Autor Tema: Uslovi za sticanje zvanja Vozaca Instruktora  (Pročitano 28924 puta)

MILAN RS

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 6
    • Pogledaj profil
Uslovi za sticanje zvanja Vozaca Instruktora
« poslato: Jul 13, 2010, 08:38:32 posle podne »
Moze li mi neko reci sta mi je sve potrebno od dokumenata za sticanje zvanja vozaca instruktora po novom zakonu? vec sam postavljao ovo pitanje ali tada je na snazi bio stari ZOBS, pa me interesuje po novom zakonu koje uslove moram ispunjavati. zavrsio sam za Saobracajnog tehnicara cetvrti tepen i posjedujem sve kategorije duze od 5 godina. zanima me konkretno za B kategoriju. Hvala

soks5

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 105
    • Pogledaj profil
Odg: Uslovi za sticanje zvanja Vozaca Instruktora
« Odgovor #1 poslato: Jul 13, 2010, 08:57:08 posle podne »
E pa mogu slobodno da ti kazem da cu te obradovati(bar se nadam). Bez obzira sto je stupio novi zakon na snagu jos uvek se radi po starom zakonu i polaze se za instruktora po starom zakonu(to znam jer je jedan moj kolega polozio pre mozda 2 meseca). Koliko ja znam(makar jer sam imao prilike da cujem) za instruktora mozes polagati u Saobracajnoj skoli u Zemunu(ja sam tu polagao), GSP skoli na Vracaru i mislim da ima u Saobracajnoj skoli u Novom Sadu. Verovatno ima jos negde ali ne znam. Da bi mogao da polazes treba ti diploma skole, prepis ocena, drzavljanstvo, treba da uplatis neke novce(ja sam placao 10000 din), to mu dodje kao skolarina, potvrda da si "kao" odradio neku praksu u nekoj autoskoli. Kazem "kao" jer niko to ne gleda. Ali prvo moras da dobijes papire iz skole gde planiras da polazes jer tamo pise koliko moto casova treba da odradis u autoskoli. Mislim da je to to, ali bi najbolje bilo da se prvo raspitas sta tacno treba(da li overena fotokopija tih dokumenata ili nesto slicno). Onda, kada oni pregledaju sta si od predmeta imao i sta ti priznaju,kazu ti sta treba da polazes i to spremis i polazes. Znam za polaganje da radis testove(kao kada si polagao za voznju) i da su ti testovi eliminatorni.
Sada si malo nasao nezgodno vreme da polazes posto su sada verovatno na godisnjem. To tek od kraja avgusta. Ja bih ti licno preporucio da polazes za instruktora SVIH kategorija(narocito za A kategoriju), jer ce po novom biti MNOGO teze(moje misljenje) da se dobije instruktorska dozvola.
Mislim da nisam nista zaboravio  ??? ???
Nadam se da sam ti pomogao

MTK

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 55
    • Pogledaj profil
Odg: Uslovi za sticanje zvanja Vozaca Instruktora
« Odgovor #2 poslato: Jul 14, 2010, 12:13:09 pre podne »
Da bi polagao za instruktora potreban je V stepen saobraćajne škole i instruktorski ispit.

MILAN RS

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 6
    • Pogledaj profil
Odg: Uslovi za sticanje zvanja Vozaca Instruktora
« Odgovor #3 poslato: Jul 15, 2010, 08:12:26 posle podne »
Hvala na odgovoru, Stvari stoje ovako. Posto zivim u bosni u Brcko Distriktu stvari stoje ovako. ovdje kod nas traze da kandidat za vozaca instruktora ne smije imati izrecenu zastitnu mjeru zabrane upravljanja motornim vozilom u poslednjih pet godina. pa mi je to najveci problem jer sam imao jedan prekrsaj pre oko godinu dana , to jest. prekoracenje brzine za vise od 30 kilometara na sat. i dobio sam kaznu od 50 eura i mjesec dana zabrane. tako da sada nemogu da polazem za instruktora ovdje u BIH jer mi traze papir iz da mi u poslednjih pet godina nije izrecena zabran upravljanja motornim vozilom. to je kod nas odkako je stupio na snagu novi ZOBS od 2007 godine.po starom zakonu to nije bilo, moglo se polagati, pa me interesuje  od dokumenata sta je potrebno priloziti kod vas u Srbiji i dali i kod vas traze slican papir. Ovaj zakon kod nas je glup maksimalno. ja sam napravio samo jedan prekrsaj u zivotu za koji sam platio kaznu i sada moram cekati da prodje pet godina da bih mogao pristupiti polaganju, jer traze da nisam imao izrecenu zabranu upravljanja motornim vozilom. Svako prekoracenje brzine vece od 30 Kil. na sat ili prolazak kroz crveno ili bilo koi veci prekrsaj sem nevezinanja pojasa ili upaljenih svjetala itd. podleze izrecanju zabrane upravljanja od mjesec dana do tri. tako da sam tu zabranu mogao dobiti na bilo koi nacin.Hvala

soks5

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 105
    • Pogledaj profil
Odg: Uslovi za sticanje zvanja Vozaca Instruktora
« Odgovor #4 poslato: Jul 15, 2010, 10:30:13 posle podne »
E vidis to potpuno menja stvari sto si iz Bosne. Kod nas je sada situacija kao sto je bila kod vas pre neke 3 godine(pretpostavljam). Mi smo usvojili novi ZOBS ali nismo usvojili pravilnike, tako da se jos uvek polaze po starom zakonu. Ja kada sam polagao nije trebao papir da mi nije izrecena kazna zabrane upravljanja vozilom(koliko se ja secam). Pre neka 4 meseca polagao je jedan moj kolega, i on kaze (koliko se seca) da ne treba dokaz da nije izrecena kazna zabrane upravljanja vozilom. Kako ce biti po novom to cemo tek videti.

E sada ovako, ne bih se slozio sa tobom da je zakon "glup", jer kako ti ocekujes da nekog ucis bezbednoj voznji ako i ti sam nisi bezbedan vozac??? Mozda ce ti to zvucati bezazleno, ali ja mislim da nije. Koliko sam citao nas novi zakon(i koliko se secam, jer sam ga citao pre nekih 6 meseci) i kod nas ce postojati neka odredba da ako instruktor ucini neki prekrsaj(bilo da "malo" popije, ili prekoraci brzinu....) kazna za njega ce biti mnogo, mnogo rigoroznija nego za ostale, upravo is tog istog razloga. Jedino, mozda da su samo malo smanjili rok na koji vazi(mozda da su određivali u zavisnosti od tezine prekrsaja ili sl).

Sto se mene licno tice (moje misljenje), to sto su tako rigorozni - to mi je OK. Neko ce se mozda sloziti sa mnom, neko nece(svako ima pravo na svoje misljenje).

Nego kazi ti meni, kako sada stoje stvari sa poslom u autoskolama kod vas? interesuje me kako ste pregurali prelazni period koji ste imali (verovatno ste imali) između starog i novog zakona? I jos me posebno interesuje kako je kod vas reseno pitanje predavaca(da li svaka skola mora da ima predavaca, ili moze vise skola da imaju jednog predavaca, i kolika im je plata)?? Naravno ako znas?
« Poslednja izmena: Jul 15, 2010, 10:33:02 posle podne soks5 »

volan

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 98
    • Pogledaj profil
Odg: Uslovi za sticanje zvanja Vozaca Instruktora
« Odgovor #5 poslato: Jul 15, 2010, 11:59:18 posle podne »



    posto nas kolega podrzava stav da nismo svi jednaki pred zakonom,zasto nisu tako nesto predvideli za policajce, sudije i sl.
    Koliko bi trebala da se uveca kazna za pisca ovog zakona ako se uhvati u prekrsaju? ;D

soks5

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 105
    • Pogledaj profil
Odg: Uslovi za sticanje zvanja Vozaca Instruktora
« Odgovor #6 poslato: Jul 16, 2010, 12:16:45 pre podne »



    posto nas kolega podrzava stav da nismo svi jednaki pred zakonom,zasto nisu tako nesto predvideli za policajce, sudije i sl.
    Koliko bi trebala da se uveca kazna za pisca ovog zakona ako se uhvati u prekrsaju? ;D

E vidis, to je dobro pitanje ;D, a mislim da imam i dobar odgovor. Bas sam o tome pricao sa svojim kolegama instruktorima danas.  Prvo da kazem da je ovo moje LICNO misljenje da se neko ne bi nasao uvređenim(nije mi to cilj). Moje licno misljenje je da se to NIKADA nece promeniti kod nas. Ljudi, ovo je Balkan. Mito, korupcija, dvostruki pravila i tome slicno ce UVEK biti ovde prisutni, i ja licno mislim, NIKADA se nece promeniti(makar ne u skorijoj buducnosti).
Da smo "prava" drzava mnoge stvari bi se drugacije radile, pa se ne bi desilo da npr. autoskole u Pancevu koje su uzimale mito od kandidata ponovo rade za samo 6 meseci, ili da Tasica iz Uprave Saobracajne Policije stite ljudi sa visokog polozaja, a da ne govorim o nekim drugim stvarima. Ali to je stvar politike.

Ne mozes ocekivati da "policijska" drzava, drzava u kojoj se policija pitala za sve u poslednjih 30 ili vise godina, odjednom dopusti da se nesto desava bez njenog znanja, pa makar to bilo nesto malo kao autoskole.

Da ne zalazimo u nesto drugo ovde, bolje da prekinem ;)

MILAN RS

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 6
    • Pogledaj profil
Odg: Uslovi za sticanje zvanja Vozaca Instruktora
« Odgovor #7 poslato: Jul 19, 2010, 06:56:05 posle podne »
Sto se tice rigoroznosti, sta je tu je, greska je ucinjena i treba gledati sta dalje? Mozes li mi reci koliko kosta polaganje odprilike da se preracunam malo, i dali mi je bolje da polazem C direktno i koliko kosta to zadovoljstvo? sto se tice novog zakona i predavaca stvari stoje ovako. svaka auto skola mora da ima predavaca, znaci inzenjer saobracaja, adekvatnu ucionicu za predavanje teoreske nastave , znaci propisane kvadrature i drugih uslova, nase auto skole se dogovore pa placaju zajednickog predavaca, znaci sklopi se ugovor sa njim i on drzi predavanje za vise auto skola u zajednickoj ucionici koju svi placamo , znaci po kandidatu, znaci inzenjeru se placa po kandidatu, sve funkcionise bez problema, tako je jednostavnije i jeftinije nego da svaka auto skola placa posebno i ucionicu i predavaca.

soks5

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 105
    • Pogledaj profil
Odg: Uslovi za sticanje zvanja Vozaca Instruktora
« Odgovor #8 poslato: Jul 19, 2010, 09:27:03 posle podne »
Sto se tice rigoroznosti, sta je tu je, greska je ucinjena i treba gledati sta dalje? Mozes li mi reci koliko kosta polaganje odprilike da se preracunam malo, i dali mi je bolje da polazem C direktno i koliko kosta to zadovoljstvo? sto se tice novog zakona i predavaca stvari stoje ovako. svaka auto skola mora da ima predavaca, znaci inzenjer saobracaja, adekvatnu ucionicu za predavanje teoreske nastave , znaci propisane kvadrature i drugih uslova, nase auto skole se dogovore pa placaju zajednickog predavaca, znaci sklopi se ugovor sa njim i on drzi predavanje za vise auto skola u zajednickoj ucionici koju svi placamo , znaci po kandidatu, znaci inzenjeru se placa po kandidatu, sve funkcionise bez problema, tako je jednostavnije i jeftinije nego da svaka auto skola placa posebno i ucionicu i predavaca.

Kada sam ja polagao, a polagao sam samo za instruktora B kategorije, upisnina je bila 10000 dinara(tada je to bilo oko 150 evra-manje vise).  Pored toga sam placao prijavu ispita, i placao na kraju poganje poslednjeg ispita(nesto kao maturski rad). Mislim da me je sve u svemu izaslo izmedju 200-300 evra. E sada, ako je poganje i kod vas kao i kod nas, onda ces ti morati  da posebno polazes sve kategorije instruktora(ako hoces da budes instruktor svih kategorija). Znam da kada sam ja polagao jedan decko je polagao isti dan i za C, D, i E kategoriju. Moja preporuka ti je, ako imas para i ako budes mogao da polazes , da polazes za sve kategorije sto mozes.
Blago vama sto ste mogli da se dogovorite pa da imate jednog predavaca za vise skola. Ja mislim da ce to kod nas da malo teze ide  ;D ;D ;D. Ja mislim da mi mozemo sve da postignemo, ali da se dogovorimo-malo teze :D :D :D. Ali videcemo.