovoz pokriven snegom na odseku puta koji označen saobraćajnim znakom "lanci za sneg". Ova oprema se može postaviti na točkove i na odseku puta koji nije označen ovim znakom samo kada je kolovoz prekriven snegom.

Prelazna odredba kaze

Član 12
Odredba člana 121. stav 1. tačka 1) Pravilnika o podeli motornih i priključnih vozila i tehničkim uslovima za vozila u saobraćaju na putevima ("Službeni glasnik RS", broj 64/10) počinje da se primenjuje od 1. maja 2011. godine, a do početka primene te odredbe primenjivaće se odgovarajuća odredba propisa koji je bio na snazi do stupanja na snagu tog pravilnika.

Ovde je lepo navedeno da se primenjuje stara odredba do 01.05.2011. godine.
A sad zamislite ovo, ko ce da ima lopatu u teretnom vozilu (Punto Van), a pise da treba (za vozila vrsta M2, M3 i N obavezni deo zimske opreme je i lopata osim vozila koja učestvuju u javnom gradskom prevozu).
A kako objasniti da traktor i radna masina moraju imati lance, stav 1. tacka 2. ovog clana.
Nadamo se da ce se ovo promeniti
NEGO NAJVAZNIJE JE OVO ZA AUTO SKOLE, PREDLOG IZMENE PRAVILNIKA O PODELI.... (koji se odnosi na posedovanje tahografa u vozilu namenjenog za obuku vozaca B kategorije. 
                    У Clanu 79. тачки 1. подтачка 1.4) речи: „након 1.јула 2011. године” замењују се речима: „након годину дана од ступања на снагу правилника којим се прописују услови које мора испуњавати правно лице које врши оспособљавање кандидита за возаче”



soks5

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 105
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #362 poslato: Mart 07, 2011, 12:38:30 pre podne »
Sto mislis da nije korektno sa moje strane? pa sta mislis, da ako si saobracajni inzenjer da ne mozes da imas "vezu" u SUP-U?
Drugo, mislis da smo mi ostali glupi pa ne znamo da citamo i tumacimo zakon i pravilnike?
Trece, to moze da se obori na sudu da smo prava i pravna drzava ali mislis da si zaboravio clan 1 i clan 2 mog prethodnog posta?
Dalje, to sto na papiru stoji da su pravilnike pisali Ministrarstvo i SUP nemoj da te zavara. Na papiru i zvanicno "jesu pisali zajedno", ali nezvanicno ipak svi znamo ko je pisao i ko je "glavni", zar ne ;) ?
I na kraju ipak mislim da ovo nije mesto za medjusobna prepiranja i prepucavanja, zar ne mislis tako?
Trebalo bi da iznosimo nase predloge, a i kritike, za unapredjenje bezbednosti saobracaja(makar sto se tice obuke i onoga na sta mi mozemo uticati i sto je u nasoj moci).


Stanko

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 10
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #363 poslato: Mart 07, 2011, 07:50:44 pre podne »
Sto mislis da nije korektno sa moje strane? pa sta mislis, da ako si saobracajni inzenjer da ne mozes da imas "vezu" u SUP-U?
Drugo, mislis da smo mi ostali glupi pa ne znamo da citamo i tumacimo zakon i pravilnike?
Trece, to moze da se obori na sudu da smo prava i pravna drzava ali mislis da si zaboravio clan 1 i clan 2 mog prethodnog posta?
Dalje, to sto na papiru stoji da su pravilnike pisali Ministrarstvo i SUP nemoj da te zavara. Na papiru i zvanicno "jesu pisali zajedno", ali nezvanicno ipak svi znamo ko je pisao i ko je "glavni", zar ne ;) ?
I na kraju ipak mislim da ovo nije mesto za medjusobna prepiranja i prepucavanja, zar ne mislis tako?
Trebalo bi da iznosimo nase predloge, a i kritike, za unapredjenje bezbednosti saobracaja(makar sto se tice obuke i onoga na sta mi mozemo uticati i sto je u nasoj moci).


Кажеш сам да ово није место за препирања и препуцавања,а стално провоцираш неаргументованим постовима да не каже глупостима!
Укључи мозак пре употребе тастатуре!

soks5

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 105
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #364 poslato: Mart 07, 2011, 08:58:17 pre podne »

[/quote]
Кажеш сам да ово није место за препирања и препуцавања,а стално провоцираш неаргументованим постовима да не каже глупостима!
Укључи мозак пре употребе тастатуре!
[/quote]

Ja sam ukljucio mozak, a ti???

apatinus2

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 409
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #365 poslato: Mart 07, 2011, 12:46:12 posle podne »
kod nas se cesto zakon samo deklarativno prihvata,a u realnosti i ne primenjuje u vecini slucajeva,sto je lose. evo gledam u apatinu ima ulica u koju je sa obe strane zabranjeno skrenuti..i daljei policija skrece u nju..,normalno se koristi..,e sad..tako je i sa gumama i sa prvom pomoci..
malo su nas bombardovali..maloo

pedjasu

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 13
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #366 poslato: Mart 07, 2011, 09:55:54 posle podne »
Ja mislio da ces mi dati neki argument, a ti opet po starom. Ma nek smo mi zivi i zdravi.
 ;)

volan

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 98
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #367 poslato: Mart 07, 2011, 11:28:57 posle podne »
 e Pedja ne ocekuj bas mnogo argumente ovde.
Dzabe im ja govorim da nisu procitali svi ovi zajedno pravilnika koliko i ti, avaljda ce jednom ukapirati.

  No otom potom ipak zelim da postavim jedno pitanje svima koji su prisustvovali Skupstini. Da li je moguce da se od svih  problema koji se ticu obuke i samog opstanka rada, auto skola diskutovalo o marginalnih pitanjima toliko nevaznim za rad auto skola kao sto su "P" oznaka,
depese MUPa. Nikako da se prica o konkretnim stvarima i silnim pretnjama, o zalbama Ustavnom sudu koje se do nedavno spominjala.
  Mozda se do donosenja ostalih pravilnika i moglo nesto uticati, no verovatno nekima odgovara i ovakvi kakvi su predlozeni.

sasa69

  • Gost
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #368 poslato: Mart 09, 2011, 07:36:13 posle podne »
E sada, mozda si ti od onih ljudi koji imaju velike "veze" u SUP-u. U tom slucaju ti ne treba nista od opreme u vozilu.

Mislim da ovo nije korektno sa tvoje strane, ja sam usao u pricu kao jedan saobracajni inzinjer koji samo tumaci sta je napisano, nista vise.

Zakon su napisali MUP i Ministarstvo infrastrukture.
Pravilnik o podeli motornih i prikljucnih vozila ..... je napisalo Ministarstvo infrastrukture, a MUP ga samo primenjuje.
Ja sam pricao o cinjenicama, to sam ocekivao i od tebe. Ta prijava pada na sudu, cak se moze objasniti i policajcu ukoliko zeli da je napise.

evo ti cinjenica, danas nas je zaustavio saobracajni policajac i rekao da dva kompleta prve pomoci tipa B ne odgovaraju za autobus, a o tome da ne pricamo da mozda do 01.09.2011 godine ne bi trebalo nista da imamo u vozilu.

Soks5, ja sam negde jos ostao pri tome, od oviih silnih nacrta, da ce oni kontorlisati ko je gde polagao, kada napravi nezgodu, idas ce se proveravati kroz kakvu je obuku prosao, a sada sam procitao, kada nadjem postavicu, u Zakonu da ce se pratiti rad instruktora i auto skola, i konaleti na mangupe koje samo to interesuje da li je polozio ili nije, onda smo opet nagrabusil.

Ali kada budem nasao postavicu to ovde.....



pedjasu

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 13
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #369 poslato: Mart 09, 2011, 08:03:40 posle podne »
Citat
evo ti cinjenica, danas nas je zaustavio saobracajni policajac i rekao da dva kompleta prve pomoci tipa B ne odgovaraju za autobus, a o tome da ne pricamo da mozda do 01.09.2011 godine ne bi trebalo nista da imamo u vozilu. [/quote
 
Pitanje glasi da li je on u pravu?
Pa naravno da nije, samo mu pokazi sta sam pisao(odredbe pravilnika). Znas koliko sam video(Pera stavio na sajt) oni su pisali i za pratioca ukoliko vozac ima vise od 18 godina. Ovo. ti je predlog izmene Pravilnika pisalo ga Ministarstvo infrastrukture, okaceno na forumu atpv.rs (forum za tehnicke preglede, AMSS).
 http://www.atpv.rs/phpBB3/download/file.php?id=111


sasa69

  • Gost
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #370 poslato: Mart 10, 2011, 07:30:57 posle podne »
dzaba, naisam smeo dase svadjam, jer bi nasao sto jednu stvar, ili bi nasao u narednim danima....
ali ipak hvala

salemilkovic

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 7
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #371 poslato: Mart 10, 2011, 08:21:02 posle podne »
Da li još važi skraćena obuka (20 časova) za one koji imaju PSP?
Nailazim na oprečne informacije, nisu ljudi sigurni.
PSP više ne postoji, ali su ostali stari programi obuke.
Možda je već bilo reči o ovom pitanju, ali nisam baš pratio forum.

milos_

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 21
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #372 poslato: Mart 11, 2011, 09:39:03 pre podne »
Ljudi ovi iz moje auto skole gde se obucavam su pre neki dan dobili neke papire koje nisu ni bile poslate njima vec policiji ali su nekako dosli do njih. Uglavnom i tamo stoji da i ljudi sa navrsenih 18 godina sa probnom vozackom moraju da imaju pratioca,nisam bio nekoliko dana ovde,ali pitanje je da li se nesto promenilo u vezi sa tim i sta se tu desava,mene u auto skoli ubedjuju da ce kad budem polozio vaziti iste odredbe i ogranicenja ko sto vaze i za mladje od 18.

Bezar

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 14
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #373 poslato: Mart 11, 2011, 06:15:54 posle podne »
ZAKON JE ZAKON, I TAMO JASNO PIŠE:
Probna vozačka dozvola
Član 182.
Licu koje ispunjava sve uslove za upravljanje vozilom B kategorije, a nije navršilo 18 godina života izdaće se probna vozačka dozvola kad navrši 17 godina, sa rokom važenja od jedne godine.
Probna vozačka dozvola se može koristi samo u Republici Srbiji.
Vozač koji ima probnu vozačku dozvolu B kategorije ne sme da započne i upravlja vozilom bez nadzora lica u vozilu koje ima vozačku dozvolu B kategorije u trajanju od najmanje pet godina.
Vozač koji ima probnu vozačku dozvolu ne sme da upravlja motornim vozilom u periodu od 23,00 do 5,00 sati, koristi telefon i druga sredstva za komunikaciju za vreme vožnje.
Vozač koji ima probnu vozačku dozvolu se ne sme kretati brzinom većom od 90% od brzine koja je dozvoljena na delu puta kojim se kreće.
Lice koje vrši nadzor dužno je da se stara da vozač vozilom upravlja na bezbedan način i u skladu sa propisima.
Motorno vozilo, kojim upravlja vozač koji ima probnu vozačku dozvolu, mora biti označeno posebnom oznakom "P“, koja mora biti na vidljivom mestu sa prednje i zadnje strane vozila.
Probna vozačka dozvola će se izdati i licu koje je navršilo 18 godina, koje prvi put stiče pravo na upravljanje motornim vozilima "B“ kategorije. Na ovo lice primenjuju se odredbe propisane u st. 2, 4, 5. i 7. ovog člana.
Probna vozačka dozvola za lica iz stava 8. ovog člana izdaje se sa rokom važenja od jedne godine.
Ministar nadležan za poslove saobraćaja propisaće posebne uslove o izgledu, tehničkim karakteristikama i načinu postavljanja posebne oznake iz stava 9. ovog člana.

1000 PUTA JE REČENO NA FORUMU DA SVE SEM PRATIOCA VAŽI ZA PUNOLETNE VOZAČE

pedjasu

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 13
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #374 poslato: Mart 11, 2011, 06:17:13 posle podne »
Mislim da je vec odgovoreno na to pitanje nekoliko puta na forumu.
NE UKOLIKO IMAS VISE OD 18 GODINA.
Члан 182. ZBS-a. kao sto kaze kolega.