Autor Tema: obuka vozača po novom pravilniku  (Pročitano 220567 puta)

Petar

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 319
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #60 poslato: Septembar 15, 2010, 01:12:12 pre podne »
Опа,
заоштрило се мало.

Па то што сада пишете сам хтео да изазовем.
Шта су садашње ауто школе? Један инструктор, један газда.
Зашто су такве? Јер су сви хтели да буду газде.
Чак и оне школе које имају више инструктора су у суштини само скуп самосталних инструктора.
И ето оног правог резултата. Опет не можемо да се сложимо.
Није ту проблем, већ је проблем што ми сами себе не ценимо и не ценимо свој рад.
Ко нам је ту крив?

По новом Закону ће кандидат мођи да бира ауто школу (правно лице) у сваком моменту обуке.
Моћи ће да је прекине када хоће и даје настави код другог.
Сада имамо случајева да ''јадни кандидат'' када уђе у једну школу (или код једног инструктора) веома тешко може да га напусти.
Очекујем да ће сада кандидат да бира оног бољег инструктора.

Ма ,опет кажем није ту проблем.
Проблем је у нашим главама. Ми смо сујетни, само себи довољни и свезналице.
А ипак јаја на пијаци су свуда исте цене и нико не куди туђа јаја.

Па зато драги пријатељи памет у главу или ти дозовите се памети.

Сами смо слаби. Удружени смо много јаки. Како каже стара пословица: Један прут се лако сломи, али сноп веома тешко.

Само напред и без обзира на све не ''пљујте своје колеге'' већ разговарајте са њима. Можда се тако сви променимо ка бољем.
Од разговора не боли глава, али од туче можда неког и заболи.

Рашета.


sasa69

  • Gost
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #61 poslato: Septembar 15, 2010, 03:08:05 posle podne »
znate dragi kolega,

nije da pljujem, samo iznosim cinjenice,

sednemo, dogovorimo se, dogovorimo se da je cena ta i ta, i izadjemo napolje, cekamo kandidate,

sutra dolaze pitaju, razmislice, i na kraju ode kod kolege, jer je on vec ispljuvao nas i spusto cenu bez dogovora,

e ko tu pljuje??? to jest, mi budale koji kako tako bi da drzimo cenu, ili on koji je spusti mimo dogovora i radi ??? a mi sedimo u prazno....





sasa69

  • Gost
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #62 poslato: Decembar 04, 2010, 06:18:09 posle podne »
napisah tamo da me ignorisete, cuo sam, pa me zanima da li je to istina.
Kazu da su se posvadjali tamo na nekom sastanku, jer po novom hoce da ubace osam vozila po auto skoli.
Rekla kazala ili ima nesto?

Meni je zao sto se ovako prepucavamo, ali me stvarno zanima da li da trazim novi posao, ili da ostanem na starom.
Jer ovde su objavljen neki pravilnik, pa se suska o nekim novom.

Sa postovanjem drage kolege.

volan

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 98
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #63 poslato: Decembar 24, 2010, 08:17:57 posle podne »



     SAT i Agencija nam obecavaj nov pravilnik i sve nesrece ili gotovo sve  pripisuju "nestrucnom" radu auto skola. Niko od zajednice ovo ne pobija niti komentarise, a januar je vec tu. Propagiraju i traze usove koji su za sada gotovo neizvodljivi s obzirom na ulaganja i ekonomski neisplativa. Da li znate da ce u madjarskoj kandidati moci da polazu test putem inerneta iz svoje sobe? A kod nas traze da se postavljaju kamere koje ce pratiti svaki pokret u ucionici, a mozda ce traziti i u vozilu.
 eh Orvele ti i tvoje ideje

panic

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 7
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #64 poslato: Decembar 27, 2010, 12:14:09 posle podne »
Агенција за безбедност саобраћаја сада има и интернет презентацију на www.abs.gov.rs

apatinus2

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 409
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #65 poslato: Decembar 28, 2010, 06:26:36 posle podne »
smesni smo sa tom agencijom koja je sama sebi i zaposlenima u njoj i samo njima svrsshodna.rade ljudi homologizaciju :) smesno.
malo su nas bombardovali..maloo

Petar

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 319
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #66 poslato: Decembar 29, 2010, 08:45:56 pre podne »
Хало колеге,
нешто се били успавали.
Вама изгледа треба само један Мирко Алвировић из САТа да Вас пробуди.

Немојте га много слушати. Он је дужан да ''прода'' емисију и то је то.
Када би прегледали све његове листове и емисије у последњих пет година видели би шта је све било дезинформација. Већ је издао неколико пута Правилнике који нису ступили на снагу. Упозоравао сам га неколико пута да то не чини, али новинар је новинар. Ако упали упали.

Много неистина је речено у емисији као:
-годишњица Агенције иако је Агенција формирана тек негде у априлу месецу, а почела нешто да ради у октобру.
-да ће инструктори одмах да полажу за лиценцу, а то није тачно, јер је Законом дефинисано да ће само морати у року од пет година да је ''брани''
-да су сви Правилници спремни, а што ни близу није тачно (пратите наше Вести)
итд

И многе новине издају дезинформације. Чак намерно тумаче неке изјаве људи из ове области.
Блиц је изјавио даљ ће обука бити око 50000 динара.

Ми у Заједници имамо свој став. Цена обуке мора бити реална и базирана на стварним калкулативним елементима. Не можемо да кажемо колика ће бити јер још увек незнамо колико ће коштати: Прва помоћ, лиценцирање, семинари унапређења знања, рачунари и сл.
Наравно, желимо само да струка ради свој посао и да од њега може да живи.

Када креће по новом?
Е, то вероватно незна ни најбоља пророчица.

Ми би волели да све крене што пре, јер би се на тај начин спречила даља агонија ауто школа, нарочито оних добрих.

Реаговала је Заједница увек, само Ви то очигледно редовно не пратите.

Сви који раде у Заједници раде као волонтери. Чланице треба само да плате, ако хоће, трошкове одржавања овог Сајта.
Погледајте само у списак оних који плаћају за одржавање сајта. Да ли сте Ви међу њима? Да ли сте међу онима који су донацијом помогли рад Заједнице и овог Сајта?

Но није битно. Они који воле ову струку ће и даље волонтерски радити и борити се да државне бирократе почну да поштују струку. Подршка нам је ипак неопходна.

Шта сада радимо?

-спремамо се да издамо три зборника са документима, прописима и уџбеницима
-спремамо се да, чим Правилници ступе на снагу, покренемо низ питања пред Уставниом судом за неке одредбе Закона и Правилника (тахограф, комисија од два члана, аудиовизуелни надзор, радно врем,е и сл)
-покушавамо да оспособимо Заједницу да буде пословни партнер Агенцији у Унапређењу знања и лиценцирању предавача, испитивача и инструктора и др

Овај форум мора да буде што активнији. Замолите и друге колеге да учествују на њему.

Хвала

Петар Рашета, дипл.инг.саобр.
секретар Заједнице ауто школа Србије
« Poslednja izmena: Decembar 29, 2010, 08:48:34 pre podne Petar »

soks5

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 105
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #67 poslato: Decembar 29, 2010, 11:17:17 posle podne »
Kolega Petre, moram da se ponovo umesam. Do sada sam bio na Vašoj strani, ali više nisam. Prvo, zamerate ljudima da se ne aktiviraju dovoljno. A kako mislite da se aktiviraju? Da li svako pojedinačno mora da vas kontaktira preko maila ili telefona pa da pita šta ima novo, ili da traži nacrte pravilnika? Zar ne mislite da bilo bolje iliti praktičnije da lepo svima na forumu kažete šta se dešava?
Drugo, šta vas je navelo(s obzirom na opšte stanje u zemlji i kako se donose odluke) da ćemo se MI (pod tim podrazumevam i vas i mene i ostale kolege) pitati kada će se početi primenjivati pravilnici? Policija će primenjivati kada njima to bude odgovaralo a ne Vama ili meni. Ili koliko će biti cena obuke?
Trece, sto se tice licenciranja, moje lično mišljenje je da će to biti odmah tj. u roku od godinu dana. Ali to mislim da će zavisiti samo od jednog faktora: da li Državi tj. Agenciji (ili policiji, kako hoćete) trebati jos para ili ne. Ako im bude trebalo, SVI ćemo se licencirati i to ODMAH, a ne u roku od 5 godina. To će doći naknadno.
Cetvrto, nemojte misliti da ćete nesto uspeti sa tim stavom "pokrenućemo pred ustavnim sudom", jer nećete ništa postići. Nikada kod nas nije bilo da je "svoj udario na svoga" tako neće ni ustavni sud udariti na članove svoje partije.
Ne znam da li ćete se složiti sa mnom ili ne, ali moram da ponovim da je ovo samo moje mišljenje i nije mi za cilj nikoga da prozivam(naročito ne vas), jer znam da radite najbolje što možete. Ali ajde malo više pišite šta se radi,a ne da stojite iza reči nemate dozvolu od SUP-a(ili kako ste već  rekli u jednom od prošlih postova).
Hvala

volan

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 98
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #68 poslato: Januar 01, 2011, 09:49:38 pre podne »




     SRETNA VAM NOVA GODINA  POSTOVANE KOLEGE

soks5

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 105
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #69 poslato: Januar 01, 2011, 02:49:17 posle podne »
Hvala kolega. Takodje sve najbolje i tebi  i ostalim kolegama ovde na forumu.


Petar

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 319
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #70 poslato: Januar 03, 2011, 11:12:41 posle podne »
Sretna Vam nova godina, kolege sa FORUMA.

I ova počinje sa dezinformacijama u sredstvima informisanja.

Jutros i večeras je u dnevnicima RTS a objavljeno da će Pravilnici o obuci vozača biti objavljeni do polovine ovog meseca.
Mi, iz Zajednice bi voleli da bude tako, jer bi to bio početak kraja agonije u obuci vozača.
Medjutim, objavljeno je da će kandidati polagati po starom u sledećih pet meseci, a to nije istina, jer je u suprotnosti sa Zakonom.

Evo šta je tačno.

Ako je Pravilnicima predvidjeno da isti stupaju na snagu u roku od 60 dana od dana objavljivanja onda će sve biti po starom još ta dva meseca. Znači moći će se i upisivati novi kandidati i vršiti obuka, pa i polagati po starom Zakonu i starim Pravilnicima.
 
Posle toga važe odredbe Novog Zakona koje definišu da se u sledeća tri meseca može samo završiti započeta obuka po starom programu, ali da će se polaganje vršiti po novim Pravilima.

To je istina.

Šta je moguće?

Da MUP neće biti spreman da realizuje nove Pravilnike ni posle dva meseca od dana njihovog objavljivanja, pa će dalje uredbama produžavati rok za početak njihovog sprovodjenja.

Šta će biti rezultat ovih i dezinformacija koje je preneo SAT?

-Ponovna opsada auto škola od strane kandidata da bi završili obuku po starim cenama.
-Nastavak slabljenja i propadanja dobrih auto škola  i
-naravno, razne kriminalne igre u obuci vozača koje samo dovode do lošeg vozača i opadanja bezbednosti u saobraćaju.

I dalje se pitamo: kome je ovo u interesu?
 
Petar Rašeta, dipl.ing.saobr.
sekretar Zajednice auto škola Srbije

Petar

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 319
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #71 poslato: Januar 04, 2011, 08:59:56 pre podne »
Evo mene ponovo.
Još jedno reagovanje.

Gost jutarnjeg programa danas je bio Mirko Alvirović, glavni čovek SAT Mediagroup-a.

Tema: bezbednost saobraćaja

Čovek koji je ceo svoj život posvetio saobraćaju i problemima u saobraćaju, čovek koji je doprineo da ova oblast ne bude bačena u ćorsokak, čovek koji je unapredio ovu oblast praktično ulažući i sredstva i vreme i znanje za povećanje bezbednosti saobraćaja dopustio je sebi da izrekne niz netačnosti koje će zajedno sa jučerašnjim netačnostima iznetim u dnevnicima RTS uticati na novu napetost u oblasti polaganja vozačkog ispita.

Evo tih netačnosti:

-instruktor i predavač će u sledeće dva tri meseca polagati za licencu
-kandidati će polagati po starom sledećih pet meseci

Šta je tačno:

-Zakon je predvideo uslove za dobijanje licenci za instruktora (član 224) i u njemu nije predvidjeno nikakvo polaganje nekakvog ispita. Tek nakon pet godina od dobijanja licence će se vršiti provera i ponovno dobijanje licence.

-Zakon je predvideo uslove za dobijanje licence za predavače i ispitivače i tu je predvidjeno polaganje stručnog ispita (član 221 i član238). Medjutim član 351 je definisao da auto škole uslove po pitanju ispunjenosti uslova za rad moraju da ispune u roku od godinu dana od dana stupanja na snagu podzakonskih akata vezanih za osposobljavabnje kandidat.

-opet o rokovima polaganja po starom i novom pravilu. Ako Pravilnicima bude predvidjeno odlaganje primene Pravilnika za dva meseca (kako je bilo u radnom materijalu) onda u ta dva meseca se sve radi po starim pravilima (upis, obuka, polaganje). Nakon ovog roka se u roku od tri meseca može samo završiti obuka po starom programu, ali se polaganje vrši po novim pravilima (definisano Zakonom član 351).

Ponovno postavljam pitanje: Kome je ovo potrebno?

Pomozimo bezbednosti saobraćaja pravilnim informisanjem i praktičnim uticajem na sve subjekte bezbednosti saobraćaja da vrše svoj, Zakonom predvidjen, posao.

Petar Rašeta, dipl.ing.saobr.
sekretar Zajednice auto škola Srbije

volan

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 98
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #72 poslato: Januar 04, 2011, 11:12:22 posle podne »



      da li ste razmisljali da ispit nakon ovakvih nemogucih uslova za auto skole pokusate da prebacite na MUP pa nek oni postavljaju kamere, kupuju racunare, programe i uredjuju poligon za potrebe ispita

Petar

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 319
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #73 poslato: Januar 05, 2011, 07:53:29 pre podne »
О, Волан се пробудио после дочека.
Наравно да смо имали и ту опцију. Ево историјата опција.
Заједница је увек тврдила да образовање возача мора бити у надлежности Образовања, а не МУПа.
МУП је толико јак у држави да није дао из руке ову област вероватно из много разлога од којих су неки и сумњиви.
Тада смо захтевали да испитивач мора бити много стручнији од инструктора и предлагали смо да то буде независан лиценцирани човек.
Ни то нису дозволили.
Када су дали предлог за комисију од два члана сви смо се нашли у чуду и то је један од проблема који смо предвидели да иде на уставни суд.
Ово је најлошија варијанта, јер се њом они очигледно крију иза ауто школа, јер не желе да преузму одговорност над безбедношћу у возилу, јер желе да одлучују о резултату, а ауто школа само да потписује и да за све одговара.
Тада смо им предложили да узму и званично цео испит у своје руке, али и одговорност о њему. Нису прихватили.
У Заједници постоји предлог да бојкотујемо овај начин испитивања, али је ту проблем наша сложност и бојазан да ће бити оних који ће то бојкотовати из простог разлога, јер је ово један ''диван'' начин за ''малверзације'' између испитивача из школе и МУПа.
Они незванично тврде да им је жеља да цео испит пређеу Агенцију у шта ми, руку на срце, не верујемо.

Што се тиче услова које ће морати да имају ауто школе по новим Правилницима они ће морати да се испуне у одређеном року од годину дана и више. Погледајте то у Правилницима које сам дао у делу ВЕСТИ. Тамо негде.

Рашета.



apatinus2

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 409
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #74 poslato: Januar 05, 2011, 08:30:54 posle podne »
pretpostavljam da ce i ispitivac biti neko ko nikad nije bio instruktor,instruktor ce biti neko ko nije mrdnuo iz svog kvarta,a predavac neko sa kupljenom diplomom.i tako u krug.u srbijici koja nema posten put,koja nema saobracajnu signalizaciju,u kojoj udarna rupa na kolovozu stoji duze od dva dana,ups od godinu dana..itd...
mozda mi se samo cini.ima tu strucnjaka koj kad bi videli pravi autoput signalizaciju,kruzni tok i navigacijski uredjaj negde u evropi ,upalili bi sva 4 zmigavca(srpski izum) ,mozda i nije ovako..ko zna.vazno je da imamo grupu strucnjaka a nemamo sistem ,opet sacica nezamenljivih.kao pre 50 godina..
malo su nas bombardovali..maloo