Autor Tema: obuka vozača po novom pravilniku  (Pročitano 220919 puta)

uviz

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 68
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #270 poslato: Februar 19, 2011, 02:26:46 pre podne »
emisija sat i njen autor i voditelj je neciji glasnogovornik i dezinformator javnosti,covek pusti u stampu poluinformacije (poluistine)u emisiju dovede goste kojima postavlja pitanja i sugerse odgovore i ako ti odgovori nepotvrdjuju njegovu tezu onda ih on "pojasni" gledalistu.to je u redu covek mora da odrzi nivo  svoje strucnosti i u svojim medijima mora ostati u pravu.nije on nikoga namagarcio u sat-u i ako ispada da jeste to mu nije bila namera jer on kao i svaki prosecan i nametnuti medijator bira sa kim ce voditi dijalog koji nece iskociti iz njegovog sablona.nije on uzrok nase neorganizovanosti i autisticnosti on je samo koristi jer smo mi njemu i njemu slicnima ostavili prazan prostor i mogucnost da kako hoce i kad hoce aktualizuju problem koji je nastao u obuci donosenjem i selektivnim sprovodjenjem novog zobs-a.kako u zajednici autoskola u rukovodstvu postoje strucni i visokoobrazovani ljudi sa akademskim titulama koji rade za dobrobit zajednice a samim tim i za svoju i dobrobit svih nas koji radimo u obuci buducih vozaca,bilo bi pozeljno da se zajedica autoskola srbije pocne organizovano i planski oglasavati u stampanim medijima sa svojim stavovima o problemima nastalim donosenjem novog zobs-a i nedonosenjem podzakonskih akata koji treba da omoguce jasnu i nedvosmislenu primenu zakona u celini.mislim da statut zajednice to ne zabranjuje.

soks5

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 105
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #271 poslato: Februar 19, 2011, 09:10:39 pre podne »

  otkuda se ti stvori? kada sam ja postavljao ova pitanja jos prosle godine  i pozivao se da saobracajni ing. nisu bogom dani za ovaj posao niko me nije podrzao.
   i kud' poce bas od andRagogije... (izvini zbog slova)

Izvini, izvini, a sto saobracajni inzenjeri nisu bogom dani za ovaj posao?????? Sta, mislis da nisu dovoljno strucni da bi radili u autoskoli ili sta vec??? Ne razumem sta si hteo da kazes ovim? Ne boj se imaces verovatno i priliku da ti radi neko iz Sup-a koji je preko noci zavrsio neki privatni fakultet a u Sup-u je radio kao automehanicar ili pisar. Mozda ce ti on bolje predavati bezbednost saobracaja!!!!!!!!!
Neko je ovde ranije spominjao kako se ne radi na Saobracajnom fakultetu pedagogija i neki slicni predmeti(mozda si i ti kolega spominjao).Da vam ne pricam sta se sve radi, narocito na bezbednosti saobracaja, sta se sve spominje i uci. I to moram da napomenem se uci od dvojice najboljih u Srbiji u oblasti bezbednosti saobracaja-Vujanica i Lipovca(po mom misljenju nema boljih kod nas). Jeste da je sada Vujanic malo vise poceo da se bavi politikom, ali ranije je samo i iskljucivo predavao.

A sto se tice pedagogogije, psihologije i slicnih predmeta, ako se ne varam to ce sve morati da se polaze u Agenciji za bezbednost saobracaja kada se bude polagalo za licencu.

marbo

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #272 poslato: Februar 19, 2011, 03:11:48 posle podne »
KAD BI SAOBRAĆAJNI INŽENJERI RADILI OVAJ POSAO UMESTO 3. STEPEN SAOBRAĆAJNE STRUKE(+FORMALNI 5 STEPEN) BILO BI MNOGO BOLJE. I NEBI OVAJ POSAO BIO OVAKO DEGRADIRAN.
 NARAVNO DA ONAJ KO DUŽE RADI IMA VISE ISKUSTVA, ALI JE I ZNANJE BITNO, KAO I NAČIN KAKO SE DO TOG ZNANJA DOLAZI!

vdsn

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 40
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #273 poslato: Februar 19, 2011, 06:00:37 posle podne »
 Naravno i na ovom forumu je kao i svuda haos!

soks5

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 105
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #274 poslato: Februar 19, 2011, 06:27:57 posle podne »
KAD BI SAOBRAĆAJNI INŽENJERI RADILI OVAJ POSAO UMESTO 3. STEPEN SAOBRAĆAJNE STRUKE(+FORMALNI 5 STEPEN) BILO BI MNOGO BOLJE. I NEBI OVAJ POSAO BIO OVAKO DEGRADIRAN.
 NARAVNO DA ONAJ KO DUŽE RADI IMA VISE ISKUSTVA, ALI JE I ZNANJE BITNO, KAO I NAČIN KAKO SE DO TOG ZNANJA DOLAZI!
Kolega, moram ti priznati da ni sam ne bih bolje formulisao  ;)
Na zalost svih nas, kod nas u drzavi uglavnom nestrucni, i partijski opredeljeni  ljudi rade na veoma vaznim pozicijama pa nam je zbog toga ovako "dobro"  :'( :'( :'(
Slazem se da da je bitno i nacin na koji se do tog znanja dolazi. Ali i to se stice vremenom tj. iskustvom, zar ne?


apatinus2

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 409
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #275 poslato: Februar 19, 2011, 08:24:59 posle podne »
struka treba da je na prvom mestu.ali prava struka,ljudi od nauke,a ne vlasnici diploma.
malo su nas bombardovali..maloo

apatinus2

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 409
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #276 poslato: Februar 19, 2011, 08:25:52 posle podne »
btw ,forum je u problemu..
malo su nas bombardovali..maloo

volan

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 98
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #277 poslato: Februar 19, 2011, 09:09:54 posle podne »


  prava rec struka treba, samo nikako da se dogovorimo sta je struka.
- ako je obuka obrazovanje, sta je onda tu struka
-ako je neka specijalnost (da ne upotrebim onu rec "privilegija")
- ili je mozda obicna vestina, sta je tu struka

 a gospodin Soks5 kaze da je psihologija, pedagogija , metodika ... ono sto ce se polagati pri Agenciji sasvim dovoljno za obuku onda mi nije jasno i to malo propisa iz ZOBSa sto ne moze svako da polaze pri Agenciji

 

apatinus2

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 409
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #278 poslato: Februar 19, 2011, 09:33:59 posle podne »
instruktor je majstor zanata,nemoze to svako da radi..,strucniji od njega treba da mu daju pomoc,da ga usavrsavaju,informisu..usmeravaju
ali uvek je stvar novca.nauka mora biti nezavisna finansijski od obuke.
oni treba da su nezavisni  i van posla,finansirani na budzetu i sl..,.bojim se da ce agencije biti direktno mesetarenje a nikako struka i nauka..,bice to ekpia koja ce se ugraditi u cenu obuke..,ni kriva ni duzna..

treba uhlebiti nazovimo strucnjake.

danas u srbiji 80 %instruktora nijeizaslo iz svog atara,na autu nema ni zimske gume,nezna da na golf 4 nesmes zakaciti prikolicu od 2000 kg(danas videh obuku E uz B ..valjda) itd..itd..

trenutno su instruktori jedini koji drze nauku,koliko to oni uopste i mogu i znaju,za sitan novac..

sustina je da velika cena nemora doneti kvalitet,ali mala cena rada sigurno vodi u propast. svake struke.


vi danas mozete za 200 do 300 dinara da kupite recimo.., drumarinu na deonici  odzaci-backi petrovac (gde je inace zabrana za teretna motorna vozila) legalno..,zamislite ,za sitnis..cak i to je devalviralo..



malo su nas bombardovali..maloo

vdsn

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 40
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #279 poslato: Februar 19, 2011, 11:01:16 posle podne »
Apatinus svaka čas, pokusaj da objašnjavas i dalje, samo napred čitaju svi ovo, i oni koji bi trebali da komentarisu, al ih sramota!   valjda, ko zna :) 
ali sad mi je lakse znamo i mi malo kako stoje ove stvari...

soks5

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 105
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #280 poslato: Februar 20, 2011, 12:24:51 pre podne »
  prava rec struka treba, samo nikako da se dogovorimo sta je struka.
- ako je obuka obrazovanje, sta je onda tu struka
-ako je neka specijalnost (da ne upotrebim onu rec "privilegija")
- ili je mozda obicna vestina, sta je tu struka

 a gospodin Soks5 kaze da je psihologija, pedagogija , metodika ... ono sto ce se polagati pri Agenciji sasvim dovoljno za obuku onda mi nije jasno i to malo propisa iz ZOBSa sto ne moze svako da polaze pri Agenciji


E kolega volan, sada me podsecas na jednog mog kolegu koji je uvek, ali UVEK pronalazio u recenicama nesto cega nema ???.
Vidis ovako, cisto "bubanje" propisa ZOBS-a i njihova prezentacija nema nikakve veze sa bezbednosti saobracaja. Saobracajni fakultet nije samo Bezbednost saobracaja. Ima tu drugih stvari i nacin na koji se one upotpunjuju. Podseti se samo kada si polagao za instruktora(ako si polagao na legalan, a ne na ilegalan  :) ), tamo si imao i projektovanje saobracaja, i motorna vozila, i bezbednost saobracaja.....
E sada, na fakultetu radis isto to samo se podize na MALO veci nivo.
Sto se tice polaganja metodike i psihologije i slicnih predmeta, smatram da je sasvim dovoljno i to iz samo jednog, jedinog razloga. I na ostalim fakultetima koji skoluju ljude za rad sa npr. decom - profesori, nastavnici, ucitelji - i oni imaju 1-2 predmeta iz oblasti psihologije i metodike. I to im je sasvim dovoljno da rade sa mnogo manjom decom, a ne ljudi koji bi trebali da predaju bezbednost u autoskoli. Sada ces mozda reci, "da, pa zato nam je skolstvo ovakvo kakvo je",ali se tu opet ne bi slozio sa tobom, jer smatram da nam je ovakvo skolstvo iz nekih drugih razloga, a ne samog skolstva. Ali ne bih da sada ulazim u to jer nije ni mesto ni vreme za to.
I na kraju samo da kazem jos nesto. Da se ja pitam, ja bih stavio da vlasnik MORA da bude saobracajni inzenjer (VI ili VII stepen). I to bih uporedio sa samo jednom strukom - sa farmacijom. Verovatno svi znate da apoteka mora da se vodi na diplomiranog farmaceuta, inace ne moze dobiti dozvolu za rad.
Ja razumem sve vas( a verovatno i vas kolega volan) da vam je sada verovatno problem sto cete morati da zaposlite nekog sa fakultetom(ali mislim nekoga ko je STVARNO zavrsio fakultet-a ne kupljena diploma), jer ce vam biti problem prvo da ga placate a drugo, verovatno da slusate nekoga ko je uceniji od vas.
I jos da dodam, nisam zeleo nikoga da prozivam ali gledajuci kakvo je stanje u autoskolama(verovatno imate vise iskustva od mene), potpuno razumem vasu zabrinutost jer nesto ipak mora da se promeni, a nadam se i da ce se promeniti.
pozdrav

uviz

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 68
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #281 poslato: Februar 20, 2011, 06:59:33 posle podne »
soks5 ovo sto ste napisali vrlo me podseca na vremena kada je izvesni drug Suvar kao ondasnji visoki vladin fungcioner pravio reformu skolstva u SFRJ.sigurno da je za instruktore voznje bitno da imaju odredjena znanja iz psihologije,andragogije i metodike,isto je tako vazno da instruktori poznaju zobs i da imaju moralne kvalitete  za obavljanje tog posla isto bas kao i za sve ostale koji su na neki nacin ukljuceni u proces obrazovanjna ili osposobljavanja buducih vozaca.u postojecem sistemu obrazovanja vec poodavno postoji nastavni plan i program za obrazovanje vozaca instruktora (v stepen sss)u kom su sadrzana ta potrebna znanja.u drustvu da ne kazem drzavi koja se nalazi u ovakvom stanju neoprostivo je naivno verovati i uveravati druge da ce time sto ce iz teoretskog dela obuke i ispitnih komisija biti iskljuceni instruktori podici nivo obuke i kvalitet buducih vozaca i na  taj nacin popraviti stanje u bezbednosti saobracaja na putevima srbije.na sta bi izaslo kada bi pravo na vlasnistvo ili otvaranje bilo kog preduzeca bilo uslovljeno posedovnjem diplome visokog obrazovanja?

vdsn

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 40
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #282 poslato: Februar 20, 2011, 10:35:12 posle podne »
Postovani kolega socks5,  ti očigledno imas veliko iskustvo u obuci vozača, mislim verovatno si pravi drumski vuk, pedagoski ili koji već, pretpostabljam da  radis ovaj posao od pre rata nadam se ne drugog, neznam ko je kolega koji te podržava ili neki koji tumači tvoje reči ako se nedaj Bože usudi ali, koliko si kandidata obučio, koje rezultate imas?
 Mada, u pravu si, štaće tebi rezultati kad ih  niko i negleda, e moj kolega objsni ti  apatinus2 u jednoj reči da su instruktori majstori zanata, ali treba prvo znati zanat, izučiti i raditi, pa kada budes to uradio nećes tako komentarisati o instruktorskom poslu ni ti ni oni koji misle da ga znaju

Koji su to profesori koji vas neuče nista a daju vam diplome, nemože se sve matematikom pa taman i da je znas a pretpostavljam da neznas ni to sto mislis da znas.
Ima nesto i u ljudskosti koja je neophodna i posebno bitna ovom poslu. Nekažem ja da je ti nemaš.

A sa druge strane o svakom se sve zna u nasim instruktorskim krugovima , pa ćemo čuti i o tebi verovatno, kao i o ovima  sto se pojavljuju ko zna gde sve  u nase ime.
Ako nesto znas ti i ostali kritičari pomozite ovom poslu ako neznaš...

Ustvari treba prvo znati čitati!


soks5

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 105
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #283 poslato: Februar 20, 2011, 11:10:11 posle podne »
Izgleda da sam malo pogodio u zivac :o :o :o :o. Neka, drago mi je :D
Ocigledno niste citali(kako kaze kolega vdsn"treba znati citati"). Ja pricao o predavacima, a vi se odmah osetili prozvanim ??? ??? ???
E pa ovako, da pocnem da odgovaram. Prvo,za rad pojedinih instruktora nemam nikakvih zamerki, dok za rad vecini imam veoma velike zamerke. Sada ce kolega vdsn reci o broju obucenih kandidata. Ok, slazem se sa njim, ali sa druge strane samo malo pogledajte rad vecine autoskola (mogu slobodno reci jedno 80-90% autoskola). Katastrofa.....Kolega, hoces da kazes ako si recimo obucio npr. 2000 kandidata, a ja npr.500  da si bolji instruktor od mene???? Ma pusti to. Vodi malo racuna o kvalitetu a ne kvantitetu. Zao mi je ako ti se malo ego nasao na udaru :) .Ako si vec nasao da komentarises rad instruktruktora(iako niko do to nije spomenuo) verovatno si se pronasao u tome i to verovatno u negativnom kontekstu. Sta ti ja sada tu mogu ??? ??? ??? ???
Kao sto rekoh, govorio sam o predavacima. I to prvenstveno mislim na ljude koji su zavrsili Saobracajni fakultet(nebitno NS ili BG), a ne mislim na tzv. "dopisne skole". U jednom od prethodnih postova sa govorio o jednoj mojoj koleginici koja je upisala privatnu skolu za menadzera u saobracaju-zali boze ako ona bude radila taj posao :'(

Kolega uviz, da nisi ti slucajno ucio andragogiju, psihologiju i druge -ogije za vreme SFRJ-a??? Jos samo da mi kazes da si ucio marksizam ;D . Ja kada sam polagao bilo je samo metodika od svih tih slicnih predmeta. Ako si sve to imao, moram da kazem svaka cast, ali zar ne mislis da bi trebalo da se ide u korak sa vremenom? Da se uvode neki novi nacini obuke, prezentacije  i sl?

Ne mozes ni zamisliti sta sam sve ucio na fakultetu. kada bih samo poceo da ti pricam, zabolela bi te glava-veruj mi.Sto se tice ljudskosti, tu se potpuno slazem sa tobom. To je mozda i najpotrebnije instruktorskom poslu, a kojeg ima veoma, veoma malo.

Sada jos samo da odgovorim kolegi uviz-u. Nedaj boze da je za otvaranje nekoga preduzeca potrebna diploma visokog obrazovanja. Mislim da bi to bilo strasno. Ali ovde ne govorimo o bilo kom preduzecu. Ovde govorimo o autoskolama. Prvo, kada bi bilo da samo saobracajni inzenjer moze da otvori autoskolu(ili da se vodi na njena) smanjio bi se broj autoskola. To bi za posledicu imalo povecanja kvaliteta, i ocigledno i do povecanje cene obuke odnosno do profita vlasnika autoskola, a trebalo bi i da dovede i do povecanja plata instruktora.Samo malo razmislite o tome.

Neko je ovde ranije spomenuo da su ovde uglavnom vlasnici autoskola, sto je i moguce. Onda mi je jasno sto se osecate prozvanim. Pretpostavljam da to sada progovara vas ego, ali sta da vam radim.


uviz

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 68
    • Pogledaj profil
Odg: obuka vozača po novom pravilniku
« Odgovor #284 poslato: Februar 21, 2011, 05:35:09 posle podne »
soks5 nisam to ucio slucajno, ti predmeti su bili deo nastavnog plana i programa.filozofija marksizma i sociologija,ono i dsz su izucavani i bili obavezni predmeti na fakultetima i visim skolama.postoji izreka "od viska znanja glava neboli."logicno bi bilo da ono sto si ti izucavao ili ucio na  saobracajnom fakultetu nije bila neka tajna ili daleko bilo okultna nauka.bez ljutnje ali malo vulgarizujes sa tim da bi bilo opravdano i svrsishodno da vlasnici autoskola mogu da budu samo saobracajni inzenjeri(inzenjeri drumskog saobracaja).ne osporava se na forumu potreba da u obuci vozaca treba da ucestvuju visokoobrazovani kadrovi.niko na ispitu od kandidata za vozaca nece traziti da navede i objasni sisteme tj' nacine vremenskog tempiranja svetlosnih saobracajnjh znakova niti da proracunava radijus krivine za zadatu brzinu,da odredi potreban bocni nagib na odredjenom profilu puta.ako razumes onda ces shvatiti da u ozbiljnim poslovima i kod pravih profesinlaca nema mesta sujeti i narcisoidnosti.jedan teoreticar i predavac treba da ima potrebna znanja i sposobnost da ta znanja prenese slusaocima. svi mi smo tokom svog obrazovanja i skolovnja imali prilike da upoznamo predavace koji su imali veliko znanje ali nisu bili sposobni da nadju nacin da to znanje prenesu, i one druge koji nisu bili ljubomorni vlasnici svoga strucnog znanja vec su ga nesebicno prenosili na slusaoce. ovo sto sam napisao nemoj pogresno da protumacis jer nemam nameru bilo koga od ucesnka ovog foruma da provociram i omalovazavam.zivot nosi svoje a na nama je da to prebrodimo i ostanemo ljudi. pitanje obuke vozaca po novom pravilniku i sam novi pravilnik za nas je i dalje samo fatamorgana. veliki je mag ovaj ministar u mup-u.